Szukaj
Generic filters

Kamper serwis – skąd się bierze woda w kamperze, jak opróżnia się WC

Kamper serwis

Jak działa kamper? Wpis bardzo praktyczny (z filmem) dla tych wszystkich którzy chcą wiedzieć skąd się bierze woda w kamperze, jak się oczyszcza kampera, jak się opróżnia WC i czy to wszystko jest trudne i gdzie to można robić. Jak ktoś już raz jechał kamperem to staje się to dla niego oczywiste, ale wcześniej to trochę taka niewiadoma. Stąd po wielu pytaniach powstał taki film, czyli odpowiedź na wszystkie pytania, które chciałaś/eś zadać, ale bałeś się zapytać 🙂

A niżej film o kupie 🙂 żartuję, ogólnie o sprawach technicznych, czyli skąd woda, jak się oczyszcza kampera itd. Pokazaliśmy na przykładzie jednego postoju.

Film już masz, ale chętnie rozwinę niektóre kwestie 🙂

Woda w kamperze

W zależności od wieku kampera w środku jest zbiornik na wodę o mniejszej lub większej pojemności. Te najnowsze mają ok. 100 l, starsze ciut mniej. W naszym było to ok. 80 l. Do takiego zbiornika leje się wodę słodką, czyli taką zwykłą wodę z kranu, najczęściej jest nawet zaznaczone, że jest to woda pitna. I ta woda służy do zmywania (kuchnia w kamperze), mycia rąk (łazienka w kamperze), kąpieli pod prysznicem, czasem też do spłuczki (łazienka).

Zapas takiej wody dla naszej 4 osobowej rodziny starczył na ok. 2 dni i to używania bez szczególnej oszczędności. Może woda nie lała się strumieniami, ale starczyło by zmywać, umyć ręce, zęby i wziąć szybki prysznic.

Skąd się bierze wodę? Jeśli zatrzymujesz się na kempingu to na pewno jest jakiś kran z wodą. Niektóre kempingi mają kranik na lub blisko parceli (miejsce kempingowe) inne przy punkcie serwisowym (punkt, gdzie podjeżdżasz kamperem i wlewasz wodę i robisz zrzut nieczystości). Ale kempingi to jedno. Tak to znajdziesz kranik z wodą na wielu postojach przy stacjach benzynowych, zazwyczaj takie stacje mają znaczek kampera. Są też (głównie za granicą) specjalne postoje, gdzie możesz uzupełnić wodę itd.

Do napełnienia zbiornika w kamperze przydatny jest wąż ogrodowy i kilka podstawowych przejściówek do kranu, wtedy łatwo go podłączasz, wtykasz wąż w dziurkę zbiornika i czekasz aż się napełni. Dużo zależy od ciśnienia w kraniku, czasem trwa to kilka minut. Można oczywiście napełniać baniaczek i przelewać, ale to zajmuje dużo więcej czasu.

Pobieranie wody czystej
Pobieranie wody czystej
Czasem ot taki wężyk
Czasem ot taki wężyk
A czasem tylko kran, do którego trzeba podłączyć swój wąż
A czasem tylko kran, do którego trzeba podłączyć swój wąż
I siup do wlewu zbiornika
I siup do wlewu zbiornika
A potem czekać, czekać, czekać aż się napełni, czasem trzeba trzymać, bo jest "wyciągany"
A potem czekać, czekać, czekać aż się napełni, czasem trzeba trzymać, bo jest „wyciągany”

Woda szara – oczyszczanie

Woda, która została już wykorzystana trafia do specjalnego zbiornika na tzw. wodę szarą, to nic innego jak woda z mydlinami (czyli właśnie po zmywaniu, myciu rąk, zębów itd.). W kamperze zbiornik na taką wodę ma ok. 110 l, ogólnie zazwyczaj o 10% więcej niż na wodę czystą.

I taką wodę też co jakiś czas trzeba spuścić (na logikę podobny czas co zużycie wody czystej czyli ok. 2 dni). Jak to się robi? Trzeba podjechać kamperem nad specjalną kratkę do tego przeznaczoną. Ustawić równo jego rurę nad kratką i odkręcić kranik i czekać aż woda zleci. I voila. W tych nowszych kamperach podobno nawet nie ma odkręcania tylko jakieś sterowanie ze środka 🙂

Te kratki to zrzutu są czasem większe, czasem mniejsze, niekiedy na serio trzeba stanąć dość precyzyjnie, żeby nie zrobić kałuży wokół siebie. Są też takie zrzuty, do których trzeba poprowadzić rurę. To wydaje się mega wygodne, ale przyznam, że my takiej rury nie mieliśmy i zawsze stawaliśmy nad specjalnymi kratkami. Niektórzy mają też baniaczki na kółkach i co jakiś czas zlewają do nich wodę i wylewają do punktu zrzutu. Jest to wygodne na kempingach, bo inaczej musisz kampera co te dwa dni ruszyć z miejsca kempingowego do miejsca serwisowego i potem wrócić.

Kratka do zrzutu wody szarej
Kratka do zrzutu wody szarej
I tutaj kratka już większa, taki odpływ z oczyszczaniem
I tutaj kratka już większa, taki odpływ z oczyszczaniem
A tutaj bardzo wąska kratka
A tutaj bardzo wąska kratka
Oznaczenie punktu serwisowego
Oznaczenie punktu serwisowego

WC – oczyszczanie i inne sprawy

W kamperze jest WC i jest całkiem wygodne. Nie jest to taki stary toi toi czy coś, tylko zwykła toaleta. Różnica polega na tym, że w tych nowszych kamperach masz toaletę z kesetką. Czyli jak zapali się czerwona lampka to trzeba toaletę opróżnić. W przypadku tej kasety to wygląda tak, że otwiera się drzwiczki z boku kampera, wyjmuje kasetę i zawartość wylewa do specjalnego punktu WC (nie jest to ten sam co na szarą wodę no chyba, że tak jest zaznaczone!!!). Zazwyczaj to jakaś kratka z dużymi otworami, specjalne punkty WC serwis, albo jak już nie ma gdzie to „kibelek” klasyczny np. na stacji (tutaj mimo wszystko trzeba się zapytać).

Potem do oczyszczonej kasetki nalewa się ok. 50 ml płynu do toalet chemicznych, o taki, ok. 30 zł. I ten płyn jest ważny, chociażby z tego względu, że potem nic brzydko nie pachnie. Druga rzecz, która się przydaje to papier do takich toalet, o tego typu, ok. 11 zł, jest droższy, ale szybciej „znika” i toaleta starczy na dłużej 🙂 W niektórych jest również zbiornik na płyn różowy, czyli płyn do spłuczki. W tym z filmu nie było, za to mieliśmy go w przyczepie. Moim zdaniem, jak jest, to już totalnie nic nie czuć i cała toaleta jest jeszcze czystsza.

Jak często trzeba czyścić toaletę? Nam wychodzi co ok. 1,5-2 dni, przy czym my faktycznie korzystamy z niego, bo wiem, że niektórzy na kempingach biegają do wc kempingowego czy na postojach korzystają z takich na stacji. Ale dla nas własne WC było największą wygodą, szczególnie z dzieciakami.

Bardzo ważne miejsce w kamperze :)
Bardzo ważne miejsce w kamperze 🙂
Kasetka
Kasetka
Tutaj ciekawy punkt w Austrii za 1 euro (otwiera się i można wylać)
Tutaj ciekawy punkt w Austrii za 1 euro (otwiera się i można wylać)
A tutaj inny, już włoski punkt wc serwis
A tutaj inny, już włoski punkt wc serwis
Wylewanie, jak widzisz, nic nie widać :)
Wylewanie, jak widzisz, nic nie widać 🙂
i uwaga na... siestę :) wtedy nic nie oczyścisz
i uwaga na… siestę 🙂 wtedy nic nie oczyścisz

Prąd

Jeśli stoisz na kempingu to podłączasz się pod gniazdko kempingowe, musisz mieć kabel wejściowy do kampera, najpewniej jest zawsze na wyposażeniu (jeżeli wypożyczasz), bo to nie jest taka wtyczka jak w domu, tylko przejściówka na większą. Pewnie też musisz mieć przejściówkę w drugą stronę by podłączyć się do gniazdka kempingowego. No i kabel. Od 20-50 m starczy, na kempingach z parcelami starczy spokojnie 20 i krócej.

Druga rzecz to podłączanie się na postojach darmowych, tam też często jest dostęp do prądu, za darmo lub za niewielką opłatą np. 1 euro za 12 godzin.

I kolejna rzecz – solary 🙂 Jeśli Twój kamper ma solary to jesteście niemal w 100% samowystarczalni i w ogóle nie musicie mieć prądu z kabla. Kamper ma akumulator (oddzielny od tego do jazdy), który ładuje się w trakcie jazdy i od baterii solarnej na dachu. Z tego akumulatora jest prąd w środku (światło), działa też pompa na wodę (nie ma więc problemu, że woda nie leci). A jak jest przetwornica to da się też podłączyć sprzęt do ładowania (bo w tym wypadku nie ma prądu w gniazdkach, tylko w tym jednym od przetwornicy). Można wtedy naładować telefony, aparat itd., działa też blender, sprzęt do koktajli (choć ciut wolniej się kręci). Jedynie mój laptop nie był w stanie się ładować, dla niego ten prąd był za słaby. Reszta takich codziennych sprzętów działa.

