Szukaj
Generic filters

Kubeczek menstruacyjny – wszystko co powinnaś wiedzieć

Kubeczek menstruacyjny

Temat delikatny i intymny, raczej kobiecy, choć moim zdaniem mężczyźni również powinni choć trochę orientować się w kobiecych sprawach by móc nas lepiej zrozumieć, a w przyszłości umieć rozmawiać z córkami 🙂 Tak czy tak dzisiaj będzie o kubeczku menstruacyjnym, o tym co to takiego, jak się sprawdza czy warto go wybrać i jakie ma plusy i minusy.

Przy wpisie o zero waste wspomniałam, że jednym ze sposobów na ograniczenie ilości śmieci jest wybór kubeczka menstruacyjnego, dostałam sporo pytań o to, a także próśb by rozwinąć ten temat. A ponieważ używam kubeczka to chętnie podzielę się swoim doświadczeniem i opowiem o obawach, bo pewnie każda z nas takie ma.

Mój wybór

Sama podchodziłam do tematu, jak do jeża. Ciekawiło mnie to, ale miałam wiele obaw. Obecnie przygotowuję też wpis, gdzie będzie porównanie kilku kubeczków, ale na dzień dzisiejszy na taki kubeczek “uniwersalny” wybrałabym Mooncup. Jest takim kubeczkowym pewniakiem, więc jeśli przeraża Cię ten temat zerknij na niego, tym bardziej, że z jego dostępnością jest całkiem dobrze i można go trafić nawet w aptekach stacjonarnych. Ja kupiłam go tutaj, 89 zł. 

W sklepie drogeria-ekologiczna.pl kupisz wszystko taniej o 7% z kodem DOMOWATV.

Zobacz mój film o kubeczku

Film ma charakter vlogowy, ale możesz dokładnie zobaczyć kubeczek, sporo opowiadam też o swoich odczuciach, więc mam nadzieję, będzie pomocny 🙂

Co to jest kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny to środek higieny osobistej, który ma ułatwić przetrwanie “tych dni”. Jest alternatywą dla podpasek czy tamponów i choć obecnie jest bardziej popularny niż jeszcze 2-3 lata temu to nadal nie zdobył takiej popularności, jak inne środki higieniczne dla kobiet.

Żeby nie było kubeczek to nie jest nowa moda, pierwsze kubeczki pojawiły się w latach 30., wtedy były głównie z gumy, obecnie kubeczek jest wykonany z silikonu medycznego (znaczna większość kubeczków), ewentualnie z tworzywa TPE (np. MeLuna). Kubeczek ma kształt takiej miseczki, stożka. Najczęściej zakończonego łodyżką. I tyle.

Służy do zbierania krwi menstruacyjnej, czyli działa trochę, jak tampon, ale nie wchłania, a zbiera do “miseczki” i potem zawartość należy wylać do toalety.

Kubeczek menstruacyjny, z lewej Lili Cup, a ten brokatowy to MeLuna
Kubeczek menstruacyjny, z lewej Lili Cup, a ten brokatowy to MeLuna

Jak działa kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny przed pierwszym użyciem należy wysterylizować (gotując lub używając specjalnych tabletek), a potem odpowiednio złożyć i wsunąć. Kubeczek rozwinie się i zassie, a dzięki temu będzie szczelny. I z takim kubeczkiem można chodzić 8-12 godzin. Z czasem wyczujesz ile to jest u Ciebie, ale na pewno ich pojemność jest o wiele większa niż tamponów. W tym czasie w kubeczku zbiera się krew menstruacyjna.

Po tym czasie chwytasz kubeczek u podstawy, ściskasz i ostrożnie wysuwasz, a jego zawartość wylewasz do toalety. Potem kubeczek wystarczy przemyć wodą, przetrzeć i ponownie zaaplikować. A na koniec miesiączki ponownie wysterylizować by czekał sobie na kolejny cykl. To co fajne w kubeczku to to, że on nie wysusza, nie podrażnia ciała, jak tampon.

Różne kubeczki menstruacyjne
Różne kubeczki menstruacyjne

Czy wkładanie i wyjmowanie kubeczka jest trudne

I tak i nie. Przecież pierwsza myśl to: “o rety, jak ja to zmieszczę!” albo “o nie ma mowy, to obleśne!”. Ale nie jest to ani nic obrzydliwego (w końcu to nasze ciało), ani strasznego, choć nie będę Cię okłamywać na początku jest trudno. Trudno, bo trochę trzeba poznać dobre ułożenie kubeczka. Sama aplikacja nie jest straszna jeśli kubeczek jest dobrze złożony, ale ta pewność czy się rozłożył przychodzi z czasem. Ogólnie włożenie kubeczeka jest takie samo albo łatwiejsze niż aplikacja tamponu. Łatwiejsze, bo kubeczek umieszcza się płycej, zazwyczaj jego ogonek jest 1-2 cm od wejścia.

