Szukaj
Generic filters

Kask dla dziecka – jaki wybrać

Kask rowerowy dla dziecka

Jaki wybrać kask dla dziecka? Rowerek biegowy, pierwszy rower, hulajnoga, a może kask na rower do fotelika rowerowego? Dziecko powinno mieć kask i to chyba nie podlega wątpliwości, ale jak go wybrać? Powiem wam, że im więcej czytam, oglądam, sprawdzam tym mam więcej wątpliwości, jaki kask dla dziecka jest najlepszy. Zebrałam w jednym miejscu wszystkie informacje na temat kasków dla maluchów i mam nadzieję, że to wam pomoże 🙂 Czekam też na wasze komentarze.

5 najważniejszych rzeczy przy wyborze kasku

 • dopasowanie do głowy dziecka
 • rodzaj kasku
 • waga
 • certyfikat
 • cena

Oczywiście wiem, że istotna jest ta cena i o tym na pewno będzie 🙂 Oglądałam wiele kasków rowerowych od tych za 30 zł, po te za blisko 300 zł. Czy się różnią? Owszem! Czy warto zawsze wybrać ten najdroższy? Nie nie zawsze 🙂

Ale zacznijmy od początku.

Kask dla malucha, jaki wybrać
Kask dla malucha, jaki wybrać
Kask dla malucha, jaki wybrać
Kask dla malucha, jaki wybrać
Kask dla dziecka, tutaj akurat Bobike Kids XS, dziecko ok. 4 letnie
Kask dla dziecka, tutaj akurat Bobike Kids XS, dziecko ok. 4 letnie

Pierwszy kask dla dzieck

Czemu nie ma kasków dla malutkich dzieci? W sklepie mało spotykane są (a raczej ich nie ma) kaski np. na 45 cm obwodu. Głównie dlatego, że dzieci poniżej 1-1,5 roku nie powinny jeździć na rowerze (w foteliku rodzica), a też raczej jeszcze nie są gotowe na jazdą na własnym rowerku biegowym 🙂 Tutaj chodzi też o to, że szyja tak małego dziecka nie jest dostosowana do tego by udźwignąć ciężar głowy z kaskiem.

Zatem pierwszy kask kupcie wtedy, gdy dziecku chcecie dać pierwszy rowerek lub sami go zabieracie na rower w foteliku. Tak, jak wspomniałam różne źródła podają 1-1,5 roku. Czyli będzie to najpewniej ten pierwszy rozmiar ok. 48-52 cm (w zależności od firmy/modelu). Aczkolwiek, na dzisiejszy stan wiedzy ja znalazłam Bobike XXS, który jest niewielki i na okazjonalne przejażdżki w foteliku z przodu czy też w przyczepce jest dobrą opcją. Dla rocznego dziecka pasuje już Bobike XS, o taki.

Jak dopasować kask – wymiary

Kask nie będzie spełniał swojej roli, jeśli będzie za duży czy za mały. Nie ma co kupować kasku na zapas. Te najmniejsze kaski są na obwód ok. 48-52 cm, ten faktycznie może się okazać, że wystarczy na rok, ale kolejny kask wystarczy na pewno na dłużej.

Obwód. Ten należy zmierzyć ok 2 cm na oczami idąc do tyłu głowy nad uszami. Jeśli maluch ma 50 cm to weźcie kask z tego przedziału, czyli np. 48-52 cm. Zawsze kask warto przymierzyć (pamiętajcie, że kupując online macie możliwość zwrotu!).

Regulacja obwodu. Kaski mają regulację najczęściej za pomocą pokrętła, niektóre mają regulację gąbkami. Tak czy tak można spokojnie dopasować rozmiar kasku do głowy dziecka i jest to bardzo ważne. Kask powinien być tak dopasowany, aby po potrząśnięciu głową nadal został na miejscu 🙂

Wysokość nad linią oczu. Zwróćcie uwagę na to, jak kask włazi na głowę. Musi się wsunąć i być ok 2-3 cm nad linią oczu. Jeśli dziewczynka ma kucyk to warto ten kucyk związać nisko nad karkiem, ewentualnie przy kaskach zwykłych zrobić koński ogon i przewlec przez miejsce nad regulacją. Inaczej może się źle układać jeśli sporo włosów będzie pod kaskiem.

Dopasowanie pod brodą (zapinanie). Pasek pod brodą zapinamy tak, by w okolicach uszu układał się w literę Y, za to pod brodą dziecku najlepiej dopasować to zapięcie, gdy maluch mówi „AAAA”, czyli ma otwartą buzię. Bardzo polecam poradzić się kogoś w dobrym sklepie sportowym 🙂

Mierzymy ok 2-3 cm nad oczami
Mierzymy ok 2-3 cm nad oczami
Kask do połowy czoła, zapięcie w Y, pod brodą zapięte przy otwartej buzi, u dziewczynek włosy związane w kucyk nisko
Kask do połowy czoła, zapięcie w Y, pod brodą zapięte przy otwartej buzi, u dziewczynek włosy związane w kucyk nisko

Rodzaj kasku

Jest kilka rodzajów kasku, dla ciekawych polecam tutaj artykuł. Dla uproszczenia załóżmy, że przy dzieciach interesuje nas, że są klasyczne (lekko wydłużone oraz takie bardziej okrągłe) i pełne typu „orzeszek„. Oczywiście tych rodzajów jest dużo (odsyłam raz jeszcze do ww artykułu), ale nie musimy przy maluchach analizować kasków full-face 🙂 prawda?

Te klasyczne są najbardziej popularne i na pewno je dobrze kojarzycie i są one albo mocniej wydłużone, albo bardziej zaokrąglone. Są też takie, jak orzeszek, te są zabudowane bardziej z tyłu, przypominają kaski skaterskie. Który lepszy? Orzeszek chroni potylicę, tył głowy, co jest ważne przy jeździe na rolkach, ale też małych rowerowych kaskaderach (haha), niestety jest też często cięższym kaskiem, więc niekoniecznie będzie najlepszym wyborem jako pierwszy kask.

Kask klasyczny
Kask klasyczny
Kask orzeszek
Kask orzeszek
Regulacja pokrętłem
Regulacja pokrętłem
Regulacja gąbkami
Regulacja gąbkami
Pokrętło do regulacji
Pokrętło do regulacji

Waga

Im lżejszy kask tym lepiej. Ale trzeba uważać by nie kupić jakiejś tandety oczywiście 🙂 Ogólnie o co chodzi z tą wagą? Kask dla dziecka może ważyć 200 g, a może ważyć 400 g. Weźcie sobie woreczek grochu o takiej wadze na głowę i poruszajcie: prawo, lewo, góra, dół, dół, góra i tak set razy. Nawet u was będzie różnica, a przecież dziecko jest od was o wiele mniejsze! W za ciężkim kasku może mu być niewygodnie.

Certyfikat, normy, oznaczenia

Każdy kask powinien być oznaczony znakiem CE (zgodność europejska) oraz powinien spełniać wymogi normy EN 1078, a możecie też w przypadku kasku dla małych dzieci spotkać się z normą EN 1080.

Co określa ta norma? Określa skuteczność ochrony i ergonomii dla kasków i chodzi tu m.in o pole widzenia w kasku, właściwości amortyzujące uderzenie, mocowanie.

Zgodność z normą
Zgodność z normą

Cena

I dochodzimy do czegoś dla wielu istotnego: ceny. Uważajcie na kaski wątpliwej jakości. To brzmi jak banał, ale polecam obejrzeć kilka crash testów i daje to do myślenia. Poniżej przygotowałam zestawienie kilku modeli kasków dla dzieci.

Przegląd kilku modeli kasków dla dzieci

Wybrałam kilka kasków dla najmniejszych dzieci, tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerkiem biegowym czy hulajnogą lub w foteliku rowerowym rodzica. Ważne było dla mnie by występowały w rozmiarze S i M. Rozmiar S (w niektórych firmach to XS czy nawet XXS) to taki od ok. 48 cm obwodu głowy. (wszystkie zdjęcia są ze stron producentów, wyłącznie poglądowe).

Bobike KIDS

Obecnie absolutnie najlepszy wg mnie kask dla dziecka. Wentylacja, regulacja, świetne wykonanie. Rozmiar XS starczy tak do ok. 5 rż, a potem S. Naprawdę kask zasługuje na zwrócenie uwagi. My używamy tych kasków od kilku lat i z nimi już zostaniemy po przetestowaniu kilkunastu innych. Waga 200 g. Do kupienia tutaj, ok. 95 zł. [rabat-pp kod=”baby-krotki”]

Kask Bobike KIDS
Kask Bobike KIDS

Kask TSG Nipper Mini

Ładne wzory, kask typu orzeszek, regulowany gąbkami, waga 195 g, zobacz tutaj oferty (niektóre za 90 zł, ale standardowo ok. 140 zł), my mamy pszczółkę (słodka), a tutaj misiek ze zdjęcia.

Kask TSG
Kask TSG

Kask Micro

Ładne wzory, typ orzeszek, regulacja pokrętłem z tyłu, waga ok. 389 g, cena: zobacz tutaj (link do takiego w kropki) 159 zł. A tutaj jeszcze dinozaurowy, choć sama nie wiem czy te kolce są najlepszym pomysłem 🙂

Kask Micro
Kask Micro

Kask Uvex Kid 3

Kask typu orzeszek, 10 otworów wentylacyjnych, waga 380 g, cena: zobacz tutaj niebieski (ciut tańszy, bo 149 zł) od 189 zł

Kask Uvex
Kask Uvex

Kask Btwin

Kask klasyczny, regulowany pokrętłem, 9 otworów wentylacyjnych. Zaczynaliśmy od tego, ale zdecydowanie ma lepsze odpowiedniki. waga 190 g, cena: zobacz tutaj (link do różowego – śliczniutki!), 49 zł

Kask btwin
Kask btwin

Kask TupTup

Kask orzeszek regulowany pokrętłem z tyłu. Jednolite kolory. Ma 11 otworów wentylacyjnych. Waga kasku od 340 g. Cena: tutaj zobacz oferty (dałam link do wszystkich kolorów, niektóre nawet od 63 zł!), ok. 79 zł.

Kask TupTup
Kask TupTup

Kask Kiddimote

Czaderskie wzory (ahhh te wiśnie, kropki!), typu orzeszek, waga: nieznana, cena: tutaj zobacz taki rockowy z czaszkami 🙂 ok. 90 zł

Kask Kiddimote
Kask Kiddimote

Kask Giro

Tradycyjny, 6 otworów, waga 265 g, cena: ok 65 zł

Kask Giro
Kask Giro

 

Kask met buddy

Tradycyjny, 220 g , Zobacz ceny tutaj (link do tego słodziaśnego z kotem!!), 105 zł

Kask Buddy
Kask Buddy

Inne pojęcia, które spotkacie kupując kask

Kilka pojęć, na które możecie trafić szukając kasku.

Technologia In-mold

Kask składa się z warstwy styropianowej i warstwy zewnętrznej oraz mocowań. Tak w uproszczeniu. Tańsze kaski to często zlepiony zwyły styropian z wierzchnim plastikiem, a in-mold są „spojone” na etapie produkcji, te kuleczki styropianowe są „lepiej” uformowane i kas pochłania lepiej uderzenie, ale też jest staranniej wykonany. Jeśli interesuje was to mocniej to warto poczytać o różnych sposobach produkcji kasku.

Gęstość skorupy

Też możecie spotkać to pojęcie. Ogólnie często tanie kaski mają „miękką” skorupę.

Otwory wentylacyjne

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to wentylacja kasku, no maluch nie może się w nim zagotować 🙂

Wygląd kasku

Choć wygląd kasku nie jest najistotniejszy to nie oszukujmy się, dziecko szybciej zachęcicie to jazdy w kasku jeśli będzie im się on podobać. Tyle i aż tyle 🙂 Zresztą badania (tu źródło) na starszych dzieciach pokazują, że ponad połowa z nich nosiłaby chętniej kask rowerowy, gdyby był ładny, a dla wielu dzieci istotne też jest to by był wygodny. Zatem zwróćcie uwagę na to co kupujecie, bo dobre nawyki z dzieciństwa zostaną na całe życie 🙂

Ufff. Samych miłych wypraw rowerowych i nie tylko! PS: zerknij na wpis o rowerkach biegowych.

Kask dla dziecka
Kask dla dziecka
Klasyczny kask (tył)
Klasyczny kask (tył)
Kask typu orzeszek
Kask typu orzeszek (tył)
I jeszcze w przyczepce rowerowej, 4 latek
I jeszcze w przyczepce rowerowej, 4 latek

Bibliografia: 1. http://www.helmets.org/childpam.htm

14 Odpowiedzi

 1. My jesteśmy świeżo po wymianie pierwszego kasku na większy i rzeczywiście wybór był trudny. Zdecydowaliśmy się na tradycyjny, ze względu na wagę i dużą ilość otworów wentylacyjnych. Na orzeszek przyjdzie pewnie pora w przyszłym roku jak synek zacznie jeździć na rolkach albo hulajnodze 🙂 co do mierzenia główki, to wydaje mi się, że miarka powinna iść równolegle do podłoża, a nie tak wygięta jak u ciebie na rysunku, bo wtedy nie mierzy przecież rzeczywistego obwodu głowy. Tak też czytałam np. tu http://www.aktywnysmyk.pl/content/96-pomiar-obwodu-glowy 🙂

  1. Kasia oczywiście z miarą masz racje, tak się skupiłam na rysowaniu 😀 chodziło mi o wysokość mierzenia, oczywiście prosto 🙂 dzięki za link!

 2. Przydatny wpis:)a masz w planie zeobic wpis nt rowerkow biegowtch? Przymierzamy sie do kupna dla naszej dwulatki:)ale nie wiem na co zwrocic
  uwage. Pozdrawiam cieplutko!

  1. A czy kontaktowałaś się z rehabilitantami? Mało kto myśli o tym że może cos się stać od rowerka biegowego ale wg doświadczenia(w rodzinie jeden przypadek właśnie przez nieprawidłowy siad i rowerek) i zebranych informacji od specjalistów każdy twierdził ze swojemu dziecku nie kupiłby tego, potem są różne problemy ortopedyczne np. nogi układające się w X, kolana do środka uciekające. Siedzenie dziecka z nogami zawiniętymi pod pupę też sprzyja tym wadom, już lepiej siedzieć po turecku. Wiadome jest że nie musi to przytrafić się każdemu i że dziecko odpychające rowerek na kostce brukowej nie używa tyle sily co dziecko odpychające się na trawie, piachu itd. a to tez ma duże znaczenie.

  2. Anka za to rowerek z pedałami to dopiero katastrofa dla kręgosłupa!
   nieprawidłowy siad to jedno i to bardzo ważna rzecz bagatelizowana często przez wszystkich 🙁
   za to rowerki też są różne, na dzisiejszy stan mojej wiedzy fizjoterapeuci zalecają bardziej biegowy niż zwykły na malutkiego dziecka, chociażby ze względu na rozwój równowagi i prostsze ułożenie kręgosłupa niżeli w rowerku z kółkami.
   To w ogóle temat na oddzielny wpis, niemniej tak, jak mówisz najcudowniej byłoby mieć w okolicy więcej zielonej trawy niż kostki, brrr 🙂

 3. My się długo zastanawialiśmy i padło na Lazer P’nut. Fajny, lekki,przewiewny i ma skorupkę chroniącą przed deszczem. Do tego sposób mocowania – nie da się niedopasować go do głowy. Mój synek ma 14 miesięcy i kask leży super. Uważam, że lepiej oszczędzić na hulajnodze niż kasku. Pozdrawiam 🙂

 4. Jak będziesz testować pojazdy, jeździki itp., polecam twistcar. Naprawdę najlepsza zabawa! Mój roczniak się na tym odpychał nóżkami, teraz ma 1.5 i już jeździ tylko kierując rękami. Zabawa wyśmienita również dla 6 latki, a także dla rodziców (do 120kg).

 5. „zakłada się, że dzieci poniżej 1-1,5 roku nie powinny jeździć na rowerze (w foteliku rodzica)…” . Dlatego foteliki rowerowe są od 9 miesiąca.

  1. To tak samo jak z fotelikami samochodowymi- najlepiej jak dziecko jeździ jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy (używa fotelika rwf), a jak wszyscy wiemy foteliki przodem są już od 9kg. Rodzic zatem musi samodzielnie podjąć decyzje czy będzie szedł zgodnie z zaleceniami czy możliwościami, a jak wiemy nie zawsze produkt dostępny jest dobry.

 6. Moje dziecko na razie na rowerku tylko w domu jeździ. Na dworze nie chce. Ostatnio kupiliśmy fotelik do naszych rowerów i trwa przekonywanie, że musi założyć kask. Kupilismy Uvex Kid 2 z owieczką. Jest świetny. Waga 181 g. Tylko regulacja pasków to masakra. Chyba wszystkie kaski tak mają. Jak ma na głowie to sobie nie da tam coś zrobić, a tak rwgulować i przymierzac to też wkurza. No cóż. Dwulatki i ich ciągłe NIE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.