Szukaj
Generic filters

Książeczki wspomagające naukę mowy

Książeczki logopedyczne dla dzieci

Obiecałam pokazać różne sposoby na wspomaganie rozwoju mowy u dzieci. Jedną z takich rzeczy jest książka, ale nie zwykła tylko dodatkowo taka, która ćwiczy i pomaga w nauce mówienia. I wcale nie jest to sztywny i nudny podręcznik, ale fajna miła książka 🙂 Dzisiaj najlepsze książeczki ćwiczące języki, raczej dla młodszych dzieci, ale i dorośli będą się fajnie bawić.

Warto przyjrzeć się, jak mówi dziecko, absolutnie nie wpadać w panikę. Ale wspólne ćwiczenia, to po pierwszy fajnie spędzony czas, a po drugie fajna nauka. Jeśli wyłapiecie szybko problemy logopedyczne to z pomocą logopedy u dzieci 3 letnich szybko da się je zniwelować, u dzieci szkolnych trzeba trochę więcej pracy, więc warto od małego zająć się mową 🙂 O rzeczach wpływających na mowę już w chwili urodzenia pisałam – zobacz wpis 8 rzeczy, które wpływają na mowę dziecka. Stąd zamiast panikować lepiej poczytać wspólnie książeczki 🙂

Książeczki, które dzisiaj pokażę nie zastępują logopedy. To fajny punkt wyjścia by razem z dzieckiem ćwiczyć język (języki w sensie mowy i język w sensie jego wzmocnienia), ale też by lepiej wyłapać jakieś problemy 🙂 No i to świetna wspólna zabawa – serio!

1. Z muchą na luzie ćwiczymy buzię

“Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci” to fantastyczna książka, której daleko do podręcznika. To bajka, opowiastka o sympatycznej bohaterce jaką jest mucha Fefe. Mucha robi wiele rzeczy, a dzieciom mucha się podoba (naprawdę trudno jej nie polubić). Na każdej stronie prócz kolejnej przygody Fefe jest krótka porada do czego zachęcić dziecko np. dźwięki konika, dźwięki jakie wydaje wóz strażacki itd. I to działa!

Dzieci chętnie biorą udział w udawaniu i-o, i-o, w chuchaniu na rączki, jak mucha, gdy zmarzła itd. Szczerze mówiąc to wiele z tych zabaw podłapuje spokojnie mój 1,5 roczny szkrab, a wszystkie chętnie robi Starszak, czyli mały przedszkolak. Po przeczytaniu z aktywnym ćwiczeniem i Ty będziesz mieć fajne “mrowienie” buzi 🙂 Nawet jeśli nie w głowie Ci jakieś logopedyczne ćwiczenia to książkę polecam, bo zmusza do interakcji i dzieciom się nie nudzi 🙂 A książkę kupisz tutaj, 18 zł

Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Z muchą na luzie ćwiczymy buzię
Książeczka, która poza walorami edukacyjnymi sprawia, że dzieci chętnie podejmują interakcje
Książeczka, która poza walorami edukacyjnymi sprawia, że dzieci chętnie podejmują interakcje

2. Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy

To kolejna część przygód muchy tylko mniej logopedyczna, u nas czeka w kolejce do czytania, ale już chciałabym zwrócić Twoją uwagę na tę książkę. Kupisz tutaj, 25 zł

Kolejne przygody sympatycznej muchy Fefe
Kolejne przygody sympatycznej muchy Fefe

3. Wierszyki ćwiczące języki

To rymowanki logopedyczne dla dzieci, fajne, bo proste. Książka podzielona jest na 3 działy, pierwszy dla najmniejszych dzieci ok 4 letnich, potem dla 5 latków i dla chojraków 😉 Z trzylatkiem jesteśmy na części pierwszej, większość wierszyków powtarza z chęcią. Trochę się tego bałam, bo wierszyki nie są (w mojej ocenie) tak wciągające, jak historyjka muchy 🙂 ale chyba tylko w mojej ocenie, bo dziecko powtarza chętnie 🙂 Kolejna porcja fajnej, wspólnej zabawy w dodatku dopasowana do rozwoju dziecka. A książkę kupisz tutaj, 22 zł.

Wierzyki ćwiczące języki
Wierszyki ćwiczące języki
Wierszyki ćwiczące języki
Wierszyki ćwiczące języki

4. Smaczne zabawy buzi i języka

Na koniec książka, która jest bardziej pomocą naukową dla nauczycieli, ale też rodziców, bo podpowiada, jak można ćwiczyć z dzieckiem by wzmocnić języczek. To też fajne zabawy dla dzieci, jeśli mają nadwrażliwość w okolicach twarzy, buzi. Fajne też wtedy jeśli już macie zdiagnozowany problem i wiecie, że na przykład musicie ćwiczyć pionizację języka. Wtedy w książce znajdujecie odpowiedni dział i znajdziecie tam ćwiczenia, które w tym mogą pomóc.

Muszę jednak uprzedzić, że książka może spowodować zawał serca u tych rodziców, którzy stawiają na zdrowe odżywianie 🙂 hahaha. Tutaj pomocami naukowymi są dżemy, chrupki, lizaki 🙂 oczywiście wszystko można zamienić na zdrowsze odpowiedniki lub… zaszaleć w imię nauki. Ale żeby nie było – uprzedzam 🙂 Ogólnie książka ta to raczej uzupełnienie pracy logopedy (w porozumieniu z nim) i też ćwiczenia języczka i buzi, gdy dziecko ma nawet małą nadwrażliwość czy inne zaburzenia integracji sensorycznej. Fajne do wspólnej zabawy 🙂 A książkę kupisz tutaj, 13 zł.

Smaczne zabawy buzi i języka
Smaczne zabawy buzi i języka
Smaczne zabawy buzi i języka
Smaczne zabawy buzi i języka

To takie  książki, które pomagają ćwiczyć języczek, uczyć wymawiać. Fajne, miłe i zachęcające do interakcji. Daj znać czy masz inne warte polecenia książeczki tego typu.

  • Korzystasz z moich wpisów? Zobacz moje przewodniki i poradniki albo postaw kawkę. Będzie mi bardzo miło!

    Postaw mi kawę na buycoffee.to