Szukaj
Generic filters

Oznaczenia na plastikowych opakowaniach – wszystko co musisz wiedzieć

Symbole na plastikowych opakowaniach

Obecnie bardzo trudno obejść się bez plastikowych opakowań. Butelki, opakowanie, torebki, pudełka, zabawki, wszędzie jest plastik. Zatem, jak odróżnić plastik lepszy od tego „gorszego”? We wpisie znajdziesz informacje o oznaczeniach na plastikowych opakowaniach, które warto wybierać, a których lepiej unikać.

Na początek takie podstawowe symbole, które myślę, że bez problemu łatwo rozszyfrować 🙂

Symbol kieliszka i widelca

To międzynarodowy symbol sugerujący, że dany pojemnik jest przeznaczony do kontaktu z żywnością. Nie powinno wydzielać do jedzenia szkodliwych substancji, przynajmniej w ilościach zagrażających. Używanie pojemnika nie powinno również wpływać na smak i zapach potrawy.

Symbol kieliszka
Symbol kieliszka

Symbol zmywarki

To chyba w miarę oczywiste, oznacza, że dane naczynie można myć w zmywarce. Ale! warto zerknąć na etykietę/metkę, bo bywa, że można myć część podstawową, a np. nie jest zalecane mycie pokrywki.

Symbol zmywarki
Symbol zmywarki

Symbol temperatury

Wiesz, że pojemnik może wytrzymać taki zakres temperatur (czyli np. wytrzyma w zamrażarce – możesz mrozić i możesz w nim coś podgrzać).

Symbol temperatury
Symbol temperatury

Symbol mikrofalówki

Możesz używać go w kuchence mikrofalowej. Zaleca się by nie robić tego z pokrywką aby nie wystrzeliła 🙂

Symbol mikrofalówki
Symbol mikrofalówki

I to takie podstawowe symbole, ale ważne są te kolejne!

Symbole na opakowaniach
Symbole na opakowaniach

Symbole na opakowaniach – materiały, z których są wykonane

1 – PET / PETE

Politereftalan etylenu. Bardzo często wykorzystywane tworzywo. PET używany jest np. przy plastikowych butelkach (na wodę, olej), naczyniach jednorazowych. Takie opakowania nie powinny być używane ponownie ani nie można ich narażać na działanie słońca. Mówiąc w skrócie: nie napełniaj butelki po wodzie kolejny raz 🙂

Obecne badania dowodzą, że związki chemiczne występujące w opakowania typu PET mogą mieć wpływ na układ hormonalny.

Niżej na obrazku znajdziesz kilka dopuszczonych piktogramów, na opakowaniu jest jeden z nich, ale jak widzisz może mieć różną formę (najczęściej są to te ze strzałkami). Wszystkie dopuszczone symbole znajdziesz tutaj.

Symbol PET - na opakowaniu jest jeden z nich
Symbol PET – na opakowaniu jest jeden z nich

2 – HDPE

Polietylen wysokiej gęstości. Jeden z bezpieczniejszych plastików! Można w nim przechowywać żywność. Najczęściej wykorzystywany do produkcji butelek na mleko, opakowań na chemię, koszy na śmieci, zabawek itd.

Symbol HDPE - na opakowaniu zawsze jeden z ww opcji
Symbol HDPE – na opakowaniu zawsze jeden z ww opcji

3 – V / PVC

Polichlorek winylu. Może wydzielać toksyny! Stosowany raczej jako materiał na opakowania nie związane z branżą spożywczą, czyli wykładziny, rury, strzykawki itd., choć może się zdarzyć przy butelkach czy zabawkach.

Symbol PVC
Symbol PVC (dopuszczone warianty)

4 – LDPE

Polietylen niskiej gęstości. Stosunkowo bezpieczny, mało odporny na wysokie temperatury. Uważany za mniej bezpieczny niż 2 i 5.  Wykorzystywany do produkcji torebek foliowych, folii spożywczej oraz opakowań na ketchup czy musztardę (tych większych).

Symbol LDPE
Symbol LDPE

5 – PP

Polipropylen wielokrotnego użytku. Uważany za jeden z najbezpieczniejszych. Często wykorzystywany do produkcji opakowań, ale też bywa wykorzystywany przy produkcji rur czy płyt. Najczęściej wykorzystywany przy kubeczkach na jogurty, pudełek na masło, zakrętek czy też pudełek dedykowanych do przechowywanie żywności. Ostatnio trafiłam na badania, gdzie niekoniecznie jest idealny, ale na dzisiejszy stan wiedzy nadal uważany za dobry wybór.

Symbol PP
Symbol PP

6 – PS

Polistyren, najbardziej rozpoznawalny jako styropian. Uważany za niebezpieczny, bywa, że jest wykorzystywany jako pokrywka na kubeczek od kawy czy opakowanie na jedzenie na wynos.

Symbol PS
Symbol PS

7 – INNE / OTHER

Tworzywa inne. Nie powinny być używane do kontaktu z żywnością (chyba, że mają znaczek BPA free). Jeśli nie ma takiej informacji to lepiej ich nie używać do kontaktu z jedzeniem, a już na pewno nie podgrzewać czy wykorzystywać do gorących produktów.

Symbol określający inne materiały
Symbol określający inne materiały

BPA free

Pod nazwą BPA,  kryje się jego związek chemiczny grupy fenoli o nazwie 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan. Związek ten stosowany jest przy produkcji opakowań plastikowych i żywic. Może wpływać na układ hormonalny i nerwowy. Wykryto zależność między BPA, a otyłością. Jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Od 2011 na podstawie dyrektywy unijnej (dyrektywa 2011/8/EU) zabroniona jest sprzedaż butelek dla dzieci z BPA.

Jeśli widzisz opakowanie z numerem 7 i nie ma ono dopisku BPA free to po tym rozpoznasz, że jest to właśnie plastik go zawierający (czyt.: omijaj). Bywa też m.in na paragonach (tusz), stąd zawsze warto myć ręce!

BPA free
BPA free

Platikowe opakowania – o czym pamiętać

 • najlepiej wybierać opakowania z symbolem 2 i 5.
 • nie używaj w mikrofali tacek, opakowań jedzenia na wynos
 • nie wlewaj gorących napojów do opakowań do tego nieprzeznaczonych
 • nie używaj ponownie butelek PET
 • wyjmij zakupy z worków foliowych lub przerzuć się na woreczki materiałowe
 • unikaj uszkodzonych pojemników na żywność (rysy, pęknięcia)
 • jeśli masz wybór wybieraj szklane butelki

I na koniec – nie daj się zwariować 🙂 Myślę, że trzeba patrzeć (ba! jestem tego pewna) czy kupowany jogurt jest w kubeczku z bezpieczniejszego plastiku, czy pakujesz śniadanie dla dziecka do pudełka (to podwójnie! podpowiem, że te z bohaterami zazwyczaj NIE są), które jest przeznaczone do kontaktu z żywnością itd. Po prostu warto to wiedzieć i móc wybrać to co bezpieczniejsze lub móc z tego zrezygnować na koszt np. pudełka ze stali nierdzewnej lub szkła.

Zwracasz na to uwagę? Jestem bardzo ciekawa!

26 Odpowiedzi

 1. Ja unikam całkowicie plastiku, wybieram bambus i szkło. Producenci nie są głupi, wiedzą, że rodzice obawiają się wpływu plastiku na ich dzieci, dlatego też sklepy z produktami dziecięcymi zaroiły się od produktów BPA FREE. Nie napisałaś o tym, że często używanym zamiennikiem BPA jest polimer nazywany Tritan, którego składnikiem jest fosforan trifenylu, ten ma jeszcze gorszy wpływ na naszą gospodarkę hormonalną niż BPA. Dlatego też butelki wolne od BPA mogą być w sumie gorsze, niże te, które go zawierają oraz że każdy plastik nawet wolny od BPA ma właściwości zaburzające gospodarkę hormonalną. Nie ma czegoś takiego jak lepszy wybór jeśli chodzi o plastik. Powinno się go za wszelką cenę unikać i zmuszać decyzjami zakupowymi producentów by również z niego rezygnowali.

