Maski antysmogowe dla dzieci – wszystko co musisz wiedzieć

Maski antysmogowe dla dzieci – wszystko co musisz wiedzieć

Wokół tematu masek dla dzieci jest sporo mitów. Stąd we wpisie znajdziesz wszystkie informacje na temat masek antysmogowych dla dzieci. Jaką maskę antysmogową wybrać, jakie firmy mają maski dla dzieci, na co zwrócić uwagę i jak przekonać dziecko do noszenia maski ;-)

W tym wpisie skupiam się na maskach dla dzieci. Przeczytaj wcześniej mega poradnik o maskach antysmogowych, gdzie dokładnie wyjaśniamy jak działają maski, jak je wybierać itd.

Smog – czemu o tym tyle się mówi

Zacznijmy od początku, czemu w ogóle ten temat jest ważny ;-) Najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu są właśnie dzieci. A poza tym osoby starsze, młode kobiety, kobiety w ciąży, a także osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi. I chodzi tutaj o krótkotrwałe wdychanie smogu, czyli nie ma co szukać wymówki „my tylko kawałek”, bo to nie o to chodzi.

Maska antysmogowa dla dzieci

Maska Dragon

Maska w najmniejszym rozmiarze będzie dobra dla mniejszych dzieci, jest dość cienka, a co ważne jej filtry spełniają normę N99. Fajny stosunek ceny do jakości.

Maska Dragon
Top

Cena nieaktualna? Daj znać w komentarzu

Smog to wiele zanieczyszczeń, ale to co najważniejsze to pyły zawieszone PM10 i PM2.5. Jedne i drugie zawierają różne substancje toksyczne, różnica dotyczy tego jak drobny jest to pył. W skrócie PM10 szczególnie w przypadku dzieci zwiększają ryzyko infekcji, mogą powodować reakcje alergiczne, mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów. A PM2,5 są jeszcze mniejsze, tak małe, że mogą dostać się do krwoobiegu. Więcej w tym wpisie.

Maska antysmogowa ma specjalne filtry, które chronią przed wdychaniem toksycznych substancji. I jeszcze raz przypomnę, że nie chroni przed tym pieluszka, szalik, ani kurtka zapięta pod sam nos

Czy dzieci mogą nosić maski dla dzieci

Dość często pojawia się pytanie czy dzieci mogą nosić maski antysmogowe albo wręcz stwierdzenie, że przecież nie mogą nosić. Patrząc na to, że to właśnie dzieci są w najbardziej narażonej grupie jest to bezpodstawne, ale takie przekonanie nie bierze się znikąd. Faktycznie najmłodszym dzieciom nie zakładamy masek. I to jest prawda. Wynika to głównie z tego, że maseczka mogłaby utrudnić oddychanie takim maluszkom. Dzieci małe, do około 3 roku życiu powinny w ogóle unikać wychodzenia na dwór w przypadku smogu.

Ale już dzieci, z którymi jesteś w stanie się porozumieć, czyli dzieci w wieku 3+, pod nadzorem dorosłych mogą, a nawet powinny nosić maskę antysmogową. Trudno mi sobie wyobrazić, że przedszkolak ma spędzić całą zimę w domu z powodu smogu, a też nie wyobrażam sobie by chodził i wdychał to paskudztwo. Problem jest jedynie w tym, że maseczek dla dzieci jest mniej, bo muszą być ode dopasowane do rozmiaru głowy dziecka. My korzystamy z maseczek ABC maski kids, o takich, 65 zł (zerknij na moje porównanie na dole), ale można też kupić rozmiar XS czy S wielu popularnych marek, np. Respro Ultralight XS, tutaj, 280 zł czy Dragon rozmiar S, tutaj, 119 zł (mój faworyt) też powinien być dobry dla kilkulatka. Zerkaj na wymiary.

Maseczka z misie i kotki, to jest ABC maski kids
Maseczka z misie i kotki, to jest ABC maski kids

Co z malutkimi dziećmi

Niemowlaki, noworodki, małe dzieci do około lat 3 powinny w tym czasie niestety przebywać w domu i w czasie gdy jest podwyższony poziom smogu nie wychodzić na dwór. Pamiętaj, że wdychanie smogu przez takiego malucha może sprawić problemy z oddychaniem, ale również może mieć wpływ na dalszy rozwój.

Pewnym rozwiązaniem w przypadku gdy musisz wyjść z wózkiem dziecięcym jest przenośny oczyszczacz powietrza. Na rynku znalazłam dwa tego typu sprzęty. Jeden to Wynd drugi to Cado, obydwa kosztują 999 zł. Wynd kupisz np. tutaj. To po prostu mały oczyszczacz przenośny, które można zamontować w wózku (Wynd ma nawet specjalne mocowanie) i oczyszcza powietrze w bliskim otoczeniu. Tego typu sprzęty poleca się również np. kierowcom.

Przenośny oczyszczacz powietrza Wynd
Przenośny oczyszczacz powietrza Wynd

Maska antysmogowa dla dzieci – co musi mieć

Filtry

Dobre maski mają zazwyczaj dwa filtry. Pierwszy to filtr powietrza klasy HEPA (lub innej gwarantującej podobną ochronę: FFP3, P3 lub N99), a drugi to filtr węglowy. Ten pierwszy odpowiada za zatrzymywanie toksycznych cząsteczek, czyli m.in. tych PM10 i PM2,5, a drugi zatrzymuje zapachy i gazy. To trochę skrót, ale znowu odsyłam Cię do obszernego wpisu tutaj.

W każdym razie zwróć uwagę na filtry i niestety uczulę Cię, że to nie takie proste. W sklepach jest sporo niepełnych informacji, szczególnie jeśli chodzi o nazewnictwo filtrów (od razu uprzedzę, że wszystkie określenia „typu hepa” czy „Hepa Type” to tylko marketing, szukaj konkretnych oznaczeń: HEPA, FFP3, P3 lub N99). W razie wątpliwości lepiej dopytać.

Wymienne filtry

Wybierając maski sprawdź czy możesz dokupić filtr. Są maski jednorazowe, ale też takie, którym wystarczy podmienić filtr i znowu można się cieszyć skutecznością maski. Przy okazji zwróć uwagę na czas, jaki producent przewidział dla działania filtru. Są takie co mają zalecenie, że chronią kilka godzin, jak również kilkadziesiąt godzin użytkowania!

Wbrew pozorom filtr, który starcza na krócej nie musi być w przypadku małych dzieci gorszy. Dzieci zimą chorują i jednak lepiej, aby nie nosiły za długo filtra w który zdążyły już sporo nakaszleć (maseczkę da się zawsze uprać, filtr co najwyżej przepłukać o ile jego producent nie zabrania).

Środek w masce, w kieszonce filtr
Środek w masce, w kieszonce filtr

Mocowanie

Wiele maseczek jest zakładana za uszy, początkowo obawiałam się tego, ale niesłusznie. Okazuje się to całkiem wygodne i w dodatku można dobrze regulować szerokość maski tak aby była dopasowana do buzi dziecka. Inny sposób mocowania to rzep z tyłu lub haczyki.

Mocowanie za uszkiem
Mocowanie za uszkiem

Zawory

Dzięki zaworom maska tak bardzo nie paruje, a po drugie łatwiej się oddycha. Te najtańsze maski są często bez zaworów. W przypadku dziecięcych masek, które są mniejsze często jest jeden zawór.

To jest zawór w masce
To jest zawór w masce

Jak przekonać dzieci do noszenia maski

Kiedy kupowaliśmy maski dla naszych dzieci to miałam obawy czy będą chciały je nosić. Na szczęście póki co nie ma z tym problemów. Co pomogło? Po pierwsze wzór na maseczce. Tak, to najprostszy, a jednocześnie najskuteczniejszy sposób na zachęcenie dziecka. W końcu nosić coś kolorowego z samochodami czy pandami jest naprawdę super sprawą.

