Szukaj
Generic filters

TOP 6 aplikacji na Androida dla dzieci

TOP 6 aplikacji na Androida dla dzieci

Coraz więcej rodziców ma smartfony, a to nie umyka uwadze ich dzieci. Można chować telefon przed dzieckiem, ale wystarczy tylko na chwilę przez roztargnienie zostawić urządzenie w dostępnym miejscu, aby maluch się nim zainteresował. Bywają jednak momenty, gdy chwila spędzona z telefonem pod nadzorem rodzica może uratować sytuację, np. w długiej podróży. Trzeba tylko zawczasu uzbroić się w aplikacje przeznaczone dla maluchów, które będą bezpieczne dla małych dzieci i pomogą stymulować ich rozwój. Oto nasze propozycje i jesteśmy też ciekawi Waszych 🙂

Jedną z oznak popularności smartfonów jest to, jak obecnie często nawet najmłodsze dzieci intuicyjnie wiedzą, że telefonem steruje się dotykiem. Oczywiście kontakt dziecka z urządzeniem należy zawsze kontrolować i dozować, ale warto też wiedzieć, że wśród tysięcy aplikacji dostępnych na smartfony da się znaleźć kilka naprawdę godnych polecenia tytułów dla rodziców małych dzieci.

W tym zestawieniu przedstawiłem aplikacje przeznaczone dla najmłodszych dzieci, dopiero wchodzących w wiek przedszkolny. Wszystkie aplikacje przeznaczone są na telefony z systemem operacyjnym Android. My testowaliśmy je na telefonie Sony Xperia Z1, który ma tę zaletę, że ma wodoodporną obudowę, więc niestraszne są mu wszystkie przygody czekające go w rękach małego dziecka.

Sony Xperia Z1 z aplikacją Ollie The Cat
Sony Xperia Z1 z aplikacją Ollie The Cat

Wszystkie aplikacje można pobrać z oficjalnego sklepu z aplikacjami Google Play. Część z nich jest płatna, ale zawsze można rozejrzeć się za bezpłatnymi odpowiednikami. Z reguły różnica polega na tym, że bezpłatne warianty aplikacji wyświetlają reklamy, a te płatne nie.

Czy z tego powodu warto wydać te kilka złotych (z reguły 3-4 zł)? Moje doświadczenie jest takie, że aplikacje dla najmłodszych polegają z reguły na pacaniu palcem po ekranie, a wtedy łatwo jest przypadkowo kliknąć reklamę, co na dłuższą metę bywa denerwujące. Ostateczną decyzję każdy jednak podejmuje sam.

Touch and Born Move

Touch and Born Move
Touch and Born Move

Najbardziej niepozorna aplikacja, a zarazem najbardziej godna zainteresowania. Zaczyna się od białego ekranu, ale po każdym pacnięciu lub przeciągnięciu palcem w tym miejscu pojawia się kolorowy robaczek. Żyjątka mają różny wygląd i nie przeszkadzają sobie nawzajem. Towarzyszą temu dźwięki, gra reaguje także na potrząsanie telefonem.

Cena i odnośnik: dostępna jest wersja płatna bez reklam (4,69 zł) oraz bezpłatna z reklamami.

Baby View

Baby View
Baby View

Doskonała aplikacja stworzona z myślą o najmłodszych. Wyświetlane na ekranie plansze (np. kształty kaczuszek lub gwiazdek) reagują na dotyk – z reguły coś się wtedy porusza lub odtwarzany jest dźwięk.

Aplikacja dzieli się na dwie części. Dla najmłodszych przygotowano czarno-białe plansze (lepiej dostrzegalne przez małe dziecko), którym towarzyszą proste i spokojne dźwięki, a sama animacja jest bardzo szczątkowa. Dla starszych są już bardziej animowane, kolorowe plansze, którym towarzyszą np. odgłosy zwierząt.

Cena i odnośnik: dostępna jest wersja płatna bez reklam (6,12 zł) oraz bezpłatna z reklamami.

Ollie The Cat

Ollie The Cat
Ollie The Cat

Uroczy kotek Ollie uczy dziecko liczyć, wskazując np. dwa ptaki lub trzy gąsienice. Niestety tylko po angielsku (brak polskiej wersji językowej), ale świat przedstawiony w aplikacji tak świetnie reaguje na poczynania dziecka, że z małą pomocą ze strony rodzica dziecko może skupić się po prostu na obserwowaniu poczynań kotka.

Cena i odnośnik: aplikacja jest bezpłatna.

