Szukaj
Generic filters

Maski antysmogowe dla dzieci – wszystko co musisz wiedzieć

Maski antysmogowe

Wokół tematu masek dla dzieci jest sporo mitów. Stąd we wpisie znajdziesz wszystkie informacje na temat masek antysmogowych dla dzieci. Jaką maskę antysmogową wybrać, jakie firmy mają maski dla dzieci, na co zwrócić uwagę i jak przekonać dziecko do noszenia maski 😉

W tym wpisie skupiam się na maskach dla dzieci. Przeczytaj wcześniej mega poradnik o maskach antysmogowych, gdzie dokładnie wyjaśniamy jak działają maski, jak je wybierać itd.

Smog – czemu o tym tyle się mówi

Zacznijmy od początku, czemu w ogóle ten temat jest ważny 😉 Najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu są właśnie dzieci. A poza tym osoby starsze, młode kobiety, kobiety w ciąży, a także osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi. I chodzi tutaj o krótkotrwałe wdychanie smogu, czyli nie ma co szukać wymówki „my tylko kawałek”, bo to nie o to chodzi.

[ramka-pp odznaka=”Top” top=”Maska antysmogowa dla dzieci” produkt=”Maska Dragon” foto=”https://domowa.tv/wp-content/uploads/2018/01/dragon-w.jpg” opis=”Maska w najmniejszym rozmiarze będzie dobra dla mniejszych dzieci, jest dość cienka, a co ważne jej filtry spełniają normę N99. Fajny stosunek ceny do jakości. ” cena=”119″ link1=”https://domowa.tv/oferta/maska-dragon”]

Smog to wiele zanieczyszczeń, ale to co najważniejsze to pyły zawieszone PM10 i PM2.5. Jedne i drugie zawierają różne substancje toksyczne, różnica dotyczy tego jak drobny jest to pył. W skrócie PM10 szczególnie w przypadku dzieci zwiększają ryzyko infekcji, mogą powodować reakcje alergiczne, mają średnicę mniejszą niż 10 mikrometrów. A PM2,5 są jeszcze mniejsze, tak małe, że mogą dostać się do krwoobiegu. Więcej w tym wpisie.

Maska antysmogowa ma specjalne filtry, które chronią przed wdychaniem toksycznych substancji. I jeszcze raz przypomnę, że nie chroni przed tym pieluszka, szalik, ani kurtka zapięta pod sam nos

Czy dzieci mogą nosić maski dla dzieci

Dość często pojawia się pytanie czy dzieci mogą nosić maski antysmogowe albo wręcz stwierdzenie, że przecież nie mogą nosić. Patrząc na to, że to właśnie dzieci są w najbardziej narażonej grupie jest to bezpodstawne, ale takie przekonanie nie bierze się znikąd. Faktycznie najmłodszym dzieciom nie zakładamy masek. I to jest prawda. Wynika to głównie z tego, że maseczka mogłaby utrudnić oddychanie takim maluszkom. Dzieci małe, do około 3 roku życiu powinny w ogóle unikać wychodzenia na dwór w przypadku smogu.

Ale już dzieci, z którymi jesteś w stanie się porozumieć, czyli dzieci w wieku 3+, pod nadzorem dorosłych mogą, a nawet powinny nosić maskę antysmogową. Trudno mi sobie wyobrazić, że przedszkolak ma spędzić całą zimę w domu z powodu smogu, a też nie wyobrażam sobie by chodził i wdychał to paskudztwo. Problem jest jedynie w tym, że maseczek dla dzieci jest mniej, bo muszą być ode dopasowane do rozmiaru głowy dziecka. My korzystamy z maseczek ABC maski kids, o takich, 65 zł (zerknij na moje porównanie na dole), ale można też kupić rozmiar XS czy S wielu popularnych marek, np. Respro Ultralight XS, tutaj, 280 zł czy Dragon rozmiar S, tutaj, 119 zł (mój faworyt) też powinien być dobry dla kilkulatka. Zerkaj na wymiary.

Maseczka z misie i kotki, to jest ABC maski kids
Maseczka z misie i kotki, to jest ABC maski kids

Co z malutkimi dziećmi

Niemowlaki, noworodki, małe dzieci do około lat 3 powinny w tym czasie niestety przebywać w domu i w czasie gdy jest podwyższony poziom smogu nie wychodzić na dwór. Pamiętaj, że wdychanie smogu przez takiego malucha może sprawić problemy z oddychaniem, ale również może mieć wpływ na dalszy rozwój.

