Szukaj
Generic filters

Gra Sadzimy las (4+) – planszówka dla przedszkolaków

Gra sadzimy las

Bardzo lubię gry, które przy okazji czegoś dzieci uczą. Tak jest z grą Sadzimy las. To gra, przy której dzieci mogą wiele dowiedzieć się o lesie. Zresztą gra bardzo fajna, losowa, ale z elementem decyzyjnym, czyli w sam raz dla przedszkolaków.

Gra Sadzimy Las to w gra, w której trzeba zasadzić drzewa i dopilnować by urosły oraz zamieszkały na nich ptaki. Świetna tematyka połączona ze świetną mechaniką gry. Niby całość losowa, w końcu mamy tutaj rzut dwiema kostkami, ALE przy każdym rzucie gracz ma możliwość podjęcia decyzji. I to właśnie ta decyzyjność sprawia, że rozgrywka nie jest taka do końca przypadkowa. Wszyscy mają równe szanse, dzieci (jak i dorośli) mogą podejmować decyzje odnośnie ruchu. Idealna gra dla przedszkolaka.

Gra Sadzimy Las to gra zwycięska w konkursie: “Wymyśl grę, zostań autorem Granny”, to podwójnie mnie cieszy, że jest jeszcze tyle kreatywnych osób. Warto śledzić tego typu akcje, może Ty też masz pomysł na jakąś grę? 🙂

Zobacz moją recenzję wideo

Zwróć uwagę na świetnie wykonane elementy tekturowe, trójwymiarowe drzewa. To wszystko sprawia, że gra jest atrakcyjna, nie tylko ze względu na rozgrywkę, ale po prostu chce się po nią sięgać!

Co jest w pudełku

W środku znajdziesz 4 plansze, na których można sadzić drzewa. To są zagajniki, w których gracze będą ustawiać swoje choinki. Mamy też podstawy drzew (20 szt), korony drzew (20 szt) i ptaki (20 sztuk, ale różne gatunki). Do tego dwie kostki z cyframi 1-3 i 3 żetony zwierzątek.

Dodatkowo dołączone są nasionka świerku (świetny pomysł!) oraz plakat “o lesie”.

NajpraNajprawdziwsze nasionka!wdziwsze nasionka!
Plakat
Plakat
Elementy gry
Elementy gry

Jak grać

Przygotowujemy elementy “lasu”. Rozkładamy żetony zwierzątek i przy tym z numerem 1 stawiamy podstawy drzew, przy 2 korony drzew, a przy 3 ptaki. Każdy gracz ma planszę zagajnika i tutaj musi zbudować 5 kompletnych drzew (podstawa, korona i ptak na szczycie).

Gracz rzuca dwiema kostkami i w zależności od wyniku podejmuje decyzje. Jak wrzuci 3 i 1 to może wziąć 3 elementy z numeru 1 (podstawa drzewa) lub 1 element z numeru 3 (ptak). Jeśli dopiero zaczyna to musi wziąć podstawę, bo budujemy drzewa w odpowiedniej kolejności (nie posadzimy ptaka jeśli nie ma drzewa), a z czasem robi się ciekawiej. Jeśli wyrzuci na kostkach dwie takie same cyfry to może również wybrać dowolny element.

I tak gramy, a wygrywa ta osoba, która jako pierwsza posadzi 5 drzew z ptakami.

Jest też wersja zaawansowana, dzieci również wprowadzają dodatkowe elementy rywalizacji związanej z ptakami 😉

Rzucamy kostkami i podejmujemy decyzję, tutaj: 1 element z numerem 2 czy 2 elementy z numerem 1
Rzucamy kostkami i podejmujemy decyzję, tutaj: 1 element z numerem 2 czy 2 elementy z numerem 1
Tutaj są elementy 1,2 i 3
Tutaj są elementy 1,2 i 3
I budujemy drzewa z ptakami
I budujemy drzewa z ptakami

Czego uczy gra

Bardzo ciekawa gra, która choć w dużej mierze losowa (rzut kostkami) to jednak ma element decyzyjny. To właśnie ta decyzyjność jest kluczowa, dzieci mogą wybrać jaki ruch jest lepszy, co wolą zbierać. Dodatkowo można tutaj zbierać różne ptaki co też dodaje grze pewnego smaczku (dzieci chcą mieć wszystkie rodzaje ptaków i każdy chce mieć sowę, która jest jedna jedyna). Nie mogę też pominąć aspektu edukacyjnego, ta gra to świetny pretekst by porozmawiać o znaczeniu lasu!

Dla kogo jest ta gra

Idealna gra dla przedszkolaków. Czterolatki na pewno sobie z nią poradzą, pięciolatki też. Dużo zależy od dzieci, ale na przykład u nas ona ma wzięcie gdy dzieci mają 5 i 3,5 roku, jeszcze pół roku temu nie była dla nich takim hitem, teraz gdy lepiej ogarniają decyzyjność sprawdza się dobrze. Stąd ta granica 4 lat wydaje się być jak najbardziej trafiona. Spokojnie jest to gra rodzinna, w sensie Ty nie będziesz się nudzić, bo gracze mają na starcie równe szanse 😉

Podsumowanie

  • ocena: 5/6
  • gra: Sadzimy las
  • wydawnictwo: Granna
  • wiek: 4+
  • rodzaj: gra losowa z elementem decyzyjnym
  • gdzie kupić i cena: grę kupisz tutaj, 31 zł

Daj znać czy znasz i czy lubicie grę 😉 Moim zdaniem świetna gra na prezent, tym bardziej, że cena nie jest wygórowana!

Bardzo ładnie wykonana gra
Bardzo ładnie wykonana gra
Ciekawe, trójwymiarowe elementy
Ciekawe, trójwymiarowe elementy
Dodatkowe detale zwierzątka - chyba każde dziecko lubi ;-)
Dodatkowe detale zwierzątka – chyba każde dziecko lubi 😉
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to