Trudniejsze (moim i nie tylko moim zdaniem) jest wyjmowanie kubeczka. Ale spokojnie, nie mamy tam czarnej dziury i kubeczek nie zniknie tak, że nie da się go uwolnić 😉 Tak samo, jak nie pobrudzi się przy tym połowy łazienki, bo to nie jest korek czy coś w ten deseń. Jedyne co mogę od siebie dodać to zachować spokój i jak najbardziej się odprężyć, a dopiero potem spokojnie złapać kubeczek i wysunąć. Za kubeczek nie można ciągnąć (np. za ogonek), bo on jest nieźle zassany i mogłoby to boleć! Stąd w instrukcji zawsze jest podkreślone by najpierw go ścisnąć, nacisnąć na ściankę czy ściskając złapać za podstawę i potem delikatnie wysunąć. To wymaga pewnej wprawy, ale z każdym razem jest lepiej!

Kubeczek zwinięty i rozwinięty
Kubeczek zwinięty i rozwinięty
Wielkość kubeczka
Wielkość kubeczka

Czyszczenie kubeczka

Już wspomniałam wyżej, ale kubeczek po wyjęciu i wylaniu zawartości wystarczy przepłukać wodą. Jeśli nie masz dostępu do wody to możesz go przetrzeć (bardzo polecam mokre chusteczki). I możesz ponownie go zaaplikować. A po skończonej miesiączce kubeczek należy wygotować albo jeśli nie chcesz go zanosić do kuchni to użyć np. pastylek do czyszczenia kubeczków (są bardzo wydajne, pachną trochę chlorowo).

Do szczelinek (większość kubeczków ma takie malutkie dziurki odpowietrzające) możesz wykorzystać specjalne szczoteczki, ale też możesz je wymyć wodą utlenioną (bardzo fajny sposób :)). A potem namaczasz go, płuczesz, wycierasz i chowasz do woreczka na kolejny cykl.

Pastylki do dezynfekcji kubeczków
Pastylki do dezynfekcji kubeczków

Jak dobrać rozmiar kubeczka

To jest temat na oddzielny wpis i najtrudniejsza rzecz, choć im dłużej o tym myślę to wydaje mi się jednak, że większość kubeczków na rynku to takie “średniaki”, które powinny dobrze pasować każdej z nas 😉 W każdym razie przy wyborze kubeczka bierze się pod uwagę kilka czynników:

  • wiek
  • budowa ciała (czy jesteś dobra, ale też wysokość położenia szyjki macicy)
  • ilość porodów (szczególnie siłami natury)
  • tryb życia (sport, siedzący)
  • siła mięśni kegla
  • obfitość miesiączek

Ogólnie dla kobiet po 30 roku życia, tych co rodziły zaleca się kubeczki większe, a dla kobiet, które nie rodziły, są drobne czy poniżej 30 rż. zaleca się kubeczki mniejsze. Zazwyczaj każda marka ma 2-3 rozmiary kubeczków, przy czym nie można przesadzić w żadną stronę i na moje dzisiejsze doświadczenie powiedziałabym, że o ile nie masz bardzo słabych mięśni to lepszy będzie mniejszy niż za duży. Bo mniejszy i tak jest spory i się rozłoży, a większy może powodować pewien dyskomfort. Niemniej wybierając kubeczek warto przeanalizować każdy z tych czynników i kupując zawsze masz wyszczególnione dla kogo jaki będzie dobry.

Kubeczki różnią się również miękkością, są:

  • twarde
  • miękkie
  • średnie

Twarde są idealne dla aktywnych kobiet, średnia w sumie dla każdego, a miękkie dla wrażliwców i tych, które mają słabsze mięśnie. Przy czym z moich obserwacji wynika, że te bardzo mięciutkie bywa, że gorzej się rozkładają. Ale to też zależy od naszej budowy.

Kubeczki różnią się również długością i pojemnością, ale tak jak wspomniałam większość to średniaki. Na długość zwróć uwagę jeśli wiesz, że masz wysoko lub nisko osadzoną szyjkę macicy, wtedy wygodniej może być z dłuższym czy krótszym kubeczkiem. Co do pojemności to większość ma ok. 20 ml, czyli w sam raz 🙂

Dolny kubeczek jest bardziej miękki
Dolny kubeczek jest bardziej miękki

Jakiej firmy kubeczek wybrać?

Na polskim rynku jest trochę tych kubeczków, ważne byś wybierała znanej marki, a nie jakąś podróbkę 🙂 Zerknij na Mooncup, LadyCup, Lily Cup (Intimina), MeLuna, FunCup, Lunette, Yuuki, Selenacup. To takie, z którymi obecnie w Polsce nie ma problemu jeśli chodzi o dostępność. Są różne opinie, ale też my jesteśmy różne 🙂 Ja sama mam swoje trzy kubeczki, Mooncupa dłuuugo, a MeLunę i Lily Cup dopiero od niedawna. I każdy jest ciut inny. Na pewno na potrzeby opisania i z czystej kobiecej ciekawości dokupię jeszcze inne, by móc Wam porównać, ale gdybym miała wybrać jeden z moich obecnych to póki co byłby to zdecydowanie Mooncup. Taki kupisz tutaj, 89 zł.

Kupując kubeczek dostajesz kubeczek, zazwyczaj torebeczkę na niego (lub pudełeczko) i instrukcję obsługi. Do tego warto dokupić pastylki do dezynfekcji i tyle 🙂

Tutaj Mooncup
Tutaj Mooncup

Czy i kiedy kubeczek przecieka

Jeśli kubeczek jest dobrze założony to nie ma problemu, wbrew pozorom kubeczek nie może powędrować zbyt głęboko 🙂 Kubeczek może przeciekać (raczej są to plamienia) jeśli nie rozłoży się całkiem w środku lub gdy się zacznie przepełniać (ale wierz mi, sama byłam zdziwiona ile da radę pomieścić).

Moja opinia i doświadczenie

Miałam obawy, tak samo, jak pewnie teraz Ty masz. A po 2-3 aplikacjach uznałam, że to chyba nie jest jednak dla mnie i czym w ogóle wszyscy się zachwycają! Przecież to jest wielkie, straszne i bywa, że uwiera. Zastanawiałam się czy odpuścić (serio), ale nie poddałam się jednak. Skróciłam ogonek (można go skrócić niemal całkowicie), starałam się dać sobie czas i powiem Ci, że teraz nie wyobrażam sobie lepszego sposobu na higienę w tych dniach.

To co mnie najbardziej przekonało to czas, bo do tej pory w pierwszych dniach musiałam biegać do łazienki co 1-2 godziny, czyli naprawdę bardzo często. Każde wyjście to było “planowanie” gdzie jest łazienka. Teraz kubeczek starczy na te 5-6 godzin, a w kolejnych dniach spokojnie 8-12. A najfajniejsze są noce, bo o nic nie muszę się martwić, nastawiać budzika itd., w dodatku czuję się czysto i świeżo. Ogólnie kubeczek sprawił, że naprawdę o miesiączce mogę prawie zapomnieć, no serio 🙂

Minusem jest to, że choć sama aplikacja jest całkiem łatwa, to wyjmowanie ciut mniej, dużo to kwestia wprawy, ale nadal nie jest to takie super hiper. Niemniej robi się to o wiele, wiele rzadziej niż w przypadku tamponów czy podpasek, więc można przeżyć. Aha – początkowo przeszkadzały mi długie paznokcie, kwestia wprawy lub ich skrócenia 🙂

Nie miałam nigdy problemów z przeciekaniem, chyba, że sama czułam, że źle kubeczek umieściłam, wtedy zdarzały się plamienia, ale nie takie by były niekomfortowe.

Kubeczek i różna średnica
Kubeczek i różna średnica

Plusy i minusy

Wyżej już napisałam sporo, ale zrobię jeszcze podsumowanie plusów i minusów używania kubeczka menstruacyjnego.

plusy:

  • kubeczek jest wielokrotnego użytku, czyli jeden zakup starcza Ci na 5-10 lat
  • koszt kubeczka zwraca się mniej więcej po roku, może nawet szybciej
  • minimalizacja ilości wytwarzanych śmieci
  • ma większą pojemność niż tampon, więc można zmieniać go rzadziej
  • jest zawsze pod ręką, nie trzeba się martwić, że skończyły się podpaski/tampony
  • jest niewielki i nie zajmuje dużo miejsca
  • daje uczucie czystości
  • nie ma zapachu, jak w przypadku podpasek
  • są kolorowe, można mieć “ładny kobiecy” gadżet
  • można z nim pływać, uprawiać sport itd.

minusy:

  • aplikacja i wyjmowanie może być początkowo problematyczne
  • w łazience bez umywalki trzeba mieć np. chusteczki
  • początkowo trzeba zainwestować (kubeczek kosztuje ok. 100 zł)
  • mniej komfortowo w przypadku dłuższych posiedzeń w toalecie

I to chyba tyle, jeśli masz dodatkowe pytania to pisz proszę, ja obiecuję dodatkowy wpis, więc każda uwaga, pytanie czy podzielenie się Twoją opinią jest na wagę złota i dla mnie i dla innych Czytelniczek.

Kubeczek z pętelką
Kubeczek z pętelką
  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to