Wiązanie chusty – plecak prosty

, komentarze: 49

Wiązanie chusty – plecak prosty

Jak wiązać chustę tkaną na plecach? Najłatwiejszym wiązaniem jest plecak prosty. Moje ulubione wiązanie bez którego ni wyobrażam sobie noszenia w chuście :) Po pierwsze wystarczy przełamać swój lęk, po drugie się odprężyć, po trzecie umówić z doradcą. A ja chciałabym Was maksymalnie do tego zachęcić i pokazać, że to nie jest trudne i że warto zrobić wszystkie trzy punkty, które wymieniłam.

Plecak prosty (rucksack carry) to jedno z prostszych wiązań, w dodatku wiązań na plecach. Idealne nie tylko dla malucha, ale też większego dziecka. Dla mnie to wiązanie najlepsze ze wszystkich, ale ponieważ każdy z nas jest inny to nie powiem, że będzie najlepsze dla każdego. Zresztą spotkania z rodzicami uświadamiają mi, jak różne są potrzeby.

Tak czy tak plecak to absolutnie fantastyczny sposób noszenia dzieci w chuście. Można wiązać tak dziecko maleńkie, jak też spore. Ja zaczęłam nosić dziecko w wiązaniu plecak prosty (skrót pp) od mniej więcej 3 miesiąca życia. Noszę również okazjonalnie (np. podczas wyjazdu gdzie sporo chodzimy, czy też mam na wszelki wypadek chustę w torebce) starsze dziecko, niespełna 3 letnie. I to wiązanie jest naprawdę idealne :)

Plecak prosty dla kogo to wiązanie chusty

Czemu to dobre wiązanie i dla kogo?

 • wiązanie możliwe od urodzenia, choć wiele osób woli od chwili gdy dziecko trzyma samodzielnie główkę
 • daje niewielkie odwiedzenie (odpowiednie do wieku i rozwoju dziecka), a także prawidłową pozycję malucha (nie powoduje przeprostów, nie robi zbyt dużego odwiedzenia i „rozjechanej” żaby)
 • wspiera postawę rodzica i wymusza dobrą pozycję
 • świetnie rozkłada ciężar na plecach noszącego (dokładniej na ramionach i obręczy biodrowej)
 • daje dużą swobodę (jest jak poruszanie się z plecaczkiem)
 • idealne dla dzieci, które chcą oglądać świat (przypominam, że dzieci nigdy nie nosimy przodem do świata, a tyłem do siebie, więc to rozwiązanie jest idealne bo widzi do przodu, ale będąc dobrze ustawione)

Jak wiązać plecak prosty – film

Film ma za zadanie utrwalić zdobytą wiedzę podczas spotkania z doradcą, bo tylko wtedy zobaczycie jak idealnie dociągnąć chustę i wiązać swoje dziecko :) Ma też zachęcić i zmotywować do noszenia <3

Plecak prosty można również wykończyć w inny sposób niż węzłem z przodu. Są to między innymi wykończenia „tybetańskie”, z przeprowadzeniem materiału pod połami itd. (osobny wpis), ale w każdym z tych typów wykończenia ciężar będzie ciut inaczej się rozkładał. Najlepiej rozkłada się w klasycznym plecaku prostym.

Jaka chusta

Potrzebujesz chusty tkanej o długości 3,6 m, przy większych gabarytach 4,2. Drobne osoby, mające do dyspozycji miękką chustę mogą zawiązać plecak prosty z 3,2.