Lodówka. Tutaj muszę jeszcze wspomnieć o lodówce, bo to bardzo ważny (dla mnie) sprzęt w kamperze. Zazwyczaj jest tak, że lodówka ma 3 opcje zasilania. Na prąd (jak kamper jest podłączony do prądu), w trakcie jazdy oraz na gaz. Czyli jak nie masz prądu z kempingu/postoju tylko stoisz gdzie tam, to wystarczy, że lodówka chodzi na gazie. I już.

I to chyba tyle, jeśli masz dodatkowe pytania pisz. Jeśli w Twoim kamperze są zupełnie inne rozwiązania – podziel się doświadczeniem. Samych udanych podróży!

Solar, czyli bardzo ważna rzecz ;-)
Solar, czyli bardzo ważna rzecz 😉
A tutaj wtyczka do przyłącza prądu
A tutaj wtyczka do przyłącza prądu
Automat z prądem - 1 euro za 12 godzin
Automat z prądem – 1 euro za 12 godzin

18 Odpowiedzi

 1. Jesteście super.
  Uwielbiam Twojego bloga. Trafiłam na niego szukając opini o spacerowkach. Jestem przed kupnem.
  Trafiłam na ofertę malo używanego snapa 4 za 650zl i biorę bo chyba nic lepszego za te pieniądze nie dostanę. Niestety czarny a nie denim no ale dac 2x tyle za kolor to trochę nie tak.
  Jesli można troche nie w temacie.
  Jak sądzisz czy zima nie będzie wiało tymi szparami z tyłu i czy w tym czarnym córka mi się nie ugotuje??

  1. ja mam czarnego, jest okey 🙂 nie mamy aż takiego klimatu z upałami, poza tym to też nie jest tak, że się nagrzewa, raczej budka jest ciepła, ale nie sprawia, że w środku jest bardziej gorąco.

  1. no to masz wc w kamperze przecież 🙂 tak to owszem jak jesteś na kempingu możesz na kempingu, na stacji to na stacji, ale dla mnie swoja łazienka jest the best, szczególnie z dziećmi 🙂

 2. Super! Dziękuję za ten film. Mąż namawia na kampera jeszcze w tym roku i się głęboko zastanawiałam nad kwestiami technicznymi a teraz wiem ze nie ma się co bać. Lecę oglądać kolejne kamperowe filmiki

 3. Wyruszyliśmy pierwszy raz kamperem do chorwacji. Super, super, super. Wszędzie mnóstwo miejsc na postuj. Polecam. Jeżeli potrzebujes konkretnych info pisz.

 4. Czy w kamperze jest jakiś wskaźnik który pokazuje poziom wody czystej, szarej, toalety i ile jest prądu, czy raczej trzeba się mniej więcej orientować co kiedy?

  1. Tak, w kabinie jest taki panel, gdzie wyświetla się poziom wody (to są zakresy typu 30%, 60%, full, ale daje pojęcie), a szarą wodę ogarnia się plus minus podobnie, bo skoro kończy się woda w kamperze to znaczy, że zbiornik z szarą musi być również pełen.
   WC – podświetla się czerwona dioda lub inny wskaźnik (w zależności od modelu).

 5. Cześć,
  A jak wyglądają koszta wymiany wody? Czy za to się płaci na miejscach postojowych dla camporów? A jeśli tak, to ile?
  Pozdrawiam,
  Kasia

  1. To zależy, w wielu miejscach pobór wody jest darmowy, tak samo zrzut wody szarej, czasem jest to miejsce na postoju, który jest płatny (zależy od miejsca 5-20 euro), a czasem na kempingu (tutaj ceny wiadomo wyższe). Bywa opłata za sam serwis, ale raczej „symboliczna”, czyli np. 5 euro. Jednak w wiekszości jest za free lub w ramach postoju

 6. Skąd bierzecie adresy takich postojów? Są jakieś mapy lub strony z zaznaczonymi parkingami, czy jedziecie i jak coś napotkacie, to się zatrzymujecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.

Szkoła podobno zaraz!

A skoro tak, to pamiętajcie o kupieniu najlepszego ebooka z przepisami do szkolnych śniadaniowek!

To mówię Wam ja, Wasza dietetyk Paulina 😘