Szukaj
Generic filters

Termobutelka dla dziecka – jaką wybrać (porównanie)

Termobutelki

W co zapakować dziecku ciepły napój do szkoły czy na wycieczkę? Termos, kubek, a może termobutelka? Z moimi dziećmi przetestowałam wszystkie rozwiązania. Przygotowałam dokładny poradnik co się sprawdza oraz porównanie termobutlek. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to podjęcie decyzji.

Zapytań o idealną termobutelkę dostałam mnóstwo, mam nadzieję, że ten wpis rozwieje Twoje wątpliwości i dzięki niemu wybierzesz odpowiednią dla Was.

[rabat-pp kod=”ebook”]

Poniżej znajdziesz wszystkie dokładne pomiary temperatury, ale również odczucia moich dzieci. Każdą termobutelkę, kubek, butelkę braliśmy na wyjście, a potem testowaliśmy jeden po drugim, bo to też było ciekawe móc porównać wszystkie jednocześnie. Mój Starszak zabierał butelki do szkoły i opowiadał, która była dla niego najlepsza. We wpisie znajdziesz dokładny opis każdej termobutelki. To największe takie porównanie, w pełni niezależne!

Najlepsza termobutelka? O tym we wpisie, ale na szybko oto krótka ściąga zwycięzców:

 • Thermos Foogo, kupisz tutaj, [rabat-pp kod=”twojlunchbox-krotki”]
 • Thermos FUNtainer, kupisz tutaj,
 • Termobutelka B.box, kupisz tutaj, [rabat-pp kod=”mamagama”]

Tak naprawdę to czy wybierzesz Thermos Funtainer, Thermos Foogo czy B.box to będziesz zadowolona/y.

Porównanie termobutelek – mój film

Poniżej możesz zobaczyć „na żywo” jak wygląda każda butelka, czym się różnią i na co zwrócić uwagę.

Czy dziecko potrzebuje termobutelki?

Był taki moment, w którym zastanawiałam się czy aby na pewno moje dzieci potrzebują dodatkowej butelki termicznej. W końcu z nami na wycieczkach mamy termosy, a tak to piją z własnych zwykłych butelek na wodę. Ale wszystko się zmieniło, gdy dzieci poszły do szkoły oraz nastała jesień i wycieczki rowerowe. To że chłopcy mogą samodzielni napić się ciepłego napoju z kubka czy swojej butelki jest naprawdę bardzo wygodne.

Do środka nalewam najczęściej herbatę (u nas to herbaty owocowe z suszu) albo domowy kompot (z jabłek, truskawek). Zawsze ciepłe, ale nie gorące. Musisz pamiętać, że dziecko pije z tego bezpośrednio, więc nie może ten napój oparzyć! Ja nalewam w temperaturze ok. 65C, czasem 70C, nie więcej.

Musisz też pamiętać, że taka butelka czy kubek to dodatkowa waga w plecaku małego ucznia!

Termobutelka, tutaj Foogo

Jak wybrać butelkę na ciepłe napoje dla dziecka?

Poniżej garść porad na co zwrócić uwagę wybierając termobutelkę. Jaka powinna być, co się sprawdza, a co niekoniecznie.

1. Pojemność

Do szkoły wystarczy termobutelka o pojemności 250-350 ml, im większa tym też większa waga, a plecaku ucznia każdy gram jest na wagę złota 🙂 Mój synek zabiera śniadaniówkę, dodatkową kanapkę, butelkę z wodą i jeszcze czasem termobutelkę, więc to sporo. Jeśli Twoje dziecko też bierze tego wiele to zastanów się nad pojemnością. Zatem ja przyjęłam, że ta pojemność to taki kubek ciepłego napoju, co wydaje mi się okey.

Dla większych dzieci, wchodzących w wiek nastoletni czy też na wycieczki polecam minimum 350-500 ml. Jak jedziemy teraz jesienną porą na wycieczkę rowerową to im większa tym lepsza 🙂

Za to dla niemowlaków znowu mniejsza. Musisz samodzielnie zastanowić się czego Ci trzeba.