Możliwe błędy – na co uważać

 • za słabe dociągnięcie chusty przy szyi – dziecko ma luzy
 • zbyt dużo materiału przy karku dziecka – robi się czerwone odciśniecie na karku, jest też niepotrzebna stymulacja w tym miejscu. Chusty powinno być naciągnięte tyle by sięgała do karku, żadnych wałeczków
 • chusta wysuwa się spod pupy – słabo uformowany tobołek, w którym dziecko zostało wsadzone, za mało materiału pod pupą albo materiał nie był przytrzymywany przez poły
 • za duża „dupowpadka”. Mit z różnych forów – jest dupowpadka jest dobrze. Otóż nie, dziecko nie może nadmiernie wpadać pupą w dół i być podwieszone za doły podkolanowe!
 • zbyt płytko rozciągnięta chusta – chusta musi być od udka do udka (od dołu pod kolanowego do dołu), gdy jest np. pod pupką tylko to dziecko jest bardziej, jak w wiasiadle, nie ma odpowiedniego odwiedzenia
 • za duży rozkrok – dy chusta jest dalej niż do kolana lub gdy sami niepotrzebnie nadamy taka pozycję. Kąt rozszerzenia nóżek dziecka nie może być zbyt wielki (szczególnie dla malutkich dzieci)

Plecak prosty w praktyce

Dla mnie to wiązanie idealne, najlepsze, najwygodniejsze, najszybsze. Obecnie motam plecak naprawdę w chwilę i daje mi to wielką swobodę. Większe dziecko pozwalam sobie wsadzać na plecy w odrobinę inny sposób niż pokazany na filmie, ale chcę Wam pokazać optymalny :) Może inne przy okazji.

Swoją drogą za każdym razem, gdy wiążę dzieci w jakimś miejscu publicznym to wywołuję spore zdziwienie lub chęć niesienia mi pomocy :) Zawsze jednak spotykam się z pewnym podziwem, że to fajne. Bo to jest fajne <3

A teraz na zachętę, kilka zdjęć.

Maluszek w chuście, Barcelona 2014
Maluszek w chuście, Barcelona 2014
Jesiennie, swoją drogą piękna chusta, Oscha Starrynight Raven
Jesiennie, swoją drogą piękna chusta, Oscha Starrynight Raven
Noszenie w plecaku prostym starszego dziecka, tutaj 2 letniego
Noszenie w plecaku prostym starszego dziecka, tutaj 2 letniego
Plecak z opcją „rączki na zewnątrz” dla dziecka dużego
Plecak z opcją „rączki na zewnątrz” dla dziecka dużego
Piękna malinowa chusta, gruba jak kocyk ;) Didymos lisca
Piękna malinowa chusta, gruba jak kocyk ;) Didymos lisca
Tata nosi :)
Tata nosi :)
Przepiekna chusta, tutaj ze starszakiem, jedno z nowych zdjęć z ostatniego tygodnia, piekna chusta pellicanobaby zamira
Przepiekna chusta, tutaj ze starszakiem, jedno z nowych zdjęć z ostatniego tygodnia, piekna chusta pellicanobaby zamira
I jeszcze jedno dość nowe :) z moim 13mc dzieckiem w cudownej chuście Oscha nouveau nebula
I jeszcze jedno dość nowe :) z moim 13mc dzieckiem w cudownej chuście Oscha nouveau nebula

Noszenie jest fajne! Serio <3

*przed użyciem skonsultuj się z doradcą <3 :)

Komentarze:

tylko jeszcze mi Paulina wytłumacz, jak wrzucić samemu roczniaka tak na plecy? jest na to jakiś sposób?

Paulina

20.05.2015 00:24

Ja wrzucam nadal dość podobnie, tylko początek na siedząco ten tobołek :) ostatnio wrzucam też z biodra, bo tak mi o wiele wygodniej, ale teoretycznie spokojnie można wrzucać w pokazanych sposób nawet spore dzieci (sprawdzałam nie tylko ja). Pokażę różne formy :)

doriiis

20.05.2015 22:39

dzięki za odpowiedź, muszę sama spróbować, szykuje nam się wakacyjny wyjazd w góry i chusta koniecznie musi jechać z nami. i noszącym będzie tatuś, więc musimy poćwiczyć :)

Często noszę na plecach mojego obecnie 14-miesięczniaka, od kiedy używam mei-taia Tuli. Idzie naprawdę szybko, a Syn aż piszczy jak widzi, że będzie wskakiwał na plecy ;) Mogę dzięki temu odebrać starszą Dwójkę z przedszkola i mam obie ręce wolne – a i pod parasol się razem zmieścimy :)
W ubiegłym roku na długich spacerach nad morzem była walka o to, kto wskakuje do Tuli. Nawet najstarszy, wtedy 3,5-roczniak sobie „wisiał” co jakiś czas :)

O, muszę koniecznie zajrzeć bo te plecakowe wiązania to dla mnie zagadka :)

Ewa Metera-Zarzycka

20.05.2015 05:07 Odpowiedz

O super! Muszę się nauczyć wreszcie bo dzieć ciężki się robi. A tak a propos to do ilu kg nosić z przodu?

