Szukaj
Generic filters

Zabawa sensoryczna Staw – bardzo fajna!

Zabawa sensoryczna staw

Świetna zabawa dla dzieci i dla rodziców, którzy nie boją się wody i odrobiny bałaganu. Zresztą dla tych drugich mam dobrą wiadomość – idzie lato, można zabrać kulkowy staw do ogrodu. A zabawa jest świetna, bo przy okazji edukacyjna, dzieci mogą dowiedzieć się więcej o mieszkańcach stawu.

Do zrobienia takiego stawu wykorzystałam kulki żelowe, na stronach zagranicznych, gdzie tego typu zabawy są bardziej popularne, niektórzy używają nawet żelków jak do bubble tea (popping boba) czy tapioki, ale też hydrożelowe kulki są dość popularne i na pewno tańsze.

Zobaczcie na filmie:

Jak zrobić staw?

Wybrałam kulki hydrożelowe, czyli sztuczną ziemię. To takie kulki, które pęcznieją po dodaniu wody. Na ten pojemnik (40x30cm) wykorzystałam 3 opakowania po 5 g i to było na styk :)4

Do tego zwierzątka figurki rybek oraz gumowe (spokojnie nowe, bez niespodzianek fuuuuu – polecam wpis o życiu kaczuszki) :)))

wykorzystałam też piankę PVC, można kupić arkusze i z niej wycięłam liść, a drugi kupiłam w sklepie florystycznym, ale też jest z pianki.

Na pewno taki staw można też zrobić ze szklanych kulek (takich owalnych, wiecie o jakie mi chodzi? :)).

I tyle. Dobra zabawa gwarantowana. Dzieci bawią się, oglądają, ściskają, moczą….

Kulki przed i po namoczeniu
Kulki przed i po namoczeniu
Gadżety do tej zabawy
Gadżety do tej zabawy
I gotowe pudełko z kulkami i stawem
I gotowe pudełko z kulkami i stawem
i żabami
i żabami

Czego uczy zabawa?

To fajny punkt wyjścia do rozmowy i poznawania życia wodnych zwierzaków, my na pierwszy ogień wzięliśmy żaby i kaczki, oraz ryby. Było o tym co jedzą, jakie są małe. Fajne są też zestawy figurek montessori z żabami od kijanki po dużą żabę, ale są niestety dość drogie. Wtedy jeszcze łatwiej pokazać o co chodzi. Ale jeśli szukacie czegoś co wygląda, jak skrzek żaby to polecam owoce marakui – idealne! 🙂

Poza tym dzieci dotykają, te kulki są świetne do treningu małych paluszków, jedyna uwaga to taka, że dzieci muszą być na tyle duże by nie mieć pomysłów aby to zjeść, no chyba, że kupicie boba popping 🙂

I jak wam się podoba?

Dzieciom niesamowicie się podoba
Dzieciom niesamowicie się podoba
Trzeba liczyć się z wodą :)
Trzeba liczyć się z wodą 🙂
Staw, czyli nauka poprzez zabawę
Staw, czyli nauka poprzez zabawę
Staw, czyli nauka poprzez zabawę
Staw, czyli nauka poprzez zabawę
Sensoryczne zabawy :)
Sensoryczne zabawy 🙂
Sensoryczne zabawy :)
Sensoryczne zabawy 🙂

15 Odpowiedzi

  1. hydrożel albo kulki żelowe, możesz dostać w sklepie ogrodniczym bo wykorzystywane są do ozdobnego nawadniania kwiatków w wazonach:)

  1. Mogą udawać lub pływać. Udają świetnie, jak jest mało wody to i tak ją wchłaniają i robią się jeszcze większe, więc tej wody powinno być więcej, ale wtedy jest dosyć mokro, stąd wybór pozostawiam wam 😀

 1. Świetna zabawa! Paulino, skąd czerpiesz inspiracje? Będą może jakięś zabawy dla młodszych dzieci (takich co jeszcze wszystko wkładają do buzi więc kulki, żel, piasek kinetyczny odpadają)?

  1. Jasne, postaram się 🙂 czemu nie. Ja dużo oglądam po prostu google images i blogów zagranicznych, może spiszę przy okazji jako inspiracje też dla was 🙂 muszę się tylko zebrać za to haha

 2. Pomysł podoba mi się bardzo, ale te kulki niestety niepokoja…albo znam tylko te kulki, które używa się zamiast wody w dekoracjach kwiatów…Może tu chodzi o inne??

  i słyszałam, że jak dziecko taką kulkę połknie….to niestety jest możliwe usunięcie jej tylko przez operacje…bo kulka kurczy się lub powieksza w zależności od wypitego płynu przez dziecko… a i ciężko ją wykryć na USG… Takie doszly mnie słuchy- mama oglądała o tym program naukowy w TV.
  Poza tym sama bałabym się dać taką zabawę dla dziecka, które ma jeszcze oralną fazę i bierze wszystko do ust… zwłaszcza, że dla niektórych dzieci takie kulki przypominają żelki….

 3. Ja bym takich kulek mojemu jamochłonowi nie dała, ale pomysł świetny – ja wykorzystam duże kulki tapioki 🙂

  1. Tak trzeba uważać i tylko gdy dzieci nie są pozeraczami wszystkiego 😀 ale tapioka – tę można wcinać haha

 4. Jeśli chodzi o te kaczki do kąpieli to gdzieś widziałam dobry patent na to, aby nie nabierały wody! Wystarczy dziurkę zakleić gorącym klejem i nic nam się tam nie wleje, bezpieczna zabawa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.