Szukaj
Generic filters

Gra Kto to zrobił (6+) – śmieszna karciana gra z… kupą

Kto to zrobił gra

Dobrze, wiem co myślisz 🙂 Czy ona naprawdę opisuje grę o kupie? Ano i owszem! Ale spokojnie 🙂 To bardzo zabawna, szybka gra, którą moje dzieci polubiły bardzo. Co tu dużo mówić, jestem pewna, że gra rozrusza nawet bardzo sztywne towarzystwo.

Gra Kto to zrobił to gra karciana, malutka, idealna by zabrać ze sobą w podróż czy na wyjazd. Tematyka związana z kupą, no cóż, rozbawi niemal każdego i już tłumacząc zasady trudno opanować śmiech 🙂 Dzieci się śmieją, a i dorosłym dobrze robi. Gra jest dość prosta, w dużej mierze trzeba mieć dobry refleks i trochę pamiętać. Grę kupisz tutaj, 35 zł

Co jest w pudełku

W środku znajdziesz karty zwierzaków (urocze grafiki!). Zwierzątek jest po 6 i karty są w 6 kolorach, więc jak się domyślasz gra jest aż do 6 osób! Do tego są żetony imitujące kupę 😉 Wszystko w małym, ładnym, zamykanym pudełku.

Ładne karty
Ładne karty
Żetony dla przegranych
Żetony dla przegranych
Niewielkie pudełeczko
Niewielkie pudełeczko

Jak grać w grę

Gra jest dość prosta, jedna osoba rzuca hasło „Ktoś zrobił kupę w salonie” i szukacie „winnych”. A cała rozgrywka polega na tym by uniewinnić swoje zwierzątka zwalając winę na inne. Czyli każdy ma w ręku swoje 6 zwierzaków i stara się ich pozbyć (uniewinnić) zwalając winę na innego zwierzaka.

 • Kto zrobił kupę w salonie? Myślę, że to chomik…
 • i teraz kto pierwszy ten lepszy rzuca kartę swojego chomika i mówi coś w stylu: ej to nie mój chomik, ja myślę, że to zrobiła papuga (albo inne zwierzę, które wytypuje).
 • i tak rozgrywka się toczy, ale paradoksalnie wcale nie jest łatwo pozbyć się wszystkich kart, bo dochodzi się do momentu kiedy nie całkiem wiadomo jakie zwierzątka zostały u innych, a przecież jak zwali się winę na zwierzaka, którego nie ma to nie ma innych winnych i wtedy przegrywasz 😉 Rozumiesz?

Gra się kilka rund, ten kto przegrywa rundę to dostaje żetonik kupy, a jak ktoś ma 3 takie żetony to przegrywa. Tyle 🙂

Tutaj macie karty
Tutaj macie karty
Tutaj macie karty
Tutaj macie karty
Gra 6+
Gra 6+

Nasza ocena gry

Nie wiem czy z opisu zrozumieliście wszystko, ale musicie mi wierzyć, że jest to całkiem śmieszne. To dość szybka gra, taki przerywnik między innymi grami lub gra w podróż (karciana, więc wygodna). U nas dzieci (niecałe 5 i 6,5 lat) całkowicie przepadły, chyba bawi je temat 😉 Trzeba wykazać się refleksem (szybki ruch) i pamięcią (pamiętać, które zwierzaki już były)

Dla kogo gra

Gra dla dzieci 6+, moim zdaniem można ciut wcześniej, szczególnie jeśli ma ogarnięte gry typu Dobble (refleks) czy ogólnie jest w stanie trzymać te kilka kart w dłoni. Minimum 3 osoby, bo wtedy to ma większy sens, a idealnie 4-6 osób. Spokojnie jako gra również dla dorosłych, wtedy jest jeszcze bardziej dynamiczna.

Podsumowanie

 • ocena: 5/6
 • gra: Kto to zrobił
 • wyd: Rebel
 • wiek: 6+ (moim zdaniem dobrze określony wiek, można ciut wcześniej)
 • rodzaj gry: karciana, familijna, towarzyska
 • gdzie kupisz? Grę kupisz tutaj, 35 zł

Dajcie znać, czy znacie, jakie są u Was odczucia 🙂

 • Chcesz schudnąć, ale nie masz czasu na gotowanie? Sprawdź mój bestsellerowy turbo jadłospis ➡️ „Nie mam czasu”, będziesz zachwycona!

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.