Połączenie wygody z odrobiną elegancji, czyli spodnie z tkaniny. Krój lekko dresowy, ze ściagaczami, ale materiał bardziej, nazwijmy to “z klasą” 🙂 Spodnie, które szyłam z myślą “spróbuję”, a w efekcie już wybieram materiał na kolejną parę. We wpisie znajdziecie stylizacje i tutorial, jak uszyć takie spodnie.
Spodnie świetnie się nosi. Są wygodne, lekko luzackie, ale jednocześnie z materiału, który pasuje na bardziej eleganckie ubrania. Nie są to typowe pumpy czy alladynki, ale po prostu spodnie o dresowym kroju. Fantastyczne!
Jeśli zastanawiacie się czy warto je mieć to odpowiedź jest jedna: tak!
Materiał na spodnie
Materiał to rodzaj żorżety, takiej grubszej, ale co ważne z wiskozą. Dokładniej ten materiał występuje pod nazwą silky crepe, jest nieprzezroczysty, niegniotący. Polecam Wam wybierać taki, który prócz poliestru ma wiskozę, jest bardziej przewiewny, delikatny, lejący i wręcz wymarzony na takie spodnie. Na spodnie nada się też batyst wiskozowy czy inny wiskozowy materiał, który jest nieprzezroczysty. Możecie się też pokusić o dzianiny, dresówki i tym podobne 🙂
Jak uszyć spodnie
Poniżej tutorial krok po kroku pokazujący, jak uszyłam te spodnie. To naprawdę dość prosty krój, a wykrój jest w zasadzie bezbłędny (mi tylko coś z długościami się minimalnie nie zgodziło, ale to “pikuś”).
1. W instrukcji polecają wziąć niecałe 2 m! Mi starczyło 1 m, choć kupiłam 1,5 (będzie na jakąś bluzkę). Wycinam elementy z podwójnie złożonego materiału.
2. Tak wyglądają “części”. Nogawka tył, przód, kieszenie.3. Słabo widać, ale zaczynam od przyszycia wnętrza kieszeni (worka) do przodu spodni.4. A potem doszywam do tego drugą część kieszeni, która też dopełnia przód spodni, karczek.5. O w ten sposób.6. Następnie zszywam nogawkę cześć tyłu z przodem zaczynając od kroku.7. Ja wszystko robiłam na owerlocku, ale można obrzucić i szyć zwykłym ściegiem prostym lub zygzakiem. Zszywam też nogawkę z drugiej – zewnętrznej strony.8. Mam już dwie nogawki “luzem”, czas je połączyć. Jedną wywijam na prawą stronę i wsuwam ją w drugą, tak by nieobrębione części się spotkały, a nogawki w środku były prawymi stronami do siebie. W ten sposób zszywam krok.9. Spodnie już mają kształt teraz ściągacze.10. Wycinam ściągacze – na nogawki węższe niż nogawka – ja przyłożyłam do własnej nogi i taki ściągacz zrobiłam na szerokość. Przypinam do spodni i zszywam.11. Tak samo przyszywam pas i wsuwam w niego gumę. Gdyby ktoś z Was nie mógł sobie wyobrazić do końca to polecam film – szycie spodenek (niby dziecięce, ale zasady te same w tym przypadku).Zszywam pas do końca i gotowe 🙂
Stylizacja z wzorzystymi spodniami
Spodnie są wzorzyste, więc górę dobieram stonowaną. Ja postawiłam na biały top, ale ogólnie każdy jednobarwny będzie moim zdaniem pasować. Do tego sandały lub baleriny i w drogę. Sceneria na miejskiej plaży jest wymarzona do zdjęć.
Dajcie znać, jak Wam się podobają tego typu spodnie 🙂
Koszty, ceny, wykrój
Korzystałam z Burdy, tam polecają kupić prawie 2 m materiału, to moim zdaniem bardzo dużo, przynajmniej na rozmiar 36 czy 38. Ja zużyłam 1 m tak “akurat” + ściagacze.
- Materiał: silky crepe z wizkozą
- Zużycie materiału: 1 m
- Cena spodni: 35 zł (1m tkaniny + ściągacze)
- Wykrój: Burda 5/2015 wykrój 114
uwagi do wykroju: spodnie są raczej krótsze, więc dla wysokich osób proponuję przedłużyć. Krok jest minimalnie opuszczony, taki luźny
I jak? Do dzieła! 🙂