Książki dla dzieci o tolerancji, odmienności

Dziś będzie o książkach wyjątkowych, traktujących o odmienności, tolerancji. Wszystkie książki są dla dzieci, spokojnie w wieku przedszkolnym. Niektóre pomogą maluchom zrozumieć, że każdy jest inny, a raczej, że każdy jest wyjątkowy. Inne wzmocnią przekaż, że ten inny nie znaczy gorszy.

Wśród tych książek są taki przy których sama się wzruszam, tak, ja babka lat 30 mam oczy mokre, bo wiele z tych książek jest pięknych, tak po prostu.

1. Wilczek, Gerda Wagener

To moja ulubiona książka i dzieciaków też. Wilczek jest inny niż bracia i siostry, bo nie poluje na zające, ani nie łapie ryb. Nikt go się nie boi, a on bardzo chciałby sprostać oczekiwaniu rodziców. Czy musi? Książka jest pięknie zilustrowana, napisana ładnie i zrozumiale dla dzieci. Moje dzieci Wilczka polubiły bardzo, jedna z piękniejszych książek i to zakończenie, który każdy rodzic zrozumie na pewno.

ja mam z biblioteki.

Wilczek
Wilczek
Wilczek
Wilczek
Wilczek
Wilczek

2. Zebra, Ifi Ude

O Zebrze słyszałam wiele, jedni uwielbiają, inni krytykują. Na pewno jednak porusza temat inności i akceptacji, choć historia jest prosta i nie do końca podoba mi się sposób w jaki koledzy koniki przekonują się do zebry. Tak czy tak napisana prosto, z ładnymi ilustracjami.

Zebra
Zebra
Zebra
Zebra
Zebra
Zebra

3. Moje nie moje, Liliana Bardijewska

To książka przy której się wzruszam i nic na to nie poradzę. Książka o ogromnej miłości, o tym, że nie trzeba urodzić by kochać jak swoje, o tym, że każde dziecko jest wyjątkowe.

W lesie zwierzęta znajdują śliczne jajo, każdy chce się nim opiekować, jednak ze ślicznego jaja wykluwa się niezbyt urodziwy pisklaczek i nagle chętni znikają. Nie wszyscy 🙂 Bo „nieważna jest uroda (…) najważniejsze wielkie serce”.

Dla przedszkolaków większych będzie fajna, dla tych młodszych może być miejscami za długa.

Moje nie moje
Moje nie moje
Moje nie moje
Moje nie moje
Moje nie moje
Moje nie moje

4. Słoniątko, Adam Jaromir

Słoniątko to historia małego białego słonia, który wyrusza szukać swojego miejsca. Nie jest to dokładnie historia o tolerancji, ale o inności i szukaniu własnego miejsca na pewno. Choć przyznam, że nie do końca skradła moje serce i nie porusza mnie tak, jak inne.

Słoniątko
Słoniątko
Słoniątko
Słoniątko

5. Kraina uważności. Nietoperzyca Kaja i piękno uważności

Lubię serię Kraina uważności (jak nie znacie to poczytajcie), traktuje o uczuciach, uwadze, w sposób bardzo mądry, a jednocześnie zrozumiały dla dzieci. Wiele z tych książek można by czytać dorosłym, też mogliby wyciągnąć coś dla siebie. Tak czy tak Nietoperzyca Kaja i piękno uważności to historia małej nietoperzycy, która czuje się gorsza, bo inna. Przyjaciele pomagają jej spojrzeć na siebie uważniej. Dla dzieci nietoperzyca jest fajna od początku.

Dla młodszego przedszkolaka sugeruję delikatnie skracać treść by łatwiej załapać fabułę.

  • a książkę kupicie tutaj, 18 zł
Nietoperzyca Kaja i piękno uważności
Nietoperzyca Kaja i piękno uważności

6. Elmer i róża, David McKee

A to już książka na mojej liście życzeń. Sam Elmer jest ciut inny, bo jest słoniem w kratkę, a teraz jeszcze jest różna, która po pierwsze jest różowa, a po drugie rumieni się. Kolejna książka do biblioteczki.

książkę kupicie tutaj, 13 zł

Elmer i róża
Elmer i róża

7. O zebrze, która chciała być w kwiatki

I jeszcze inne podejście do inności. O zebrze, która nie chciała być w paski, chciała być w kwiatki, ale czy wyszło jej do dobrze? Czy inni zareagowali właściwie? Fajna książka, która może być punktem wyjścia do rozmów o inności.

  • książkę kupicie w matras, 12 zł
O zebrze w kwiatki
O zebrze w kwiatki

8. Kosmita, Roksana Jędrzejewska-Wróbel

I książka o chłopcu z autyzmem. O jego siostrze i zwykłych/niezwykłych problemach. Miłości i inności. Nie napiszę wam jeszcze o niej wiele, bo tylko przeglądałam, ale jest na mojej liście życzeń.

Kosmita
Kosmita

9. Zabawny ptaszek, Yerkes Jennifer

Książka, a w środku jest biały niewidoczny ptaszek. Nie wydał mi się zabawny, ale ciekawy. Trochę inny. Książka nadal na mojej liście życzeń stąd podrzucam ją jako pomysł.

  • książkę kupicie w matras, 17 zł
Zabawny ptaszek
Zabawny ptaszek

Liczę też na wasze sugestie. Starałam się wybrać książki prostsze, a jednak traktujące o ważnych tematach, zrozumiałe dla przedszkolaka. Ale w komentarzach możecie zostawiać też takie dla Starszaków. Miłego czytania!

3 Odpowiedzi

  1. W Kici Koci na placu zabaw pojawia sie chlopiec niedoslyszacy. Trzeba do niego glosniej mowic a on sam mowi niewyraznie i duzo gestykuluje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.