Termobutelki
Termobutelki

2. Butelka z dzióbkiem, słomką, a może kubek?

Mam pewną awersję do butelek ze słomką bo po czasie okazuje się, że trzeba o nie podwójnie dbać by były czyste, w końcu piją z nich dzieci. Al w tym wypadku to te termobutelki ze słomką okazały się najwygodniejsze.

Testowaliśmy małą butelkę, ona była fajna, ale jednak odkręcanie okazało się kłopotliwe dla mniejszych dzieci. Testowaliśmy malutki kubek termiczny (Primus), super wygodny, na jeden klik, ale gdy dziecko popchnęło przypadkiem to pojawiała się kałuża. Tak więc najwygodniejsze okazały się te ze słomką i tak też twierdzą moje dzieci. Klik, otwierają, piją, zamykają. Dość małe prawdopodobieństwo, że napój wyleje się w plecaku.

A ten niewielki kubek i tak polecam, starszym dzieciom lub… sobie 🙂 On ma pojemność 0,3 i dla mnie okazał się całkiem fajnym wyborem.

3. Różne końcówki – od malucha do starszaka

I jeszcze muszę dodać, że są butelki, które mają wymienne końcówki. U mnie to Foogo (ma słomkę, ustnik i miękki niekapek) oraz Pura Kiki (słomka, korek, smoczek). Jest jeszcze Pacific Baby (smoczek, dzióbek, słomka).

W przypadku Foogo tylko słomkę da się „zamknąć”, za to Pura i Pacific mają kapturki osłaniające ustniki.

Foogo i różne końcówki
Foogo i różne końcówki
Pura Kiki różne końcówki
Pura Kiki różne końcówki
Pacific Baby różne końcówki
Pacific Baby różne końcówki

4. Szczelność

Wszystkie testowane termobutelki są szczelne, kupując zwracaj na to uwagę. Dziecko nosi to w plecaku, więc nie może istnieć ryzyko wylania (tzn. ryzyko jest zawsze, ale dobry bidon to minimalizuje).

5. Mycie + jak dbać

W środku kubki są ze stali, więc ich utrzymanie jest dość proste. Nie łapią zapachu, można je wymyć gąbeczką lub szczotką do mycia butelek. Więcej uważności trzeba poświęcić ustnikowi i rurce. Kup sobie cienką szczoteczkę do mycia słomek (ja mam z takiego zestawu, tutaj). Bo jednak przy herbacie, kompocie czy kakao to tę słomkę trzeba przemyć, a ni tylko przepłukać. Tak samo ustnik.

Niektóre termobutelki mają mniej, inne więcej części, al ogólnie wszystkie testowane przeze mnie są dość dobrze pomyślane. Naprawdę. Każdą da się rozłożyć tak by wymyć wszystko dokładnie.

Warto kupić cienką szczoteczkę do mycia słomek
Warto kupić cienką szczoteczkę do mycia słomek
Termobutelki ze stali nierdzewnej
Termobutelki ze stali nierdzewnej

Test termobutelek – pomiary temperatury

Pomiary były powtarzane. Zabieraliśmy kubki z sobą, mierzyliśmy jednocześni oraz osobno. Ogólnie dobrałam na tyle dobre butelki termiczne do tego wpisu, że te pomiary są bardzo podobne. Naprawdę! Zatem w tym przypadku nie powinno to być kluczowe, ale podaje jako ciekawostkę 🙂

Temperatura była mierzona po 1,5 i 3 godzinach, kubki w tym czasie „podróżowały” z nami na rowerach. Było ok. 13 C na dworze, ale powtarzałam to chłodniejszego dnia i nadal wychodziło podobnie.

Temperatura napoju, a odczucia:

 • ok. 75 C i więcej to gorący napój (ja muszę podmuchać),
 • 65 C to taki do picia bardzo ciepły,
 • 50 C to ciepławy, jeszcze robi się miło
 • 40 C jedynie letni.
 • 30 C i mniej to zimny napój (można by uznać, że ciepły po temperaturze, ale w odczuciu jest zimny/temperatura pokojowa).
Temperaturę mierzyliśmy na spacerach
Temperaturę mierzyliśmy na spacerach

Jaką termobutelkę dla dziecka wybrać – porównanie

Wybrałam same dobre termobutelki, więc w sumie każdy wybór będzie dobry, naprawdę.

1. Termobutelka Thermos Foogo

Ulubieniec moich dzieci. Poręczna, zgrabna, wygodna. Otwiera się na klik, pod pokrywką ma wygodną, miękką słomkę. Łatwa do umycia, bo wszystkie części da się wyjąć i rozdzielić. Pojemność jest taka akurat. Dodatkowym plusem jest to, że można zakupić wersję z wymiennymi końcówkami (dzióbek, ustnik miękki i słomka), zatem może być dla mniejszych dzieci choć uprzedzam, że jedynie słomkę da się „zamknąć” pod pokrywką, pozostałe nakrętki z ustnikami nie mają zamknięcia, le są szczelne! (w sensie trzeba pociągnąć aby się napić). Za to termobutelka ma wygodne dodatkowe uchwyty do małych rączek, które można, ale nie trzeba, używać. Świetnie trzyma temperaturę. Kupisz tutaj (wersja z ustnikami), a tutaj (wersja klasyczna), 99 zł. [rabat-pp kod=”twojlunchbox-krotki”]

 • pojemność: 290 ml
 • waga: 200 g
 • uwagi: łatwa do mycia, ma dodatkowe ustniki
Thermos Foogo
Thermos Foogo
Thermos Foogo
Thermos Foogo
Thermos Foogo
Thermos Foogo
Thermos Foogo, miękka słomka, wygodne zamknięcie
Thermos Foogo, miękka słomka, wygodne zamknięcie
Miękki ustnik
Miękki ustnik
Wszystko można wyjąć i umyć
Wszystko można wyjąć i umyć

2. Termobutelka Thermos FUNtainer

Występuje w dwóch rozmiarach: 350 i 470 ml. Ta większa jest spora i sama chętni ją biorę. Równie wygodna co Foogo, ma dodatkowy uchwyt (taką jakby rączkę) do przenoszenia. No i jako, że to marka Thermos to świetnie trzyma temperaturę. Otwierana na klik, słomka jest miękka, wszystko można wygodnie umyć. Kupisz tutaj, 119/149 zł (za mniejszą i większą). [rabat-pp kod=”twojlunchbox-krotki”]

 • pojemność: 355 / 470 ml
 • waga: 220 g/ 280 g
 • uwagi: wygodna do mycia, jest w dwóch pojemnościach, mniejsza ma fajne wzory
Thermos Funtainer większyThermos Funtainer większy
Thermos Funtainer większy
Thermos Funtainer większy
Thermos Funtainer większy
Uchwyt
Uchwyt
FUNtainer
FUNtainer
FUNtainer
FUNtainer

3. Termobutelka B.Box

Kolejna super termobutelka, ma miękką słomkę, otwierana na klik, łatwa do umycia. Ciut bardziej „pękata” od poprzedniczek, ale ma wygodny uchwyt na górze. Występuje w kilku kolorach korka, łatwa do mycia. Kupisz tutaj, 109 zł. [rabat-pp kod=”mamagama”]

 • pojemność: 350 ml
 • waga:
 • uwagi: wygodna do mycia, uchwyt do trzymania
B.Box termobutelka
B.Box termobutelka
B.Box termobutelka
B.Box termobutelka
B.Box termobutelka
B.Box termobutelka
B.Box termobutelka
B.Box termobutelka

4. Termobutelka Pura Kiki

Ładna butelka, która występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Ma możliwość wymiany ustników, od smoczka, dzióbka, przez słomkę, aż po zwykły silikonowy korek. Zatem fajna, bo rośnie z dzieckiem. Minus za kapturek, bo ten nie jest aż tak szczelny i łatwo go zgubić (moim zdaniem). Trudniej się „ciągnie” z słomki, ale jest dość uniwersalna. występuje w kilku rozmiarach (150, 260 i 650 ml) Kupisz tutaj, 119 zł. [rabat-pp kod=”mamagama”]