Druga rzecz to tłumaczenie. Ja starałam się najprościej, mówię, że zimą leci z kominów więcej dymu i wiele samochodów tworzy śmierdzące spaliny. Jak są ciekawi więcej to im mówię dokładniej, ale proste komunikaty są skuteczne. A tak to rano zerkamy razem na aplikację i sprawdzamy jakość powietrza. Gdy jest czerwony wskaźnik to bierzemy maseczki.

Ogólnie dzieci znoszą lepiej noszenie maski ode mnie :) Dla nich to jakaś (niestety) atrakcja, a ja wciąż czuję się dziwnie.

Maski dla dzieci – jaką wybrać (przegląd)

1. Dragon Mask S i M

Rozmiary S i M dedykowane są głównie dzieciom, więc warto zmierzyć obwody głowy i porównać. Ma zawór, ma dodatkowy haczyk. Ma wiele wersjo kolorystycznych, jest dość cienka i dobrze dopasowana. Maska z normą N99, czyli jak najbardziej dobrze. To mój faworyt jeśli chodzi o maski. Kupisz tutaj, 119 zł

Maska Dragon
Maska Dragon

2. ABC maski kids

Jest jedną z najmniejszych, więc będzie dobra również dla drobniejszych dzieci. Od tej zaczęliśmy. Zakładana na uszy, ma jeden zawór wentylacyjny, wymienne filtry. Ogólnie ma filtr „typu hepa” + węglowy, ale ten pierwszy spełnia „jedynie” FFP2 (to poziom niżej niż FFP3, zatrzymuje tylko 94% zanieczyszczeń, dla porównania FFP3 daje ochronę na poziomie 99%). My mamy takie maski dla dzieci, głównie ze względu na rozmiar, są wygodne i niedrogie, no ale szkoda, że nie FFP3. Niedługo u nas przesiadka na coś z filtrem N99. Ma wiele wzorów co jest wielkim plusem! Kupisz tutaj, 65 zł

Maska ABC maski kids
Maska ABC maski kids

3. Camridge S

W rozmiarze S będzie dobra dla mniejszych dzieci, ma jeden zawór. Niewielka, regulowana. Ma wiele wzorów co na pewno jest wielkim plusem. Jest to maska z normą N99, czyli bardzo dobrze! Kupisz tutaj, 149 zł

Maska Cambridge
Maska Cambridge

 

4. Respro Ultralight S

W rozmiarze S będzie dobra dla większych, powiedziałabym 6+, dzieci. Miękka, ma dwa zawory,  z wymiennymi filtrami, filtr typu Hepa. Zapinana na regulowany rzep. Występuję w 4 kolorach. Kupisz tutaj, 269 zł

Maska Respro Ultralight
Maska Respro Ultralight

5. ABC maski extreme XS i S

Maska dedykowana dla dzieci 6+, na rzep, z dwoma zaworami, występuje w kilku kolorach. Jedyna uwaga – brak informacji o certyfikacie, nie wiem czy bardziej klasy n95 czy może n99, trzeba to ustalić. Kupisz tutaj, 169 zł

Maska ABC maski extreme
Maska ABC maski extreme

To tyle, mam nadzieję, że rozwieje to Twoje wątpliwości, ale pisz jeśli masz dodatkowe pytania! ;)

Komentarze:

Bardzo dziękuję!Dla małych i dużych mieszkańców Krakowa i bliskich okolic to ważny temat!

A gdzie sprawdzacie normy powietrza? Z czego korzystacie?

Paulina Stępień
  • Paulina

Do tej pory korzystaliśmy aplikacji Kanarek, ale od 1 stycznia ma okrojoną bazę stacji. Możliwe, że znajdę coś nowego ;) niemniej kanarek bardzo prosty

Witam, czy abc maska kids byłaby dobra na drobnego 4 latka? Wg podanej rozmiarówki i metody mierzenia dragon casual za duża, a te abc nie mają metody mierzenia, więc nie wiem.
Pozdr.

Paulina Stępień
  • Paulina

My mamy 3,5 latka i 5 latka, są ok. Ściąga się za uszami więc można dostosować :)

Dodaj komentarz: