Wykańczanie dołu t-shirtów – 10 sposobów

Jak wykańczać dół t-shirtów

Chciałam Wam pokazać, jak można wykończyć t-shirt na różne sposoby. Z overlockiem i na zwykłej maszynie. Mam nadzieję, że ułatwi to Wam szycie 🙂

Poniżej kilka sposobów na wykończenie dołu w t-shircie. I wcale nie musi to być tylko podwinięcie, bo jest wiele innych fajnych form, które ładnie, estetycznie wyglądają (i są różnorodne!). I wcale nie zawsze musi to być renderka, choć i o tej wspomnę.

1. Jak ze sklepu

Zacznę od najpopularniejszego sposobu, czyli podwinięcie i przeszycie ściegiem drabinkowym na coverlocku/renderce. Wtedy wygląda dół, jak w t-shirtach ze sklepu. Idą dwa równe ściegi, a od spodu jest drabinka. Ja zazwyczaj staram się szyć na granicy tego podwinięcia. Czasem zawijam raz – wtedy zdecydowanie szyję na granicy podwinięcia by nie było widać końcówej dzianiny, a czasem dwa razy – estetyczniej, ale ciut grubiej.

Jeśli planuję tak wykończyć t-shirt to zostawiam 3 cm marginesu dla podwójnego podwinięcia i 1 cm, gdy planuję podwinąć raz.

Dół wykończony renderką
Dół wykończony renderką
Dół wykończony renderką
Dół wykończony renderką

2. Igła podwójna

Poczytaj o igle podwójnej koniecznie! 🙂 Ogólnie daje możliwość podobnego wykończenia, jak ww. renderka tylko wystarczy zwykła maszyna. Z zewnątrz nie widać różnicy, od środka po prostu jest taki zygzak. Bardzo fajna sprawa. Jedyne na co muszę uczulić to nici – muszą być mocne, te słabsze potrafią się zerwać i ścieg się luzuje.

Igła podwójna w akcji
Igła podwójna w akcji

3. Ściągacz

Wykorzystanie ściągacza w t-shircie też jest fajne. Po pierwsze ciekawie wygląda, a po drugie łatwo to przyszyć. Tutaj szerokość zależy do własnych preferencji. W tej żółtej bluzce skroiłam ściągacz o szerokości 8 cm. Zszyłam, złożyłam na pół i dopiero przyszyłam do bluzki (w efekcie jest taki 4 cm ściagaczowy pasek). Przyszyć można na overlocku, szwem overlokowym albo zygzakiem.

Aga ściągacz zawsze kroję krótszy niż obwód dołu bluzki o jakieś 2-3 cm, wtedy fajnie się dopasowuje, nie ciągnie itd.

Fajny szeroki ściągacz
Fajny szeroki ściągacz

4. Szeroki kontrastowy pasek

W sumie, jw tylko z dzianiny. Tutaj podpowiem też Wam, że kupiłam jersey w muchomorki, ale krtki, bo raptem 30 cm. Aby wydłużyć postanowiłam właśnie dodać taki pasek. Po pierwsze fajnie wyszło, a po drugie udało mi się wykorzystać krótki kawałek materiału.

Zrobiłam tak samo – wycięłam pasek ok. 10 cm szerokości, zszyłam, złożyłam na pół i przyszyłam prawą stroną do prawej, a potem odwinęłam. Tyle.

Pasek z dzianiny
Pasek z dzianiny
Pasek z dzianiny
Pasek z dzianiny

5. Lamówka

To kolejny sposób, choć bardziej „czasochłonny”. Wycinam pasek ok. 4,5 cm szerokości, nieznacznie krótszy niż obwód (może 1 mc). Przyszywam najpierw prawą stroną do prawej, odwijam, podwijam i znowu szyję. Warto wybrać ścieg elastyczny – na maszynie zwykłej lub łańcuszkowy na coverlocku bo wtedy łatwiej zakładać bluzkę – dół zostanie elastyczny, bo lamówka też będzie ładnie się rozciągać.

Lamówka
Lamówka
Lamówka
Lamówka
Lamówka
Lamówka
Lamówka
Lamówka. Swoją drogą teraz użyłabym liniału, a na zwykłej maszynie mogę polecić stopkę z prowadnikiem, wtedy byłoby idealnie równo 🙂

6. Mini ściagacz – na lenia

A to mój sposób na lenia. Czemu? Nie zawsze chce mi się przewlekać overlocka na renderkę by ładnie podwinąć dół. Wtedy wycinam pasek szerokości ok 3 cm i krótszy o 2-3 cm niż obwód bluzki na dole (naszem nawet szyję dłuższą, obcinam wtedy, zwężam i przyszywam). Przyszywam, jak ściągacz. Różnica jest taka, że pasek robię wąski i z tej samej dzianiny. Efekt jest fajny, a zajmuje mi to mniej (lub tyle samo czasu) co przeplot nici 🙂

Mój ulubiony sposób na wykończenie dołu
Mój ulubiony sposób na wykończenie dołu
Mój ulubiony sposób na wykończenie dołu
Mój ulubiony sposób na wykończenie dołu

7. Flatlock

To jest coś co póki co mi nie bardzo wychodzi 🙂 może muszę jeszcze mniejsze naprężenie nici, może dalej od krawędzi? Ale fajnie widać flatlock na filmie.

8. Ozdobnie

Czyli podwinięcie i na to np. koronka. Tę ja przyszyłam zygzakiem. Inny pomysł to wykorzystanie różnych ściegów ozdobnych. Można nawet zwykły zygzak dać albo bardziej zaawansowane. Niektóre maszyny mają takie „kwiatki” czy inne listki – czemu nie.

Z koronką
Z koronką
A nawet zwykły zygzak
A nawet zwykły zygzak

9. Na odwrót

Wracamy do punktu 1, tylko drabinkę dajemy na wierzch – szyjemy po lewej stronie 😉 Fajnie wygląda z kontrastowymi nićmi.

10. Na surowo

Ostatnim sposobem jest zostawienie niewykończonego brzegu albo obrzucenie go overlockiem. Nie jestem fanką tego sposobu, bo nieobrzucony się wywija, a drugi wygląda fajniej przy grubszych materiałach niż dzianina. Ale czasem, dla urozmaicenia, czemu nie 🙂

To sposoby na wykończenie bluzek, t-shirtów. Może jeszcze jakieś znacie? Mam nadzieję, że ułatwi i urozmaici Wam to szycie 🙂 A i w sumie wszystkie można zrobić albo na overlocku albo na maszynie zwykłej. Miłego szycia!

15 Odpowiedzi

 1. Genialny wpis! Tego mi trzeba było 🙂 Czy przy ulubionym wykończeniu (6) brzeg się nie podwija ? Marzy mi się wykończenie (1 ) ale nie mam sprzętu. Zbieram na niego. Chociaż czytając wpis i widząc możliwości zastanawiam się czy jest sens zamieniania overloka 4 nitkowego na coverloka ? Co myślisz ?

  1. Magis overlock daje wiele możliwości, coverlock dodatkowo to właśnie wykańczanie drabinką, z jednej strony – czaderskie! a z drugiej – często mi się nie chce przewlekać 🙂 gdybym miała miejsce to chciałabym mieć renderkę osobno 🙂
   A co do 6 to nie, jak jest krótszy to przez to, że ciut się ściaga to nie ma tego efektu. Zawsze też po uszyciu zaprosowuję.
   Powiem Ci, że częściej podwija mi się przy wykończeniu renderką, reguluję napięcie ściegów, prasuje a i tak po praniu ma tendencję do odwijania, sklepowe niektóre też, więc szukam wciąż rozwiązania 🙂

 2. Przeczytałam wpis i pobiegłam kupić igły podwójne, bo efekt końcowy fantastycznie wygląda, ale nagle mnie oświeciło… Nie wiem jaki ścieg do nich ustawić 🙁 Prosty, zygzak… Jaki?

 3. Jeszcze można na overlocku zrobić ścieg kryty, nawet kontrastowymi nićmi, albo pasek z pojedynczego materiału, tylko doszywamy lewą stroną do prawej i powstaje rulonik.

 4. A mnie ciekawią te ściągacze. Próbowałam zrobić sobie opaskę na głowę, ale moja maszyna nie chce iść . Szyje ale co kawałek. Nie wiem co robić . Jakieś nici specjalne albo coś ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.