Magdalena:

28.05.2015 22:33

Też ciekawi mnie do ilu kg nosi się z przodu?

Dorota

30.08.2015 19:07

Mój synek ma 5,5 miesiąca, waży 8,5 kg i doradczyni polecała nosić go na plecach. Nie ma chyba momentu, w którym nie można nosić już z przodu, na przykład w komunikacji miejskiej zawsze powinnyśmy mieć dziecko z przodu.

To naprawde wydaje się jednym z fajniejszych i wygodniejszych wiązań, tylko musze przezwyciężyć strach że materiał spod pupki ucieknie i dziecko mi sie wysunie w trakcie wiazania ech

Paulina

20.05.2015 13:09

Dobrze przygotowany ten tobołek nie daje takiej szansy, poza tym to też nie jest takie hop siup i już, to się czuje, gdy jest luz :) Niemniej trzeba spróbować, żeby zrozumieć co mam na myśli :)

Dorota

30.08.2015 19:08

warto, żeby ktoś pokazał na żywo

Pani Paulino do ilu kg można nosić dziecko? Ile taka chusta utrzyma? 2,5 latka ma 12 kg i tak się zastanawiam czy na urlop nie zabrać takiej chusty – kiedyś uwielbiała noszenie w nosidle, ale wyrosła z niego. Pozdrawiam

Paulina

20.05.2015 13:07

Ola nie ma ograniczenia wagowego. Kiedyś analizowałam różne dane na temat wytrzymałości chusty tkanej i wychodzi, że spokojnie i dorosłego poniesie. To raczej już kwestia wygody i potrzeby dziecka. Ja dla swojego niespełna 3 latka zabieram na wyjazdy czy dłuższe spacery bo chusta ma tę przewagę, że dopasuje się i do maleństwa i do sporego dziecka. Mi nadal przy takim dziecku ważącym te 13 kg jest b. wygodnie :)

Ola

21.05.2015 10:08

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie :)

Bardzo przydatny filmik:) ja mojego maluszka nosilam tylko w wiązaniu typu
kieszonka. A gdy był juz starszy kupiłam nosidlo mei tei i nosilam w nim
zarówno z przodu, jak i z tyłu. Uwielbiam nosić dziecko w chuscie, od tego
można sie uzależnić:)

Justyna Medyńska

20.05.2015 09:32 Odpowiedz

Ja nie używam chusty. Kupiłam jakiś czas temu nosidło mei tai i dla mojej 15 miesięcznej córki świetnie się sprawdza do noszenia na plecach.
Jednak przy drugim dziecku chcę nauczyć się chustonoszenia, bo mei tai to chyba jest wisiadło?

Paulina

20.05.2015 13:04

Nie, mei tai to nie jest wiasiadło, to nosidło miękkie, ergonomiczne, dobre dla dzieci siedzących. Świetne rozwiązanie między chustą a nosidłem.

na moje oko bardzo niebezpiecznie wygląda moment przekładania malucha na plecy.Jak tak się poruszy niecierpliwie,czy coś,to wysunie się z chusty jak nic :(

Paulina

20.05.2015 12:49

Nigdy nie słyszałam o takim przypadku przy dobrze trzymanej chuście. Zadaniem rodzica jest trzymanie napięcia na chuście, nie bardzo ma szansę na jakieś wyskoczenie z chusty :) serio. Ale to myślę, że trzeba spróbować, bo inaczej się czuje niż tylko widzi

Hej, przepiękna sukienka sama uszyłaś ? Jak tak to proszę o namiary na wykrój ? Czy będzie filmik o szyciu bluzy z kapturem dla dziecka ?

