Szukaj
Generic filters

Stemple – rodzaje stempli i jak ich używać

Stemple wszystko co musisz wiedzieć

Wszystko o stemplach 🙂 Jakie są rodzaje stempli, jak używać stempli, czy lepsze są stemple silikonowe czy gumowe, jak o nie dbać itd. W jednym miejscu zebrałam wszystko o stemplach.

Na filmie pokazuje dokładnie, jak używać stempli, zerknij. Niżej znajdziesz też dużo zdjęć i porady.

1. Rodzaje stempli

Najczęściej spotykane są stemple silikonowe i gumowe. Każde z nich są warte uwagi, jeśli podoba Ci się motyw to możesz rozważyć każdy rodzaj stempla. Gumowe stemple są twardsze, pozwalają na większą dokładność, choć wiele silikonowych naprawdę obecnie jest świetniej jakości i tylko przy tańszych stemplach ja zauważam różnicę.

Stemple silikonowe

To przezroczyste stemple, które są delikatnie ciągliwe, w zależności od firmy mniej lub bardziej wiotkie. Zazwyczaj przyczepione do folii, na której są nadrukowane wzory stempla (ułatwia to wyszukiwanie wzorów). Sprzedawane w kompletach tematycznych, ale też pojedynczo.

To stemple, które najbardziej lubię, jest ich również ogromny wybór. Do ich użycia potrzebujesz bloczka akrylowego, o takiego, ok. 10 zł (ten jest fajny, bo ma linie pomocnicze). Na ten bloczek stempel się nakłada (on jest lekko lepki, więc sam się przykleja) i wtedy go się tuszuje i odbija. Potem stempel czyści (patrz niżej pielęgnacja) i odkłada na folię.

Bardzo fajne są stemple alfabet np. Lora Bailora o takie, ok. 35 zł, lubię też stemple marki Echo Park, o takie, ok. 40 zł, bo mają fajne tematyczne sekcje. Wiele stempli mam również z Aliexpress (zerknij na mój haul z Aliexpress :)).

Stemple silikonowe
Stemple silikonowe
Tutaj masz i silikonowe (przezroczTutaj masz i silikonowe (przezroczyste) i gumoweyste) i gumowe

Stemple gumowe

Mają taki specyficzny zapach 🙂 ogólnie mogą być też na folii albo na drewnianych bloczkach czy jako pojedyncze stemple. Są twardsze niż silikonowe, więc wzór niekiedy jest bardziej wyrazisty i może być bardziej szczegółowy. Te bez drewnianej podstawki również wymagają bloczka akrylowego (choć akurat w ich przypadku można próbować i bez niego uzyskując fajne efekty), bo on ułatwia precyzyjne i równe odciśnięcie stempla.

Niektórym przeszkadza to, że nie są przezroczyste (jeśli przybija się w konkretnym miejscu to może mieć znaczenie, ale mówiąc szczerze chyba nie aż tak wielkie :)). Moim zdaniem co najwyżej gorzej trzymają się bloczka akrylowego.

Niektóre mają inne „bazy” stemplowe, na których można tworzyć np. napisy. Wiele z nich jest też na drewnianych trzymadełkach.

Stemple gumowe na drewnianych "nóżkach"
Stemple gumowe na drewnianych „nóżkach”
Stemple gumowe na drewnianych "nóżkach"
Stemple gumowe na drewnianych „nóżkach”
Tutaj też gumowe do używania ze specjalną bazą
Tutaj też gumowe do używania ze specjalną bazą

Stemple piankowe

Mało dokładne, raczej dla dzieci 🙂 ale jeśli znajdziesz jakiś wymarzony wzór to nic nie stoi na przeszkodzie.

Stemple inne

Spotkałam się ze stemplami polimerowymi, które są sztywniejsze niż silikonowe, ale jednocześnie przezroczyste, a także kauczukowymi. Te podobne są do gumowych, ale są jakby jeszcze sztywniejsze, najczęściej mają informację, że nie wymagają bloczka.

2. Jak używać stempli?

W przypadku stempli silikonowych musisz zdjąć stempel z folii, przy pierwszym użyciu bywa, że on z wielkim trudem od tej folii odchodzi (ale spokojnie można go zdjąć :)). Potem taki stempel przykładam na bloczek akrylowy (on się sam klei, bo jest lepki – stempel nie bloczek). Jeszcze raz polecę Ci ten bloczek, ok. 10 zł

Kolejnym krokiem jest tusz. Lepiej wziąć tusz i nim tuszować stempel niż tak, jak zazwyczaj byliśmy uczeni, czyli odciskać stempel w tuszu. Takie tuszowanie pozwala lepiej pokryć stempel tuszem, można też wytuszować duże powierzchnie, a jednocześnie kupić mały (ale dobry!) tusz.