 • pojemność: 260 ml
 • waga:
 • uwagi: ma wymienne ustniki, kolorowa, wiele pojemności, łatwa do mycia, kapturek można zgubić
Pura Kiki
Pura Kiki
Pura Kiki
Pura Kiki
Pura Kiki
Pura Kiki

5. Kubek termiczny Primus

Wygodny, otwierany na klik. Kubek występuje w dwóch rozmiarach, ja do tego testu skupiłam się na mniejszym, czyli 300 ml. Występuje w kilku kolorach. Dobrze trzyma ciepło, łatwy do mycia (korek jest rozkręcany). Kupisz tutaj, 99 zł. [rabat-pp kod=”twojlunchbox-krotki”]

 • pojemność: 300 ml
 • waga: 255 g
 • uwagi: otwierany na klik, wiele kolorów
Kubek Primus
Kubek Primus
Kubek Primus
Kubek Primus
Kubek Primus
Kubek Primus

6. Butelka termiczna Ion8

Kupiłam ją przy okazji w tkmaxx, mam kilka butelek, ale ta spodobała mi się, że jest „mała”. Zaskoczyła mnie, jak długo trzyma ciepło, ale dzieciom wygodniej pić z termobutelek ze słomką. Fajna dla większych dzieci. Kupiłam w tkmaxx za 40 zł.

 • pojemność: ok. 300 ml
 • waga:
 • uwagi: korek może być mniej wygodny
Butelka
Butelka
Butelka
Butelka
Butelka
Butelka
Butelka
Butelka

Podsumowanie – dla kogo jaka termobutelka?

Jeśli szukasz dla ucznia to wybrałbym Thermos Foogo, Thermos FUNtainer lub B.box, każda z tych termobutelek jest super.

Dla starszego dziecka wybrałabym kubek Primus lub większą termobutelkę FUNTainer albo Pura Kiki z zatyczką silikonową

Dla maluszka, by miał ciepły napój na spacerze: Thermos Foogo z miękkim ustnikiem, Pura Kiki ze smoczkiem lub Pacific Baby ze smoczkiem

No i tak to wygląda, moim zdaniem każdy z tych produktów jest ciekawy, każdy trzyma ciepło, różnią się detalami, ale też wygodą użytkowania. Daj znać na co się zdecydowałaś/eś.

21 Odpowiedzi

  1. Po prostu wybierz kolejną. One wszystkie są baaaaardzo dobrymi butelkami, każda będzie dobra. Możesz albo wybrać foogo z twardym ustnikiem, pura kiki z korkiem, primus

 1. Serio dawałaś za thermos foogo powyżej 100 zł? Na Amazonie nabyłam za 10 euro taki! Jedna rzecz która mi się nie zgadza: producent nie przewiduje tego rewelacyjnego kubka do czegokolwiek innego niż woda w temperaturze pokojowej, gdyż materiały z których są wykonan temperatury zaczynają wydzielać toksyczne substancje (stąd informacja by myć w zmywarce na górnej półce – z dala od dolnej grzałki ). Skąd pomysł by lać gorące napoje? Zapoznalaś się z instrukcją producenta?

  1. jest jakiś inny model, widziałam w tkmaxx, który faktycznie nie jest zalecany do napojów powyżej 40C, przy tym nie zalecają wyłącznie mleka.
   W mojej instrukcji nawet jest informacja, że trzyma zimno 10 godzin, a ciepło 6 godzin.
   Nie zalecane są gorące napoje, szczególnie przy ustnikach, jest ostrzeżenie by nie lać gorącego (o czym piszę, bo faktyczni to groźne, ale ze względu na ryzyko poparzenia).
   Stal, na dzisiejszy stan wiedzy, jest bezpiecznym tworzywem, po szkle to najlepszy wybór
   PS: foogo to cała seria, jest np. też termos obiadowy

  2. Dzieki! Nie wiedziałam, ze są inne. Nie chodzilo mi o stal tylko ten plastik od góry i silikon 🙂 ale widocznie mój jest z innego plastiku ;).

 2. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Kupiłam kubek termiczny, z ulubionym przez synka wzorem. Właśnie wywaliłam wieczko, tym samym pozbyłam się swojego wieczka. Powiem tyle, „było sobie życie”. O zgrozo!! Na spokojnie przeanalizuję co napisałaś i zamawiam od razu. Przyda się na spacery, które mój dwu i pół latem zaczął bardzo lubić. Pozdrawiam!

  1. No niestety, wiele kubków i butelek ma masakrycznie trudne mycie, ja też nie przepadam za słomkami, to chyba pierwszy taki wyjątek u mnie, ale da się rozkręcić wszystko do zera.

 3. Witam. Mam pytanie trochę nie na temat. Na jednym ze zdjęć Twój synek jest ubrany w fajną granatową bluzę w szkielety dinozaurów. Gdzie ją kupowalaś? Mam w domu miłośnika dinozaurów 🙂

 4. Dopytam, bo nie wiem czy zrozumiałam 🙂 czy butelka Pura Kiki w wersji z silikonowym korkiem będzie wystarczająco szczelna żeby dziecko mogło wrzucić w plecak? Pozdrawiam

 5. Dobrze, że wygrały butelki że słomką, z logopedycznwgo punktu widzenia to najlepszy wybór po otwartym kubku. Jako żłobkowy logopeda widuję np. PuRA niby dla toddlera, to jest masakra dla mowy,działa jak smoczek,a dzieci 2-3 letnie piją z tego całymi dniami, zwiększając ryzyko seplenienia.
  Dla moich dzieci – 2,5 i 4,5 szukam tego typu butelki, ale z możliwością zarówno picia przez słomkę, jak i z kubeczka, że zintegrowanym kubeczkiem, a najlepiej z dwoma, żebym mogła jednym termosem obdzielić dwoje, ale żeby każde miało swój kubeczek. Czy istnieją takowe? Czy jestem skazana na wożenie garnuszków? 😉

 6. Tak, PURA z korkiem wydaje się być ok, aczkolwiek nie miałam w rękach i nie wiem, czy by coś mnie nie zaskoczyło 😉

  Dziękuję za link do termosu, właśnie czegoś takiego szukałam na wyprawy jesienno-zimowe do lasu czy na sanki. łatwiej ogarnąć 1 termos z herbatą niż 4 😉 super, że ma dwa kubki, jeszcze skombinujemy dwa dla dorosłych i będzie komplet 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

 7. Czy dobrze zrozumiałam, że Pura z tą słomką niekapką działa jak smoczek z punktu widzenia logopedy? Czy to przez to, że trzeba ją mocniej zasysać? Szukam czegoś co posluży dłużej, ale będzie dobrze woływało też na rozwoj, a moja 8miesieczna córka daje radę ze słomką już od dawna. Kypiłam niekapek ze słomką z obciążnikiem Canpola (taki spapugowany bbox) ale chciałabym zmienic na coś pożądnego. Będę wdzięczna za potw. Pozdrawiam

 8. Używamy Pury ze słomką od roku. Niestety od czestego lądowania na podłodze całe denko jest wygięte… Więc nie do końca ją polecam, pomimo świetnego designu, wymiennych końcówek i założenia że to butelka na lata. 🙁 moje odczycia co do właściwości termo też są wątpliwe. Zimą woda po spacerze była lodowata.

 9. Zastanawiam się nad B box i bidonem termiczny canpol, różnica w cenie duża, a wyglądają bardzo podobnie z budowy, nigdzie nie mogę znaleźć informacji czy w canpol można później wymienić słomkę, ktoś pomoże rozwiać moje wątpliwości? Co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.

Szkoła podobno zaraz!

A skoro tak, to pamiętajcie o kupieniu najlepszego ebooka z przepisami do szkolnych śniadaniowek!

To mówię Wam ja, Wasza dietetyk Paulina 😘