  1. Tritan jest w pełni bezpieczny dla zdrowia człowieka. Jest wolny od bisfenolu A (BPA), a także od bisfenolu S (BPS). Co więcej w badaniach jakie przeprowadzono nad tym tworzywem wykazano, że jest on wolny od aktywności estrogenowej (EA) oraz aktywności androgenowej (AA). Dzięki temu Tritan jest znacznie bezpieczniejszy w stosowaniu niż inne formy plastiku. Popatrz wokół siebie kupujesz mleko czy inne napoje zapakowane w opakowania szklane na pewno nie a wiesz że opakowania kartonowe(mleko jogurty etc.) zawierają w sobie około 20% polietylenu. Zdrowia życzę

 2. Na każdym opakowaniu od spodu jest symbol surowca. Nawet ten sam produkt spożywczy np. ketchup, jest nalewany do różnych typów plastiku.

 3. Hej Paulina, mogłabyś mi wytłumaczyć coś trochę bliżej o tych butelkach PET? Tutaj albo na maila.
  Ponieważ piszesz, że lepiej ich nie napełniać drugi raz wodą, że mogą źle wpływać na układ hormonalny itp. A butelki filtrujące z dafi są wykonane właśnie z tego tworzywa. I nie bardzo wiem co z tym teraz zrobić, korzystać, czy nie. Z góry dziękuję za odpowiedź:)

 4. Niestety serki danonki dla dzieci też są pakowane w opakowania z symbolem PS co jest szkodliwe.Żeby dzieci truć to już przesada.Nigdy więcej tych danonkow nie kupię.

  1. akurat tego typu serki to mają przede wszystkim cukier, tym bym się martwiła w pierwszej kolejności 🙂 a potem opakowaniem, ale sprawdzę przy okazji z ciekawości, dzięki

 5. Jogurt naturalny Tola z Biedronki który ze względu na skład jest całkiem ok, niestety pakowany jest do kubeczków o symbolu PS 6? Dlaczego nie jest pakowany do kubków z tworzywa HDPE, z którego produkowane są kosze na śmieci?? Gdzie tu logika i bezpieczeństwo?

  1. Mam opakowanie plastikowe na którym jest PP a zarazem BPA FREE! Co o tym myśleć?

  2. Że to ok. PP jest ok, dodatkowy zapis bpa free pojawia się często bo ludzie na to patrzą.

 6. Większość producentów np śmietanki 30 % pakuje ją do pojemników z oznaczeniem PET, a nie do np. HDPE bądź PP. Nauka idzie naprzód i jest coraz więcej dowodów na to, że nawet do wody mogą przechodzić niebezpieczne substancje z opakowan PET, a co dopiro do śmietanki, która ma 30 % tłuszczu.

 7. Marek. Dlaczego pomysł,że tłuszcz ma coś wspólnego z zawartością „substancji niebezpiecznych” w produktach spożywczych ? Lepiej się rozpuszczają w tłuszczu a nie wodzie czy o co chodzi ? wszystkie ? które ? czy w ogóle? Hmmmm.

 8. Cześć, ostatnio dostalam odpowiedź od producenta Tescoma, że Każdy plastik zrobiony z PP, 5 jest gwarancją BPA free?? Dlaczego w takim razie niektóre plastiki (zwłaszcza tez które mają jasne oznaczenia na opakowaniu : 5 i BPA free można wkładać do zmywarki niektóre nie? Co jest dokladane do plastikow 5 które mogą być wkladane do zmywarki?

 9. Witam
  Może mi ktoś powiedzieć co oznacza SAN pod trojkącikiem?w innej części dzbanka jest jeszcze widelce z łyżką (czyli ponoć nadaję się do jedzenia) z góry dziękuję

  1. SAM JESTEM ZAINTERESOWANY TYM SYMBOLEM =SAM= JAKOŚ NIKT NIE MA WIEDZY NA TEN TEN TEMAT CZY JAK..MOŻE KTOŚ WIE NA FILTRZE DAFI OZNACZA SAM.. DZIĘKUJE

 10. Kupiłam odpowiednik termomixa z lidla i zastanawiam się czy faktycznie można w nim gotować. Misa do gotowania na parze jest zrobiona z tworzywa PP.
  Podstawka pod głęboką nasadką to PA 2
  Nakładka płytka PP4
  Pokrywa do nakładki PCTG.
  Co myślicie?

 11. Jak wygląda sprawa z bidonem, który ma oznaczenie 7, ale jednocześnie symbol sztućców? Produkt renomowanej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.