Tusz (jeszcze o nich będzie). Ja bardzo lubię tusz wodny Distress, jest wydajny, ma ładne kolory. Czasem podczas tuszowania nie pokrywa stempla idealnie, dając efekt vintage. Wtedy możesz sięgnąć po tusz wodoodporny np. Ranger (taki), tylko musisz liczyć się z tym, że stempel po nim będzie zabarwiony i warto wtedy kupić płyn do pielęgnacji stempli.

Potem odbijasz stempel, a po odbiciu go czyścisz, zdejmujesz i odkładasz na folię. Koniec 🙂

Stemple silikonowe zdejmujemy z folii
Stemple silikonowe zdejmujemy z folii
I po umieszczeniu na bloczku tuszujemy, w ten sposób tuszem ładniej pokryjemy wzór
I po umieszczeniu na bloczku tuszujemy, w ten sposób tuszem ładniej pokryjemy wzór

3. Jak robić napisy stemplowe

Świetnymi stemplami są stemple typu alfabet (ten ze zdjęcia to ten), pozwalają ułożyć dowolny napis, do tego potrzebujesz bloczek akrylowy i musisz nabrać nawyku układania napisu wspak. I tyle 🙂 Możesz też ułożyć litery na kartce i dopiero wtedy przyłożyć bloczek, to fajny sposób, bo zostają przyczepione do bloczka w takim ustawieniu jak przygotowałaś na finalnej karcie.

Przygotowanie napisu ze stempli
Przygotowanie napisu ze stempli

4. Pielęgnacja stempli

Nie pomijaj tego punktu 🙂 najłatwiej po przystemplowaniu przetrzeć stempel wilgotną chusteczką, taką jak dla dzieci. Są też specjalne płyny do czyszczenia stempli, warto o nich pomyśleć przy tuszach wodoodpornych, bo one barwią stemple.

Stemple trzymaj na foliach, daleko od światła.

Czyszczenie stempli, chociażby wilgotną chusteczką
Czyszczenie stempli, chociażby wilgotną chusteczką

5. Jak przechowywać stemple

Możesz trzymać w pudełkach, fajnie się też sprawdzają koszulki i segregator. Wtedy łatwiej stemple przejrzeć, choć gdy jest ich dużo to robi się mniej wygodne 🙂

Moje stemple w małym segregatorze (w zasadzie spięte kółkami)
Moje stemple w małym segregatorze (w zasadzie spięte kółkami)

6. Jakość stempli

Jednym z pytań jest to, czy widać różnicę między tanimi stemplami z Aliexpress, a tymi droższymi, markowymi. To dopowiadam: TAK. Te droższe są najczęściej sztywniejsze, wzór ładniej się odbija, lepiej radzą sobie z napisami, detalami, często też lepiej się kleją do bloczka.

Ale wiele z Aliexspress mam udanych, niektóre są wiotkie, ale ze wzorami sobie dobrze radzą (ciut gorzej z napisami), wiele zależy od stempli, na jakie się trafi.

I to chyba na tyle o stemplach na początek, jeśli mogę Ci jakoś pomóc to pisz 🙂

Różne stemple silikonowe
Różne stemple silikonowe
Tutaj odbitka ze stempli silikonowych
Tutaj odbitka ze stempli silikonowych
 • Dziękuję, że tu jesteś.

  Gorąco zachęcam Cię do kupienia mojego ➡️ pakietu ebooków z przepisami dla dzieci.

 • 8 Odpowiedzi

  1. Jak widzę posty z takimi gadżetami, do tego posty o szyciu, o grach i książkach itp. to zadaję sobie pytanie, gdzie Ty to wszystko trzymasz i jak segregujesz, bo u mnie to by chyba był jeden wielki bałagan:) Może jakiś post nt. przechowywania?:)

   1. Haha 🙂 stemple są małe, mam na to szufladę. Gry co jakiś czas kupujemy/sprzedajemy, choć one faktycznie nieźle się rozpanoszyły, a książki są głównie z biblioteki + ebook, to moja najlepsza inwestycja 🙂

  2. Jaki lakier na Pani na paznokciach pokazanych na zdjęciach i filmiku? Bardzo mi się on podoba. Ma Pani bardzo ładne i zadbane dłonie i paznokcie.

  3. Potrzebuję zrobić bardzo małą pieczątkę. Mam do dyspozycji pieczątkę 10×10 mm ale potrzebuję sam zrobić tekst.
   Co polecasz?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.