Szukaj
Generic filters

Jak uszyć spódnicę tutu DIY

Tutu spódniczka tutorial

Poradnik jak uszyć tutu, czyli tiulową spódniczkę dla dziewczynki, choć podpowiadam też, jak przerobić ją dla dziewczyny 🙂 Tutu jest pełna warstw tiulu, rozkloszowana i bardzo dziewczęca. Przypomina trochę strój baletnicy, urocza!

W zależności od użytego tiulu tutu będzie w różny sposób się układać. Do tej tutu wybrałam tiul miękki siatka. Osobiście chyba najbardziej lubię tiul półmiękki, mniej lubię sztywny, który drapie. Zerknijcie też na moją różową spódnicę z tiulu (też z tutorialem).

Jak uszyć tutu – film DIY

Co potrzebujesz na tutu?

Zmierz obwód brzuszka i długość od pępka do kolana (lub do miejsca, gdzie ma się kończyć spódnica).

  • musisz mieć gumę ozdobną ok. 3-5 cm szeroką
  • tiul – 2-3 metry miękkiego tiulu lub półmiękkiego
  • podszewkę 0,5 m.

Jak szyć?

Wycinam prostokąt z podszewki na całą szerokość materiału (150 cm) i długość od pępka do kolana (lub inną ustaloną) o 2 cm dłuższy tiul, też na szerokość całego (u mnie 170 cm). Z gumy wycinam pasek długości=obwód brzuszka (bez marginesów).

Szycie spódnicy tutu
Szycie spódnicy tutu

Podwijam podszewkę stopką do podwijania, a potem zszywam boki. Zszywam boki tiulu (po 1-3 warstwy, można zszywać po jednej).

Szycie spódnicy tutu
Szycie spódnicy tutu

Zszywam gumę (n filmie pokazuję jak ukryć szew).

Szycie spódnicy tutu
Szycie spódnicy tutu

Teraz po dwie warstwy tiulu przeszywam od góry na luźnym ściegu (naprężenie 0 i długość szwu maxymalna np. 4).

Szycie spódnicy tutu
Szycie spódnicy tutu

Łapię za dolną nitkę i ściągam i w ten sposób uzyskuję marszczenie. Zmniejszam obwód ze 170 cm do obwodu jaki daje naciągnięta guma.

Szycie spódnicy tutu
Szycie spódnicy tutu

O tak to wygląda.

Szycie spódnicy tutu
Szycie spódnicy tutu

Przypinam gumę do warstw tiulu naciągniętych na podszewkę. I naciągając gumę szyję ściegiem typu zygzak lub overlock. Ja odcinam nadmiar, dzięki temu też nie pomijam warstw tiulu 🙂

Szycie spódnicy tutu
Szycie spódnicy tutu

I gotowe, teraz wystarczy odwinąć gumę i gotowe 🙂

Szycie spódnicy tutu
Szycie spódnicy tutu

Tak wygląda uszyta tutu. Co do miękkiego tiulu to on jest dość ciężki wbrew pozorom i potrafi też wyleźć z gumy więc jeśli macie okazję to kupujcie albo tiul szyfonowy albo tiul półsztywny, on lepiej się sprawdza mimo, że ten jest „milszy” w dotyku 🙂

Tutu uszyta
Tutu uszyta

Miłego szycia! 🙂

Maszyna do szycia

Aby łatwiej Ci było znaleźć to obecnie maszynę Brother BQ25, kupisz tutaj, ok. 720 zł. Cicha, ma chwytacz rotacyjny, brakuje mi tylko ustawienia szerokości ściegu. Wcześniej miałam bardzo udany model Singer 8280, kupisz tutaj, 380 zł (będzie dobra na start).

Drugi sprzęt to Coverlock Merrylock 889, kupisz tutaj, ok 1900 zł. To dobre do dzianin, nie zastąpi maszyny. Zerknij też na mój wpis o maszynach do szycia, to wielkie kompendium wiedzy :*

1 Odpowiedź

  1. Uwielbiam Twoje tutoriale 🙂 Ja jestem teraz w trakcie wykańczania pokoju mojego synka i mam dużo pięknego materiału. Zasłony już zrobione i noszę się z zamiarem użycia pościeli do kompletu. Jesteś w stanie to pokazać? Lub chociaż jak wykonać zamknięcie na zakładkę, na guziki i na tasiemki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.