Szukaj
Generic filters

Jak laminować dokumenty bez laminarki?

Jak laminować dokumenty i materiały dydaktyczne

Chcę wam pokazać sposób na laminowanie dokumentów, materiałów edukacyjnych, kart (i czego tam potrzebujecie) bez użycia laminarki. Laminarka jest wygodna, ale jeśli chcecie coś zalaminować okazjonalnie to nie trzeba jej kupować. Pokażę wam sposób studencki, który teraz sprawdza się świetnie przy laminowaniu materiałów dla moich dzieci 🙂

Jeśli macie jakieś dokumenty, który wymagają zabezpieczenia to warto je zalaminować, czyli „obkleić” przezroczystą folią. Wyglądają ładnie i się nie zniszczą. Fajnie sprawdza się to też przy dzieciach. Wszelkie karty, pomoce naukowe, czy to z gier czy przygotowane przez was pomoce naukowe chociażby montessori czy inne, można zabezpieczyć.

Takie laminowanie to też fajny sposób na przygotowanie różnych zabawek i materiałów edukacyjnych, bo po folii można wielokrotnie rysować np. pisakiem suchościeralnym (zobacz labirynty).

Jak laminować?

Do laminowania potrzebujecie specjalnej folii do laminowania. Są one w różnych „grubościach”, znajdziecie 80, 100, 125, 175, 250 mikronów. Oznaczone są np. 80 MIC.

Co to mówi? A no to grubość folii. I uwaga, bo tańsze laminarki (a na allegro można trafić i takie za 50 zł) przyjmują max 80 mic. Tak naprawdę do dokumentów jest to wystarczające, dla większych dzieci też, ale dla totalnych maluchów na etapie „zjem wszystko” lepiej wybrać grubszą folię.

Są też folię „specjalne” z różnymi połyskami, lekko barwiące albo od razu z dziurkami do wpięcia w segregator itd.

Laminowanie z użyciem żelazka

To najłatwiejszy sposób 🙂 Bierzecie wydrukowaną kartkę, wkładacie między dwa arkusze folii do laminowania, potem to między papier do pieczenia i prasujecie. Prasujecie aż folia z mlecznej zrobi się przezroczysta. Ja ustawiam żelazko na niższą temperaturę (u mnie 2 w 4 stopniowe skali). Proponuję sprawdzić najniższą temperaturę, a potem najwyżej zwiększyć. Przyznaję, że jeździłam też żelazkiem bezpośrednio po folii i było OK, ale nie namawiam was do tego 🙂

Ja dodatkowo kładę to wszystko na desce bo moim zdaniem wychodzi równiej, gdy laminuję na desce do prasowania to czasem coś się „ugnie” i trzeba wyrównać (prasując). Nie jest to nic takiego, ale jeśli macie drewnianą deskę czy coś sztywnego to polecam.

I tyle.

Przygotowane materiały
Przygotowane materiały
Wkładam w folie
Wkładam w folie
Prasuję przez papier
Prasuję przez papier
aż będzie przezroczysta folia
aż będzie przezroczysta folia
Tak wygląda po laminowaniu
Tak wygląda po laminowaniu, wystarczy wyciąć

Laminarka

Gdybyście zdecydowali się na laminarkę to zwróćcie uwagę na to jak grubą folię przyjmuje 🙂 Warto też porównać prędkość laminowania (aby nie trwało to wieki) oraz wielkość kartek jakie przyjmuje.

Co po zalaminowaniu?

Ja mam arkusze A4 z zaokrąglonymi rogami, gdy laminuję coś mniejszego lub innym kształcie to potem wycinam. Dla dzieci zaokrąglam rogi i tyle. Nie wycinajcie zbyt blisko krawędzi, bo zawsze powstaje tam taka przestrzeń powietrzna i może się rozkleić, zostawcie minimum te 0,5-1 cm marginesu 🙂

Mam nadzieję, że ułatwi to wam przygotowanie fajnych materiałów dla dzieci czy siebie.

Tu laminowałam labirynty
Tu laminowałam labirynty

34 Odpowiedzi

  1. Teraz moje dzieci są już „nie zjadające wszystkiego” więc 80 mic 🙂 ale na etapie „zgniotę i zjem” to 125 🙂 na zdjęciach jest 80.

 1. Laminując coś mniejszego lepiej najpierw dociąć folię, a później laminować. Pozostały kawałek można wykorzystać później.

 2. Chciałam zapytać czy do laminowania żelazkiem trzeba mieć jakieś specjalne folie do laminowania czy to są te same którymi laminuje się laminarką? Jakiej firmy ma Pani folie do laminowania?

  1. Te same co do laminarki 🙂 jedynie laminuję w ten sposób przez papier 🙂 i tyle. działa. Nawet nie wiem jaka firma, kupiłam na allegro 🙂

 3. W jaki sposób laminuje Pani np. małe kartki do gry formatu 9×9 cm? Mam ich dużo są bardzo delikatne boję się ze jak moja mała sie do nich dostanie bedzie po nich bez laminowania:(

  1. Tak samo 🙂 ważne by wyciąć potem z marginesem i tyle. Układam kilka i potem wycinam tak by jak najlepiej „zagospodarować” folię do laminowania.

 4. Kupiłam folię próbowałam zalaminować żelazkiem i kartka w środku cała się pozaginała i nie nadaje się do niczego 🙁 Co zrobiłam źle ze tak mi się zrobiło?

 5. A co ze zdjemowaniem laminatu – jeśli np. chciałabym wyjąc zalaminowaną kartkę? Po rozcięciu wzdłuż papieru do „przestrzeni z powietrzem” i próbie wyjęcia okazało się, że laminat przykleił się do kartki i nie można go odkleić… Czy wtedy już nic się nie da zrobić?

  1. Żeby wyjąć dokument z laminatu, trzeba go zalaminować specjalną folią.

 6. Dobry wieczór.

  Chciałem zalaminować karty do gry dla osoby niewidomej.
  Są takie karty, ale ceny są z bardzo wysokiej półki 🙁
  Chciałbym oznakować je albo jakimś znaczkiem, albo znakiem brailowskim.
  Wyobrażałbym to sobie tak, że na karcie w jednym rogu (a dokładnie symetrycznie w dwóch przeciwległych) umieszczę coś małego, wypukłego. W przypadku znaczków brailowskich będą to kropki, mogę też dać wypukły twardy wzór odwzorowujący rysunek koloru karty.
  No, ale teraz zaczynają się schody – czym i jak zalaminować, aby wzór uwypuklił folię? Żelazko może sobie nie poradzić z wypukłościami. Myślałem o na poły miękkim wałku, który dociskałby dynamicznie.
  Macie Państwo może pomysł, jak to zrobić?
  Pozdrawiam

  1. W domowych warunkach? Chyba tylko piekarnik elektryczny z równym obiegiem temperatury. Na spód taca metalowa, na której kładziemy papier do pieczenia (można kilka warstw), na tym rozkładamy karty z uformowanymi z koralików wypustkami. To przykrywamy folią do laminacji, następnie mocno dociskamy arkuszem silikonu piekarskiego lub większą podkładką termoodporną z silikonu jakimś również żaroodpornym ciężarem (np. duża misa z pyrexu wypełniona gorącą wodą raczej za lekka – odważnik 15-20kg powinien dać radę, o ile nie urwie się dno lub zawiesia kratki piekarnika). Takie arkusze odpornego na zapiekanie silikonu nie są tanie – najczęściej używane przy termo-transferach i sublimacji.
   Oczywiście to sposób często stosowany w projektach na małą skalę, ale i rzadko w jakichkolwiek biznesowych – trzeba się więc liczyć z tym, że zamiast kosztów zlecenia tego profesjonalistom, poświęcamy mnóstwo swego czasu i energii oraz musimy rozumieć co i dlaczego robimy.

 7. Bardzo ciekawy sposób, który sprawdzi się przy okazjonalnym laminowaniu. Przy większej ilości dokumentów może pojawić się problem, dlatego warto usprawnić pracę laminatorem. Tak jak Pani wspomniała, w przypadku wyboru urządzenia dobrze jest kierować się formatem kartek (do A2), grubością folii (od 80 mic do 350 mic) oraz prędkością laminowania.

 8. Witam zalaminowalem kilka lat temu autograf na kartcce i teraz chciałbym pozbyć sie tej foli czy jest szansa pozbyć sie zalaminowania , jak tak to w jaki sposób ?

  1. Kiedyś próbowałem, nie zawsze to działało idealnie ale w kilku przypadkach się udało – pomocna była suszarka do włosów i delikatne równomierne podgrzewanie, tak aby nie przegrzać samej folii a ją tylko delikatnie rozgrzać. Inaczej papier przyklejony do folii rozwarstwi się i nic z tego nie wyjdzie.

 9. Pani Paulino mam ważne pytanie, a da się w ten sposób zalaminować 2 kartki w jednej folii, żeby plansza była dwustronna ? Chciałam zalaminować sobie książeczkę z pdf.

 10. Nie jestem Pauliną lecz jedynie Jackiem z zamiłowaniem plastycznym 😉 ale postaram się coś podpowiedzieć.
  Laminując dwie kartki (obrazkami, zdjęciami na zewnątrz) można uzyskać
  coś na kształt kartek pocztowych. Po obcięciu dokoła brzegów uzyskamy wierzch zalaminowany a spody nie ruszone. Tak laminować można wydruki zdjęć czy np. obrazek, który chcemy przykleić czy opisać (trwale) z drugiej strony. Jeśli wydrukujemy dokument, PDF-a itp dwustronnie ale obowiązkowo na grubej kartce (gramatura 120, 160 lub więcej, zwykła kartka A4 ma 80g/m² ) – Uwaga – czy puści nas drukarka, ja na swojej Konice-Minolcie drukowałem w kolorze i 240g/m².
  Taki dwustronny wydruk (gruby papier a więc żadna strona nie będzie przebijała) po zalaminowaniu robi się jeszcze sztywniejszy i naprawdę doskonale zabezpieczony, więc śmiało może służyć jako plansza do gry, podstawa, podkładka itp.
  Warto też zadbać o margines 4-6mm, tak by zabezpieczyć przed ew. rozwarstwieniem, wilgocią.
  Można robić też małe obrazki, plakietki. Po wydrukowaniu na A4 i wycięciu laminujemy najpierw całość rozłożoną na folii A4, następnie wycinamy zachowując ok.3mm wystających brzegów folii i ponownie laminujemy już te małe elementy. Zapewni to dokładne złączenie brzegów, wygładzenie i „zalanie” ew. poszarpanych przy wycinaniu brzegów. Doskonale sprawdza się np. przy domowej roboty identyfikatorze dla psa, „profesjonalnych” choć domowych wizytówkach itp.

 11. Kolejna uwaga: przy próbie laminowania dwustronnego wydruku (na cienkiej kartce) może wystąpić efekt przebijania stron.
  Laminowanie powoduje coś na kształt uwydatnienia wydruku, zwiększenia kontrastu czy kolorów. (efekt „zalania wodą”, zmoczenia)
  Z kolei przy dwóch złożonych kartkach w środku robi się puste, pusta powierzchnia i mogą tworzyć się wybulenia, balony 😉
  (dookoła zalaminowane a puste w środku) Wypadałoby więc czymś to skleić zanim zalaminujemy. Trudno jest znaleźć klej, który będzie neutralny dla wysokiej temp. w laminarce więc polecałbym tekturkę z zadrukiem dwustronnym.
  Laminując dwie złożone kartki np. z ładnymi widoczkami, zdjęciami koniecznie „na zewnątrz” mamy jeszcze jedną fajną możliwość.
  Możemy uzyskać z tego „kopertę” – opakowanie na dokumenty czy przechowywanie listów, obrazków, karteczek – wystarczy odciąć jeden z brzegów na krótszym boku… 😉 Uzyskujemy szczelinę do wsuwania naszych skarbów 😉

 12. Witam a jak zalaminować duży obrazek/dekoracje. Nie mieści mi się na foli wielkości A3 a chciałabym ją zabezpieczyć, żeby starczyło na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.