Pewnym rozwiązaniem w przypadku gdy musisz wyjść z wózkiem dziecięcym jest przenośny oczyszczacz powietrza. Na rynku znalazłam dwa tego typu sprzęty. Jeden to Wynd drugi to Cado, obydwa kosztują 999 zł. Wynd kupisz np. tutaj. To po prostu mały oczyszczacz przenośny, które można zamontować w wózku (Wynd ma nawet specjalne mocowanie) i oczyszcza powietrze w bliskim otoczeniu. Tego typu sprzęty poleca się również np. kierowcom.

Przenośny oczyszczacz powietrza Wynd
Przenośny oczyszczacz powietrza Wynd

Maska antysmogowa dla dzieci – co musi mieć

Filtry

Dobre maski mają zazwyczaj dwa filtry. Pierwszy to filtr powietrza klasy HEPA (lub innej gwarantującej podobną ochronę: FFP3, P3 lub N99), a drugi to filtr węglowy. Ten pierwszy odpowiada za zatrzymywanie toksycznych cząsteczek, czyli m.in. tych PM10 i PM2,5, a drugi zatrzymuje zapachy i gazy. To trochę skrót, ale znowu odsyłam Cię do obszernego wpisu tutaj.

W każdym razie zwróć uwagę na filtry i niestety uczulę Cię, że to nie takie proste. W sklepach jest sporo niepełnych informacji, szczególnie jeśli chodzi o nazewnictwo filtrów (od razu uprzedzę, że wszystkie określenia „typu hepa” czy „Hepa Type” to tylko marketing, szukaj konkretnych oznaczeń: HEPA, FFP3, P3 lub N99). W razie wątpliwości lepiej dopytać.

Wymienne filtry

Wybierając maski sprawdź czy możesz dokupić filtr. Są maski jednorazowe, ale też takie, którym wystarczy podmienić filtr i znowu można się cieszyć skutecznością maski. Przy okazji zwróć uwagę na czas, jaki producent przewidział dla działania filtru. Są takie co mają zalecenie, że chronią kilka godzin, jak również kilkadziesiąt godzin użytkowania!

Wbrew pozorom filtr, który starcza na krócej nie musi być w przypadku małych dzieci gorszy. Dzieci zimą chorują i jednak lepiej, aby nie nosiły za długo filtra w który zdążyły już sporo nakaszleć (maseczkę da się zawsze uprać, filtr co najwyżej przepłukać o ile jego producent nie zabrania).

Środek w masce, w kieszonce filtr
Środek w masce, w kieszonce filtr

Mocowanie

Wiele maseczek jest zakładana za uszy, początkowo obawiałam się tego, ale niesłusznie. Okazuje się to całkiem wygodne i w dodatku można dobrze regulować szerokość maski tak aby była dopasowana do buzi dziecka. Inny sposób mocowania to rzep z tyłu lub haczyki.

Mocowanie za uszkiem
Mocowanie za uszkiem

Zawory

Dzięki zaworom maska tak bardzo nie paruje, a po drugie łatwiej się oddycha. Te najtańsze maski są często bez zaworów. W przypadku dziecięcych masek, które są mniejsze często jest jeden zawór.

To jest zawór w masce
To jest zawór w masce

Jak przekonać dzieci do noszenia maski

Kiedy kupowaliśmy maski dla naszych dzieci to miałam obawy czy będą chciały je nosić. Na szczęście póki co nie ma z tym problemów. Co pomogło? Po pierwsze wzór na maseczce. Tak, to najprostszy, a jednocześnie najskuteczniejszy sposób na zachęcenie dziecka. W końcu nosić coś kolorowego z samochodami czy pandami jest naprawdę super sprawą.

Druga rzecz to tłumaczenie. Ja starałam się najprościej, mówię, że zimą leci z kominów więcej dymu i wiele samochodów tworzy śmierdzące spaliny. Jak są ciekawi więcej to im mówię dokładniej, ale proste komunikaty są skuteczne. A tak to rano zerkamy razem na aplikację i sprawdzamy jakość powietrza. Gdy jest czerwony wskaźnik to bierzemy maseczki.

Ogólnie dzieci znoszą lepiej noszenie maski ode mnie 🙂 Dla nich to jakaś (niestety) atrakcja, a ja wciąż czuję się dziwnie.