Paulina

20.05.2015 13:04

Tak sama szyłam, będzie niebawem wpis na blogu :) nad bluzą z kapturem pracuję, postaram się nagrać (chciałam zrobić tylko w formie foto, ale w sumie i tak muszę uszyć to nagram) :)

Kochana, ja wiem, że miało być o chustach, ale stwierdzam (zresztą widzę to nie pierwszy raz), że niesamowicie zeszczuplałaś po tej drugiej cięży. I ja chciałabym notkę, jak to zrobić! :D Niedługo na świecie pojawi się mój dzidziuś i już martwię się nadprogramowymi kilogramami. :)

Paulina

20.05.2015 19:19

Kasia dziękuję. Chyba po prostu mam za kim biegać haha :) ale postaram się o taki wpis :)

Aneta Kaszczyszyn

20.05.2015 13:18 Odpowiedz

Świetny filmik :) Pokazałaś bardzo pomocne wskazówki. A masz jakieś triki
na to, kiedy dziecko prostuje nóżki?

Paulina

20.05.2015 19:19

Anetatak naprawdę dziecko zazwyczaj prostuje nóżki – gdy ma stymulację za dużą na wysokości łopatek albo gdy pochylasz się za mocno do przodu :) to najczęstsze powody, no i wiele zależy od wieku, niektóre okresy w życiu dziecka są bardziej nastawione na „mamo ja chcę iść!” :D
Nie można też ta uogólniać online, warto zobaczyć się na żywo z doradcą :)

Paulino, dziękuję za super filmiki, studiuję fizjoterapię i wybieram się na
szkolenie z doradztwa chustowego właśnie; powiedz mi proszę coś na temat
twojej modelki :P jaka lala jest najlepsza, jak ją dociążyć?

Szkoda, że nie natrafiłam na podobną instrukcję jakieś 5 lat temu. Miałam chustę z kółkiem, której nie umiałam „obsługiwać”, potem kupiłam sobie chustę, ale nie tkaną, tylko z takim kwadratem, taką wielofunkcyjną. Nie radziłam sobie z nią, nie umiałam w niej zawiązać dziecka i koniec końców chusty sprzedam.

Paulina

20.05.2015 18:14

Jola kółkowa też będzie, a ta druga to pewnie chusta elastyczna. Elastyczne są takie sobie :) ale może jeszcze kiedyś będziesz miała okazję? :) uściski!

Mnie zaś zadziwia że przy każdym wpisie daje Pani nietypowe zdjecia dzieci. Nietypowe w sensie zakryte odwrócone schowane. Prowadząc blog parentingowy, pisząc o dzieciach jednocześnie ukrywa Pani ich imiona i twarze jakby to był powód do wstydu

Paulina

20.05.2015 18:13

Pola po prostu jako osoba publiczna chronie ich prywatność póki to możliwe i na tyle ile jestem w stanie. Zresztą jestem przeciwna nadmiernemu umieszczaniu zdjęć dzieci w internecie i pisałam o tym chociażby tutaj http://domowa.tv/pomysl-zanim-umiescisz-zdjecia-dziecka-w-sieci/
Dzisiaj jednak nie o tym jest wpis, do dyskusji zapraszam pod wpisem zalinkowany :)

Alicja o lali będzie wpis na blogu, zajrzyj koniecznie w tym tygodniu na
domowa.tv :) fajnie, że wybierasz się na kurs, bo doradcy-fizjoterapeuci to
fantastyczne połączenie

Zawiązałam :) udało mi się po raz pierwszy :D ale za daleko nie uszłam bo mała strasznie się denerwowała, wyginała do tyłu i prostowała nóżki a ja bałam się że ten materiał z pod pupki ucieknie i mi zaraz mała wypadnie. Jakoś przy wiązaniach z przodu mam wrażenie że jest mniejsze prawdopodobieństwo że może wypaść ?

