Szukaj
Generic filters

1,2,3 Szukam! Egmont – opinia

Kolejna gra pamięciowa, które spodoba się dzieciom, choć i dorośli będą musieli wytężyć swoje szare komórki. Gra teoretycznie dla dzieci wczesnoszkolnym, bo 6+, ale pokazuję wam też wariant gry dla mniejszych dzieci. 1,2,3 Szukam to gra rodzinna 🙂

Gra ćwiczy spostrzegawczość i pamięć, a przy tym ma zwierzątka, więc widzę tu same plusy 🙂 I choć gra skierowana jest dla starszych dzieci, a nawet dorosłych, to jest to jedna z tych gier, które można zmodyfikować tak by i młodsze dzieci bawiły się w nią świetnie.

Sami zobaczcie film.

Co jest w pudełku

W środku znajdziecie 26 figurek zwierząt, wszystkie są niewielkie i wykonane z plastiku. Do tego są karty ruchu i karty z ilustracjami zwierząt. Są 4 rodzaje zwierzątek: koń, krowa, owieczka i świnka. Karty ruchu, czy też, jak kto woli, karty akcji przedstawiają jedną z czterech możliwych czynności: zwierze się chowa, zamienia miejscami z innymi, dołącza do stada lub zmienia miejsce.

W grę może grać nawet 8 osób!

Do tego są kartonowe żetony z punktami.

Jak grać w grę 1,2,3 szukam?

wariant podstawowy (6+)

Każdy z graczy dostaje 4 karty zwierząt (krowa, koń, świnia, owca), na stole rozkładamy ok. 10-12 zwierzątek plastikowych (reszta w pudełku) i gracze zapamiętują rozłożenie zwierzaków. Następnie gracz rozgrywający (np. co kolejkę lub dwie inny) wyciąga kartę ruchu. Pozostali gracze zamykają oczy, a ten wykonuje dany ruch czyli chowa, dokłada, zmienia miejscami lub przesuwa zwierzątko. Gracze otwierają oczy i próbują odgadnąć co się zmieniło. W tym celu wykładają karty z typowanym zwierzakiem. Następnie wszyscy te karty odwracają. Kto dobrze wskazał ten dostaje punkt, jak nikt to punkt dostaje gracz rozgrywający.

Ogólnie w skrócie sprowadza się to do:

  1. zapamiętaj zwierzaki
  2. wszyscy zamykają oczy, a jeden gracz wykonuje akcje
  3. kto odgadnie jaki zwierzak się schował/zmienił miejsce itd ten zdobywa punkt
Karty zwierząt
Karty zwierząt
Karty akcji
Karty akcji
Zawartość pudełka
Zawartość pudełka
zwierzątka
zwierzątka

wariant uproszczony (4+)

W wariancie prostszym możecie zrezygnować z kart akcji (lub wybrać tylko te z + lub -, bo są prostsze dla dzieci) i sami chować lub dokładać zwierzątka. Taka wersja jest łatwiejsza do ogarnięcia, bo zamiana miejscami czy też przesuwanie wymaga większej wprawy.

wariant uproszczony (3+)

Wariant jeszcze prostszy to pokuszenie się o dodatkowe rekwizyty, które stanowią punkt odniesienia i ułatwiają zapamiętanie położenia zwierzątek. My gramy tak, że stawiam drzewo i samochód i wokół tego kilka zwierzątek. A następnie, gdy dziecko zamyka oczy to chowam któregoś zwierzaka.

Jak dziecko oswoi się z chowaniem to dodaję akcję z dokładaniem zwierzątka. Ale zawsze pytam: „kto się schował?” lub „jakie zwierzę doszło?”.

Wersja uproszczona, czyli dorzucam dwa rekwizyty z zabawek :) dzieciom łatwiej zapamiętać, że świnka była na pace, a krowa przy drzewie :)
Wersja uproszczona, czyli dorzucam dwa rekwizyty z zabawek 🙂 dzieciom łatwiej zapamiętać, że świnka była na pace, a krowa przy drzewie 🙂
Wersja uproszczona, czyli dorzucam dwa rekwizyty z zabawek :) dzieciom łatwiej zapamiętać, że świnka była na pace, a krowa przy drzewie :)
Wersja uproszczona, czyli dorzucam dwa rekwizyty z zabawek 🙂 dzieciom łatwiej zapamiętać, że świnka była na pace, a krowa przy drzewie 🙂

Czego uczy gra?

Ćwiczy spostrzegawczość i trenuje pamięć. Poza tym jest fajną rozrywką dla całej rodziny. Z mniejszymi dziećmi to raczej rodzic jest „rozgrywającym”, ale już dzieci w wieku szkolnym spokojnie ogarniają zasady.

Moja ocena

Pomysłowa, a jednocześnie prosta gra. Jeśli chcecie grać w gronie dorosłych to wystarczy zostawić karty z akcją „zamiana” i „przesunięcie” i możecie trenować wtedy swoje szare komórki. Gra jest o tyle fajna, że nie wyrasta się z niej lecz można zmieniać jej trudność w zależności od wieku i potrzeb.

Zwierzątka mogłyby być drewniane (ahhh uwielbiam drewniane elementy w grze!), ale zdaję sobie sprawę, że wtedy gra byłaby droższa 🙂 Wiadomo. Niemniej na pochwałę zasługuje ładna oprawa graficzna, a także na plus niewielkie pudełko (czyt: mniej miejsca na półce).

Podsumowanie

  • moja ocena: 5-/6
  • gra: 1,2,3 Szukam / 1,2,3! Now you see me…
  • wyd: Egmont (PL) / HomoLudicus (oryg.)
  • wiek: 6+ (zgadzam się z tym, ale po uproszczeniu mogą i mniejsze dzieci zagrać)

gdzie kupić grę? 1,2,3, Szukam wyd. Egmont kupicie np. w taniaksiazka, 40 zł

I jak wam się podoba?

Ładna grafika
Ładna grafika
Kolorowe plastikowe zwierzaki
Kolorowe plastikowe zwierzaki
Punkty z tektury
Punkty z tektury
Zwierzaki
Zwierzaki
Karty akcji w 1,2,3 szukam
Karty akcji w 1,2,3 szukam

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.

Szkoła podobno zaraz!

A skoro tak, to pamiętajcie o kupieniu najlepszego ebooka z przepisami do szkolnych śniadaniowek!

To mówię Wam ja, Wasza dietetyk Paulina 😘