Maski dla dzieci – jaką wybrać (przegląd)

1. Dragon Mask S i M

Rozmiary S i M dedykowane są głównie dzieciom, więc warto zmierzyć obwody głowy i porównać. Ma zawór, ma dodatkowy haczyk. Ma wiele wersjo kolorystycznych, jest dość cienka i dobrze dopasowana. Maska z normą N99, czyli jak najbardziej dobrze. To mój faworyt jeśli chodzi o maski. Kupisz tutaj, 119 zł

Maska Dragon
Maska Dragon

2. ABC maski kids

Jest jedną z najmniejszych, więc będzie dobra również dla drobniejszych dzieci. Od tej zaczęliśmy. Zakładana na uszy, ma jeden zawór wentylacyjny, wymienne filtry. Ogólnie ma filtr „typu hepa” + węglowy, ale ten pierwszy spełnia „jedynie” FFP2 (to poziom niżej niż FFP3, zatrzymuje tylko 94% zanieczyszczeń, dla porównania FFP3 daje ochronę na poziomie 99%). My mamy takie maski dla dzieci, głównie ze względu na rozmiar, są wygodne i niedrogie, no ale szkoda, że nie FFP3. Niedługo u nas przesiadka na coś z filtrem N99. Ma wiele wzorów co jest wielkim plusem! Kupisz tutaj, 65 zł

Maska ABC maski kids
Maska ABC maski kids

3. Camridge S

W rozmiarze S będzie dobra dla mniejszych dzieci, ma jeden zawór. Niewielka, regulowana. Ma wiele wzorów co na pewno jest wielkim plusem. Jest to maska z normą N99, czyli bardzo dobrze! Kupisz tutaj, 149 zł

Maska Cambridge
Maska Cambridge

 

4. Respro Ultralight S

W rozmiarze S będzie dobra dla większych, powiedziałabym 6+, dzieci. Miękka, ma dwa zawory,  z wymiennymi filtrami, filtr typu Hepa. Zapinana na regulowany rzep. Występuję w 4 kolorach. Kupisz tutaj, 269 zł

Maska Respro Ultralight
Maska Respro Ultralight

5. ABC maski extreme XS i S

Maska dedykowana dla dzieci 6+, na rzep, z dwoma zaworami, występuje w kilku kolorach. Jedyna uwaga – brak informacji o certyfikacie, nie wiem czy bardziej klasy n95 czy może n99, trzeba to ustalić. Kupisz tutaj, 169 zł

Maska ABC maski extreme
Maska ABC maski extreme

To tyle, mam nadzieję, że rozwieje to Twoje wątpliwości, ale pisz jeśli masz dodatkowe pytania! 😉

18 Odpowiedzi

  1. Do tej pory korzystaliśmy aplikacji Kanarek, ale od 1 stycznia ma okrojoną bazę stacji. Możliwe, że znajdę coś nowego 😉 niemniej kanarek bardzo prosty

 1. Witam, czy abc maska kids byłaby dobra na drobnego 4 latka? Wg podanej rozmiarówki i metody mierzenia dragon casual za duża, a te abc nie mają metody mierzenia, więc nie wiem.
  Pozdr.

 2. Dlaczego maski nie sa dostępne w sprzedaży detalicznej, w sklepe z kompetentna obsługą, gdzie można wybrać, przymierzyć, dopasować. Dlaczego sa takie drogie? Sraszenie smogiem nie załatwia sprawy!

  1. Ale to są sklepy detaliczne, tylko internetowe, wystarczy zamówić, przysługuje prawo zwrotu, pamiętaj o tym 😉

 3. Czy ktoś przeprowadzał badania na dzieciach dotyczące wpływu stosowania masek na rozwijające się płuca? Pytam bo nigdzie nie znalazłam odpowiedzi.

  1. Na pewno są badania nad szkodliwością smogu na rozwój dzieci 😉 maska nie zmniejsza przepływu powietrza, po prostu małym dzieciom mogłoby być trudniej to ogarnąć 😉 jeśli znajdę badania to dam znać, ale tak czy tak gdy mam wybrać szkodliwy smog i wizję chorób, to w drodze do szkoły/przedszkola (bo w czasie smogu i tak spacerków nie należy urządzać ;)) to wybiorę maskę 🙂

 4. Paulina no właśnie nie jestem pewna czy są. Z pewnością Respiro nie ma w swojej ofercie masek dla dzieci, z powodow o ktorych pisałam. Wszystkie ich maski dedykowane są dla dorosłych.

