Szukaj
Generic filters

Tusz do stempli – czarny tusz do odbitek (jaki, porównanie 3)

Tusze do stempli - podstawowe

Jaki tusz do stempli wybrać? Co się sprawdzi na początek, który tusz będzie dobry do odbijania stempli (najprostszego), a który do bardziej artystycznych prac? Oto krótkie zestawienie + film dla bardzo początkujących.

Poniżej film, na którym pokazuję różnice wizualne między tuszem zwykłym ze sklepu, a tymi bardziej artystycznymi. Oczywiście każdy z tych tuszów ma swoje zastosowanie, ale spokojnie możesz ich używać do zwykłych odbitek czy prostego kolorowania, co szczególnie na początku przygody z tuszami i stemplami jest fajnym sposobem ich wykorzystania.

Żeby było jasne, kolejnym razem pokażę Ci dokładnie różne rodzaje tuszów, dzisiaj chcę pokazać te najpopularniejsze, bo sama na początku swojej przygody zastanawiałam się, który tusz kupić. W internecie jest sporo rozbudowanych materiałów o tuszach, ale skierowanych głównie do fanów scrapbookingu. Bardzo mi zależało na prostym wpisie, a jak się wkręcisz to… przepadniesz. Ale od czegoś trzeba zacząć 🙂

Aha przeczytaj też, jak używać stempli. Na pewno przyda Ci się bloczek akrylowy o taki, ok 10 zł!

Tusze do stempli - podstawowe
Tusze do stempli – podstawowe

Tusze “zwykłe” amatorskie

Jeśli kupiłaś jakiś zestaw stempli np. w Tigerze czy Heyda to dostałaś tusz, ot zwykły tusz. Powiem Ci, że ja się po nim bardzo zraziłam, stemple wychodziły słabo odbite, mało wyraziste. Wzory były szare, nienasycone i w ogóle mi się nie podobały. Zatem powiem Ci, że te tusze to takie “tusze dla dzieci”. I tyle 🙂

Amatorski tusz, który "zrazi" każdego :)
Amatorski tusz, który “zrazi” każdego 🙂

Tusze wodne

Jednym z popularnych tuszy wodnych jest Distrees marki Ranger. W swojej ofercie mają olbrzymi wybór kolorów, służą przede wszystkim do tuszowania (za pomocą gąbeczki macza się w tuszu i “dekoruje” karty, kartki itd.). Ale oczywiście można nim również stemplować. Na większych powierzchniach stempli może tworzyć efekt “wody” i odbitka nie będzie mocno czarna tylko taka jakby postarzona, jednak na większości stempli odbija się fajnie, jest mocno czarny (oczywiście o ile nie weźmiesz innego koloru).

To co lubię w tym tuszu to jego łatwe czyszczenie, schodzi bez problemu i z rąk i ze stempli (wystarczy przetrzeć chusteczką). Nie nadaje się do kolorowania wodnymi pisakami czy farbkami.

Tusz Distrees
Tusz Distrees
Po lewej wodoodporny, po prawej wodny
Po lewej wodoodporny, po prawej wodny

Tusze wodoodporne

Jednym z tuszy polecanych najczęściej na grupach jest Archival Ink. Tusz niesamowicie nasycony, w przypadku czerni mocny. Odbitki zrobione z jego pomocą są wyraziste, szczegółowe, trwałe, nie rozmazują się. Możesz potem kolorować odbitkę pisakami wodnymi czy farbami czy cieniować tuszami Distrees.

Wada jest taka, że często barwi stemple, szczególnie silikonowe. Warto dokupić płyn do czyszczenia stempli. Ogólnie to kwestia estetyczna i w przypadku tego tuszu nie wpływa to na trwałość stempli.

Tusz wodoorporny
Tusz wodoorporny

I to w wielkim skrócie. Jeśli szukasz jakiegoś tuszu, którym odbijesz stempel, pokolorujesz i tyle to mam nadzieję, że masz łatwiejszy wybór. A jak się wkręcisz to zaraz dojdą kolejne rodzaje tusze oraz wszelkie techniki, które możliwe są właśnie przy użyciu tuszu.

Podstawowe tusze, wpis dla początkujących szukających czarnego tuszu do odbitek :)
Podstawowe tusze, wpis dla początkujących szukających czarnego tuszu do odbitek 🙂
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to