Ksylofon

Ksylofon
Ksylofon

Smartfon sprawdzi się również jako instrument muzyczny, np. ksylofon (eee… cymbałki?). W sklepie z aplikacjami Google Play dostępnych jest całe mnóstwo aplikacji tego typu, ale specjalnie wybrałem tą płatną, ponieważ bezpłatna konkurencja zraziła mnie do siebie wyjątkowo nachalnymi reklamami.

Zaletą tej konkretnej aplikacji jest też możliwość odtwarzania gotowych melodii, które dziecko może potem próbować samodzielnie naśladować.

Cena i odnośnik: aplikacja jest płatna (2,99 zł).

Baby game

Baby game
Baby game

Bardzo prosta aplikacja, która polega na przesuwaniu po ekranie uśmiechniętej buzi za różnymi elementami. Jej największe zalety to to, że nie ma reklam, jest bezpieczna i nic nie kosztuje. Warto ją mieć pod ręką.

Cena i odnośnik: aplikacja jest bezpłatna.

Brzmienie i nazwy zwierząt

Brzmienie i nazwy zwierząt
Brzmienie i nazwy zwierząt

Przedstawiciel bardzo popularnego na smartfonach gatunku aplikacji odtwarzających różne dźwięki – najczęściej są to zwierzęta lub samochody. W ich przypadku także łatwo trafić na aplikację przeładowaną reklamami, stąd ponownie wybór tej konkretnej płatnej wersji. Producent twierdzi, że przygotował aż 76 zdjęć zwierząt, nie tylko tych egzotycznych. Jedyny minus to angielskie napisy i lektor, którego musi zastąpić rodzic.

Cena i odnośnik: aplikacja jest płatna (4,99 zł).

Podsumowanie

To jest moje 6 najlepszych propozycji. Jeżeli uważacie, że pominąłem jakieś warte uwagi aplikacje, dopiszcie swoje propozycje w komentarzach.

*Wpis powstał we współpracy z marką Sony.

23 Odpowiedzi

 1. U nas rządzi Toddler Cars, gdzie można usłyszeć dźwięki różnych pojazdów.
  Fajne są również wszelkie toddlers puzzle, układanki i sound of touch (chyba tak to się nazywa)gdzie mamy różne przedmioty i zwierzęta, po naciśnięciu pojawia się dźwięk

 2. Zdecydowanie polecam gry z serii Toca Boca i interaktywną kolorowankę Joypa Colors. O tej drugiej dowiedziałem się na PGA2013 i mocno trzymam kciuki za chłopaków bo to Polska produkcja. To są pozycje w które grają na przemian dzieci z żoną, Ja preferuje Tekkena 🙂

 3. Ja polecam „Abecadło. Julian Tuwim”. Dziecko ma co robić, uczy się, układa puzzle i …męczy kota 🙂 Polecam

 4. Moje dziecko nie umie jeszcze czytać 🙂 więc najchętniej ściągam bajki z lektorem. Ostatnio ściągnęłam na tablet opowiadanie kot w butach. Jest to aplikacja Świat Bajek, kot w butach jest za darmo, ale niestety Jaś i Małgosia już nie kosztuje 4 zł, ale też fajna bajeczka.

 5. Ja polecam grę na tablet z androidem: „Farma zwierząt dla dzieci”. Gra jest krótka ale pewnie to z faktu iż jest darmowa. Zawiera poziomy na których dziecko gotuje obiad, karmi zwierzęta, naprawia płot, zbiera owoce, wymienia opony w traktorze, itp.
  Jak dla mnie gra rewelacja tylko brakuje jeszcze więcej poziomów.

  Aplikacja jest dostępna pod adresem:
  https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kidsgameprojects.com.AnimalsFarmForKids

 6. Dla najmłodszych polecam Magic Finger Coloring Book, to kreatywna gra edukacyjna dla małych dzieci i przedszkolaków rozwijająca zmysł artystyczny. Aplikacja została przygotowana w taki sposób, aby zachęcać dzieci do twórczej pracy podczas kolorowania, malowania i rysowania obrazków. Moje szkraby zapisują obrazek w galerii. Mama drukuje i daje babci 🙂 Wszyscy szczęśliwi.
  https://play.google.com/store/apps/details?id=itss.coloringbook.magicfinger

 7. Fajna i edukacyjna aplikacja Dermaveel, a dla zabicia czasu Masza i Niedźwiedź – oto dwie ulubione apli mojego 5-letniego syna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz na stronie akceptujesz politykę prywatności.

Szkoła podobno zaraz!

A skoro tak, to pamiętajcie o kupieniu najlepszego ebooka z przepisami do szkolnych śniadaniowek!

To mówię Wam ja, Wasza dietetyk Paulina 😘