 5. Ach i przez maske trudniej sie oddycha wiec dopływ tlenu będzie siłą rzeczy ograniczony. Nie jestem przeciwniczka masek antysmogowych, natomiast mam obawy czy stosowanie ich u mniejszych dzieci jest aby na pewno mniejszym złem niż ich nie stosowanie.

  1. Nie należy stosować u dzieci mniejszych niż 2 lata, to na pewno, ogólnie zaleca się dla dzieci takich, z którymi jesteś w stanie się komunikować. Na pewno ich stosowanie jest lepsze niż nie, chyba, że zostanie w domu, to najlepsza opcja ze wszystkich. Ale jeśli ktoś nie ma takich możliwości to zostaje maska.

 6. Odnośnie oczyszczacza przenośnego mam dwie uwagi: Po pierwsze producent pisze: „Jakość filtracji: 99% cząstek powyżej 0.3 mikrona, 99% wirusów i bakterii.” Jak to jest możliwe, skoro największe istniejące wirusy są mniejsze niż 0.3 mikrona? Przecież jedno z drugim się wyklucza. Niefajnie, że producent wciska kit (bo faktycznie ma szansę wyłapać bakterie, po co producent ściemnia że również wirusy? A jeśli oszukuje w punkcie pierwszym, jak myślisz jaka jest wiarygodność testów, które podaje? A jeśli są wiarygodne, to gdzie ich wyniki?). Po drugie: Ile masz wylotów klimatyzacji w samochodzie? Z ilu strun wieje wiatr, gdzie dziecko jest w wózku? Zwróć uwagę, że producenci dużych oczyszczaczy stacjonarnych wyraźnie piszą, że mają one szansę działać, gdy filtrują pomieszczenie BEZ wymiany powietrza. Tu masz ciągłą wymianę powietrza, a urządzenie mikroskopijnych rozmiarów w stosunku do powierzchni samochodu i ilości wylotów z których jest nowe, zanieczyszczone powietrze. Efekt? Grzyb z lewej, smog z prawej, wirusy z tyłu i jeden maleńki punkcik, który oczyszcza w bardzo okrojonym stopniu powietrze. Serio myślisz, że to ma szansę działać? Nie lepiej zainwestować w układ klimatyzacji, który ma wbudowany na wyjściu filtr HEPA? A co z wózkiem? Naprawdę wierzysz, że jak zawieje nawet najsłabszy wiaterek, to ten filtr przed czymkolwiek dziecko ochroni? Skoro duże stacjonarne nie dałyby rady? Serio?

 7. Witam. Córka ma 2 lata i 2 miesiące. Maski Dragon s sa o wiele za duże. Jak jest mega smog to z Nią nie wychodzę Ale jak jest średni dobrze by było Jej założyć maskę niż ma sie truć. Pytanie gdzie znaleźć tak małe maski. Przecież to nonsens dzieci są bardziej narażone A nie ma dla Niej maski . Jakieś rozwiązanie ? Wskazówka?

 8. Witam,mam pytanie odnośnie masek Dragon dla dzieci.Czy już je użytkujecie?Jak się sprawdzają?Jak często wymieniacie filtr? Możecie je polecić po roku-dwóch użytkowania.Zastanawiam się nad kupnem tej maseczki dla 6 latka

 9. Maska ABC kids lub tego typu – bez zaworka przechodzącego przez cała maskę (zaworek jest tylko na zawnętrznej warstwie, od środka jest w całości filtr przykryty tkaniną – widać na zdjęciu) jest dobra krótkie, wolne spacery. Jednak przy szybszym marszu cięzko się w niej oddycha właśnie przez to, że słabo odprowadza wydychane powietrze. Maska robi się szybko mokra. Natomiast plusem tych masek jest szeroki wybór kolorystyczny. Mój syn miał swoją pierwszą maskę tego typu natomiast teraz zmieniamy na taką z dwoma zaworkami przechodzącymi na wylot przez tkaninę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.

Szkoła podobno zaraz!

A skoro tak, to pamiętajcie o kupieniu najlepszego ebooka z przepisami do szkolnych śniadaniowek!

To mówię Wam ja, Wasza dietetyk Paulina 😘