Malowanie rączkami, stopami i paluszkami – pomysł na zabawę z dziećmi

Malowanie rączkami

Świetna zabawa sensoryczna, którą bardzo polubią wasze dzieci. Od tych mniejszych po spore przedszkolaki na pewno. To malowanie rączkami, stopami i paluszkami. Idealna zabawa w terapii z nadwrażliwością, ale też pobudzająca wyobraźnię. A dodatkowo dzieci są mega uradowane, bo jak wiadomo: dziecko brudne=szczęśliwe 🙂

Ne jestem w stanie oderwać moich dzieci od tej zabawy. Najbardziej podoba im się malowanie dłońmi, kiedy to pomalowaną rączkę odciskają na kartce. Potem taki odcisk przerabiam na zwierzątko, albo inne cudo. Czasem to dzieci  wymyślają co by chciały zrobić, a czasem ja im podpowiadam jakim kolorem malujemy ręce, robimy kropki paluszkami czy odbicie stópek.

Zobacz film

Takie malunki to też fajny pomysł na kartki świąteczne, upominki dla rodziny, pamiątkę dla siebie. Bo czy jest coś piękniejszego niż malutkie stópki, malutkie rączki, malutkie paluszki?

Co wam będzie potrzebne?

Najlepsze będą farby do malowania rączkami, ale jeśli macie problem z ich dostaniem to nietoksyczne, zmywalne wodą plakatowe farby też będą niezłym wyborem. Przyda wam się sporo kartek (kolorowe są b. fajne!). A potem do ozdabiania kilka pędzelków, mazak i naklejane oczy (te ruchome są podwójnie fajne).

Do tego miska z ciepłą wodą i mydłem i ręcznik.

Potrzebne będą farby
Potrzebne będą farby
Miska z wodą
Miska z wodą
Ręcznik
Ręcznik
i duża porcja wyobraźni
i duża porcja wyobraźni

Co tworzyć?

Widzę, że dzieciom najbardziej podobają się zwierzęta 🙂 mi samej wpadają w oko też motywy roślinne. W internecie jest mnóstwo inspiracji na tego typu malunki, ja wam podrzucam kilka, a ponieważ produkujemy je w domu w ilości hurtowej (to wciąga!) to na pewno na dniach podrzucę wam kolejne pomysły na zachętę.

Sensoryczne zabawy
Sensoryczne zabawy
Sensoryczne zabawy
Sensoryczne zabawy
Odciśnięte stópki, rączki i paluszki
Odciśnięte stópki, rączki i paluszki
Kilka gotowych prac
Kilka gotowych prac
Mamo chcę świnkę!
Mamo chcę świnkę!
Proszę! :D
Proszę! 😀 o to prosię

Malowanie stopami, rączkami i paluszkami – co najfajniejsze?

Moim maluchom najbardziej podoba się odciskanie dłoni, mają przy tym też więcej pracy, bo rączki trzeba pomalować farbami. Najszybciej idą za to paluszkowe zabawy i one są najczystsze. Za to najwięcej sprzątania jest przy odciskaniu stópek 🙂

I jak wam się podoba?

Stópkowy ptaszek
Stópkowy ptaszek
Paluszkowe kwiaty
Paluszkowe kwiaty
Paluszkowe kurczaczki
Paluszkowe kurczaczki
Meduza z odciśniętej rączki
Meduza z odciśniętej rączki
i żyrafa z odciśniętej rączki
i żyrafa z odciśniętej rączki

15 Odpowiedzi

  1. na euro 2012 dałam się pomalować na twarzy takimi farbkami, do tej pory walczę z problemami dermatologicznymi i uczuleniem na praktycznie wszystkie kosmetyki, nie polecam się w tym mazać nikomu.

    1. Niemożliwe żebyś po dwóch latach miała nadal problem po farbach na twarzy. Zrób lepiej testy alergiczne. Może akurat zbiegło się to w czasie. Po 2 latach organizm się dawno oczyscił. Po pierwsze była to skóra, po drugie mała powierzchnia, po trzecie farbki raczej nie zawierają metali ciężkich, które mogły się skumulować w organizmie.

    2. Ja mam uczulenia na chiemikalia z powodu szaponu owadobójczego. Więc bardzo współczuję i rozumiem ból 😉

    3. Ja maluje dzieci na imprezach i są to farby specjalnie antyalergiczne. Jeśli pomalowana zostałaś jakimiś tańszymi to mogło dojść do zakażenia w przypadku lekkich ran/trądziku czy też nawet normalnej twarzy itp muszą być farbki specjalne

  2. Polecam kupić farbki do skóry albo takie specjalnie do malowania rączkami przez dzieci. Każy kto trochę się zna na farbach to wie, jakie toksyczne związki mogą się w nich znajdować z powodu samego koloru danej farbki, nie tylko w związku z nośnikami i utrwalaczami.

  3. O dziwo moja mała nie lubi brudnych rączek i jak jej zaproponowałam taką zabawę to skończyło się płaczem i szybkim myciem. A szkoda bo to naprawdę fajna zabawa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.