Dekolt z dzianiny wykończony lamówką – jak przyszyć ładnie

Przyszywanie lamówki

Pokażę Wam dzisiaj dwa sposoby na wszycie lamówki, wykończenia z dzianiny. Nie lubię wyciągniętych, niechlujnych dekoltów stąd moje dążenie do, jak najlepszego jej przyszycia i wykończenia. Mam nadzieję, że pomoże to i Wam przyszyć ładnie lamówkę z dzianiny.

Wciąż doskonalę sztukę wykańczanie ubrań, im więcej szyję, tym większa precyzja, doświadczenie 🙂 Sama się ciągle uczę czegoś nowego, nie ukrywam przed Tobą, że jestem krawcową, bo nie jestem. Ale skoro dekolty wychodzą mi coraz ładniej to skorzystaj 😉 Dzisiaj poradnik dla tych, którzy zaczynają – obszywanie dekoltu lamówką.

Sposób 1 – z flizeliną

Dekolt podczas przyszywania lamówki może się rozciągać, stąd należy go ustabilizować, czyli zostawić w nierozciągniętej formie 🙂 Z pomocą przychodzi flizelina.

Obcinam ze skosu pasek 1,5-2 cm flizeliny i naprasowuję ją na dekolt od strony wewnętrznej.

Przyszywanie lamówki
Przyszywanie lamówki

Odcinam pasek szerokości 4 cm i długości króßszej niż obwód bluzeczki (mniej o ok. 2 cm, ja to robię na oko dopasowując długość do dekoltu lekko naciągając pasek materiału. Zszywam ok. 5 mm od krawędzi.

Przyszywanie lamówkiI teraz zawijam od spodu, nakładam na szew i zawijam. Spinam szpilkami.Przyszywanie lamówkiSzyję po prawej stronie korzystając ze stopki z prowadnikami.Przyszywanie lamówkiTo efekt od środka.Przyszywanie lamówkiPrzyszywanie lamówkiZobaczcie wszystkie zdjęcia bluzki w arbuzy.

Sposób 2 – z nitką

A drugi sposób to stabilizacja z nitką. Czyli stabilizujecie brzeg poprzez „przefastrygowanie” go na maszynie i lekkie ściągnięcie. Ten sposób wykorzystuję też przy szyciu dekoltów w „V” i innych elementów, które mogą się rozciągać, a w których nie chcę używać flizeliny (np. ze względu na to, że są przezroczyste lub delikatne).

Przeszywam dekolt dookoła na totalnie luźnej nitce (naprężenie 0) oraz długim ściegu (u mnie 4).

Wykańczanie dekoltu z dzianiny

Pociągam delikatnie za dolną nitkę (tę od spodu) i minimalnie stabilizuje, nie marszczę, po prostu ładnie naprężam. Zawiązuje supełki.Wykańczanie dekoltu z dzianiny

Przyszywam plisę ok. 4 cm szeroką. Na długość powinna być krótsza niż obwód dekoltu. Ja dopasowuję długość delikatnie naprężając tę plisę. Nie przesadź 🙂Wykańczanie dekoltu z dzianiny

Zawijam do środka, chowając brzegu zszycia do środka.Wykańczanie dekoltu z dzianiny

Przypinam równo!Wykańczanie dekoltu z dzianiny

Korzystając ze stopki z prowadnikiem (cudowna sprawa) szyję w równej odległości od brzegu.Wykańczanie dekoltu z dzianiny

Prasuję!Wykańczanie dekoltu z dzianiny Wykańczanie dekoltu z dzianinyI tyle 🙂

Mam nadzieję, że Wam się przyda, a może zachęci do samodzielnego szycia? 🙂

21 Odpowiedzi

 1. Ja w kwestii lamówki mam jeszcze pewien kłopot. Postaram się to jakoś wyjaśnić. Chyba nie zawijam idealnie po równo wewnątrz i na zewnątrz bo zdarzyło mi się ostatnio ze po przeszyciu lamówki po wierzchu ta cześć od środka nie została chwycona. Poza tym obszywałam sukienkę z tkany z dużym dekoltem i wyszło niestety trochę „wyjąco”. Czyli chyba powinnam wtedy zastosować sposób z nitką?

  1. Tak, przy tkaninach nie trzeba krócej, za to nitka koniecznie, to świetny sposób na zdyscyplinowanie dekoltu 😉 a co do równego to wiele zależy od szwów, jak pierwszy (zszycie) jest równy to pozostałe też łatwiej ułożyć 😉 do tego stopka z prowadnikiem przydaje się świetnie

  2. Muszę obczaić tę stopkę. Przy następnym razie spróbuję z nitką, bo poprzednio przed przyszyciem lamówki przeszyłam zygzakiem by miało się czego trzymać. Poradziłam sobie inaczej z tym dekoltem (kontrafalda :)) Wrzucę Ci zdjęcie jak ją wyprasuję i mąż mnie obfoci 😉 A tak w ogóle to kupiłam tę przezroczystą stopkę i teraz tylko z nią szyję 🙂

 2. Gratuluję dyplomu z zajęć Splotu Artystycznego! Mam nadzieje ze będzie o tym wpis. Chciałabym bardzo prosić o wpis na temat stopek do maszyny. Najlepiej jak wyglądają i do czego służą. Napisz które Ci się sprawdziły a które nie. Chciałabym też się dowiedzieć jakich stopek używasz ma zwykłej maszynie a jakich na Merlocku. Czy będzie w najbliższym czasie taki wpis?

 3. Ja mam przy maszynie komplet stoper różnej maści i kompletnie ich nie ogarniam. Może kiedyś się porwiesz na wpis z opisami, zastosowaniem i instrukcjami ich używania, bo widzę po Twoich postach, że stopki ułatwiają życie.

  1. Z przyjemnością, zbieram się do tego wpisu od jakiegoś czasu, ale… co chwilę dokupuje i testuja nową stopkę 😀 chyba podzielę to na jakieś cześci, bo inaczej nigdy nie napiszę 🙂

  1. Przy wiekszych dekoltach szyję ściegiem prostym, zwykłą stębnówką, nie tą elastyczną, ale na ciut mniejszym naciągu. Dekolt i tak lekko się rozciaga. Przy wąskich dekoltach robię guziczek, zapięcie. Szyję czasem elastycznym (łańcuszkiem, potrójnym), ale niewiele zmienia, a jest „mniej delikatny”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.