Paulina

22.05.2015 15:07

Monika jak dziecko prostuje nóżki w plecaku, prostuje się, odchyla to zdecydowanie chusta jest za słabo dociągnięta, może też nie jest chusta od kolanka do kolanka? Trudno mi tak wróżyć z opisu, ale w ruchu powinno być super :)
Więcej materiału między Was, szczególnie jeśli masz obiekcje i może jednak doradca? Naprawdę fajnie komuś pokazać na zywo :)
Ale brawa za odwagę, za chęci <3 Ja trzymam kciuki mooocno!

monika

22.05.2015 19:45

Pod kolanami miała jedynie tą skrzyżowaną chustę pod pupką chusta się trochę wysunęła pewnie źle coś zrobiłam :) ale i tak się cieszę że dzięki Twojemu filmikowi udało mi się ją włożyć na plecy :) teraz trzeba poćwiczyć dociąganie i chyba ponownie skorzystam z pomocy doradcy żeby nie zgubić małej po drodze ;) dziękuję i pozdrawiam :)

Paulina

22.05.2015 20:14

Cieszę sie i trzymam kciuki :) z opisu pewnie tobołek za luźny :) trening czyni mistrza, doradca na pewno pomoże :)

Monika

08.06.2015 22:32

Zapisałam się na warsztaty z plecaków :) Może w końcu uda mi się prawidłowo zawiązać małą na plecach :)

Pokazujesz na dziecku czy lalce?

Rzeczywiście bardzo pomocne wskazówki, brakuje mi jednak w instrukcji
podpowiedzi jak dobrze włożyć fragment chusty między dziecko a plecy mamy,
ja mam z tym często problem, nawet jeśli syn akurat nie wierzga.

Niestety u mnie podobnie z luzami w chuscie, ale mam też problem z położeniem chusty pod nóżki oraz sprawdzeniem ostatniej kwestii, czy chusta trzyma sie w uchwycie :(. Za krótka jestem lub za wysoko motam. Help.

Witam, może tu otrzymam odpowiedź. Niby wszystko jest ok, a ja mam wrażenie, że mi wyrwie do tyłu barki. Ciągnie mi ten plecak łopatki do tylu, a przecież nie mogę zrobić luźno ramion… Wszyscy mówią, że plecak wygodny, więc musi być u mnie coś nie tak. Dziecko waży 8kg. Wiązałam już na kilku chustach… ;(

Paulina

12.04.2016 12:51

Jak barki Cię bolą to mogę podejrzewać, że jednak gdzieś są jakieś luzy, ale to takie gdybanie :)

Czyli jeszcze mocniej? Może spróbuję jeszcze podciągać na całości. Na szczęście dziecku jest wygodnie, ale ja mam do tego wrażenie, że mi krew do rąk nie dopływa;) Plecaki takie zwykłe (bez dziecka;) ) zdarzało mi się nosić i to ciężkie, więc ogólnie nie jest to problem mojej delikatności. Dziękuję w każdym razie za odpowiedź. Będę jeszcze próbować:)

Paulina

12.04.2016 13:50

A powiedz, może motasz za nisko? tak myślę o tym ucisku. A może masz możliwość pójść na spotkanie chustujących mam w swoim mieście, zawsze jak ktoś zerknie to lepiej :)

Motałam już i niżej i wyżej:) Nauczyłam się z doradczynią, ale chyba wiązanie wymaga korekty. Mamy u nas spotkania chustowe i muszę się jednak wybrać. Dziękuję i Pozdrawiam, masz super wpisy i filmiki na Yutube, już nie raz zaglądałam. Życzę powodzenia i zadowolenia z realizowania swoich pasji :)

Oczywiście powyższe było ode mnie, nie od anonima:) Dozdrawiam, Sylwia:)

U mnie jest problem już z tobołkiem. Młoda ma 5 miesięcy i jak tylko zaczynam zwinąć chustę jak na niej leży, od razu jest wprost, mostek i 10 cm juz jest wyżej. Jakby uciekała. Jak próbuje ponownie to jest bunt…

A jak najlepiej zdjąć dziecko z tego wiązania?! :)

Sylwoa

09.08.2016 11:19

cd: nie wiem czy jakby cofnac sie w czynnosciach i wciagnac coreczke z placow z powrotem? prosze o pomoc

Dodaj komentarz: