Gwiazdkowe książki dla dzieci. Do czytania przed świętami

Gwiazdkowe książki dla dzieci. Do czytania przed świętami

Jakoś tak mam, że przed świętami najchętniej czytam dzieciom książki ze śniegiem, z pierwszą gwiazdką, o choince, o prezentach. Szukam, wynajduje różne opowieści, które niosą ciepło lub opowiadają o tym co będzie zaraz. Czyli o świętach :) O zimie, o rodzinie, o byciu blisko.

W marzeniach w mojej głowie siadamy przy kominku okryci wełnianym kocem, w kominku trzeszczą kawałki drewna, w powietrzu unosi się przyjemne ciepło. Siedzimy przytuleni do siebie, w wielkich wełnianych skarpetkach, z kubkami gorącego kakao w ręku, a ja czytam im książki. Za oknem pada śnieg.

W rzeczywistości nie mamy kominka :) ale to drobiazg.

Sama nie mogę się doczekać świąt. Nie ze względu na prezenty, ale na dzieci. Lubię ten magiczny czas. Naprawdę.

Wybrałam kilka książek o tematyce świątecznej, ale nie tylko, bo są i takieze śniegiem. Niektóre książki, które chciałam Wam pokazać w tym wpisie gdzieś utknęły w torbie św. Mikołaja, może dojadą do świąt, a może i Wy podrzucicie coś od siebie.

1. Gwiazdka z Nieba. Liliana Bardijewska

Książka, którą ostatnio czytamy prawie codziennie. O pluszowym misiu, który wyrusza na poszukiwanie pierwszej gwiazdki, o smutku i radości, o przyjaźni chłopca i jego pluszowego przyjaciela. O tym, że warto myśleć o innych. Starszak lubi, pyta, przeżywa. Gwiazdka z nieba spodoba się podwójnie dzieciom, które mają ukochanego pluszowego kompana.

Książka do kupienia w dobre-ksiazki.

Gwiazdka z nieba, baaaardzo lubimy
Gwiazdka z nieba, baaaardzo lubimy
Gwiazdka z nieba, baaaardzo lubimy
Gwiazdka z nieba, baaaardzo lubimy

2. O Mikołaju, który zgubił prezenty. Danuta Parlak

Książka typowo świąteczna, ale trochę inaczej. No bo jak to tak Mikołaj zgubił prezenty? I co teraz? Lekko napisana, z prostymi ilustracjami. Zdecydowanie do czytania przed świętami.

Książka np. tutaj w dobre-ksiazki

O Mikołaju, który zgubił prezenty
O Mikołaju, który zgubił prezenty
O Mikołaju, który zgubił prezenty
O Mikołaju, który zgubił prezenty

3. Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka.

A to krótka książeczka dwujęzyczna, z ładnymi ilustracjami. Spodoba się szczególnie młodszym dzieciom, które rozbawi to jak Gąska Zuzia próbuje doskoczyć do gwiazdki. Tekstu nie jest wiele, czyta się miło, lekko i świątecznie.

Książkę znajdziecie np. w matras.

Gąska Zuzia spodoba się młodszym
Gąska Zuzia spodoba się młodszym
Gąska Zuzia spodoba się młodszym
Gąska Zuzia spodoba się młodszym

4. Wigilia Mamy Mu i pana Wrony. Jujja Wieslander

A tej książki wcale nie mam, ale mieć miałam. Podrzucam i Wam na listę gwiazdkowych książek. O wesołej krowie i poważnym kruku, o prezentach i przygotowaniach. Nie wiem jaka jest naprawdę, ale liczę, że fajna i że dotrze do nas :) Z tej serii są też inne opowiadania o Mamie Mu.

Książka do kupienia np. w matras

5. Podróż Srebrnego. Agnieszka Ginko

Wcale nie świąteczna, ale ze śniegiem choć trochę i główny bohater to lisek polarny. Kojarzy mi się świątecznie, więc czemu nie? :) O tym, że najlepiej jest z rodziną, o marzeniach i poszukiwaniu. Podróż Srebrnego wypatrzyłam któregoś razu w księgarni i w końcu mamy :)

Książka do kupienia np. w dobre-ksiazki.

Podróż Srebrnego, niby nie świąteczna, ale...
Podróż Srebrnego, niby nie świąteczna, ale...
Podróż Srebrnego, niby nie świąteczna, ale...
Podróż Srebrnego, niby nie świąteczna, ale...

6. Kilka innych Książek na Gwiazdkę

I jeszcze kilka propozycji, które są na mojej liście, część kupię, część może wypożyczę, ale dzielę się też z Wami tym co mam na oku. Nie powiem Wam wiele poza tym, że wydają mi się fajne i świąteczne. Trochę magiczne.

A teraz czekam na propozycje od Was, w końcu do świąt jeszcze miesiąc :)

*Wpis zawiera linki afiliacyjne do sklepów matras.pl i dobre-ksiazki.com.pl Oznacza to, że jeśli klikając w nie dokonasz zakupu, ja otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję. Nie wpływa to na cenę jaką Ty zapłacisz, ale będę wiedzieć, że cenisz moją rekomendację :) Aha, sprawdziłam wysyłają szybko, to tak odnośnie świąt :*

Gwiazdkowe książki, widzicie kto z nami czyta? :)
Gwiazdkowe książki, widzicie kto z nami czyta? :)

Komentarze:

My co roku czytamy „Goście na Boże Narodzenie” Sven Nordqvist – w tej części nasz ulubiony kot Findus i jego przyjaciel Pettson własnoręcznie robią choinkę, z tego co mają pod ręką.
A najnowszą pozycją jest „Wesoły Ryjek i zima” – Wojciech Widłak – książeczka zawiera kilka króciutkich opowiadań, każde z mądre i pouczające. A dodatkowo na końcu przepis na pierniczki mamy Ryjka – do wypróbowania.

Paulina Stępień
  • Paulina

dzięki! i już siedzi w koszuku :D zobaczymy czy kot podbije też nasze serce :)

Paulinko a czy możesz polecić jakąś mądrą książkę taką wyjaśniającą dzieciom że niektórzy ludzie maja inny kolor skóry? w naszych czasach był wierszyk o Murzynku Bambo (okropny, pfu…) a ja bym chciała coś mądrego i naturalnego

Paulina Stępień
  • Paulina

Dominika podobno Zebra jest tego typu książką.

  • Kasia

Nam się bardzo spodobała i była wyjściem do wielu ciekawych rozmów piękna poetycka książka „Kolory ludzi”, polecam! :)

  • Chrupek&chrupka

W jednej z części Basi ( Basia i kolega z Haiti) jest poruszony „problem” innego koloru skóry i odmienności.
Dominika i Chrupki.

Paulina, ciekawe propozycje ale zapomniałaś o najważniejszej książce, która opisuje całą historię Świąt Bożego Narodzenia. Po prostu Biblia (jest mnóstwo wydań dla dzieci przepięknie przybliżających dzieciom fakt narodzin Jezusa, np. wyd. Edycja św. Pawła). My z naszymi synami (3 lata i prawie roczniak) będziemy składać szopkę z wycinanki. Fantastyczna zabawa i można dziecku przy okazji opowiedzieć o Jezusie, Maryi, Józefie, pasterzach, mędrcach, aniołach. Polecam i serdecznie pozdrawiam :-)

Dodaj komentarz:

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.